Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Alternativa pro Německo zastává silně proizraelské názory. Většina Židů se však obává jejího antisemitismu

26. 9. 2017, -mk- |  Svět

BERLÍN – Třetí nejsilnější strana německého parlamentu po víkendových volbách, krajně pravicová AfD (Alternativa pro Německo), je mezi německými Židy vnímaná jako bašta xenofobie a antisemitismu. Jakkoli se strana snažila nálepky antisemitismu se zbavit, faktem je, že vysoce postavení členové v nedávné minulosti například vyjadřovali uznání vojákům Wehrmachtu či kritizovali, že se příliš mnoho hovoří o vině Němců kvůli holocaustu. Zděšení nad nečekaným úspěchem extremistické islamofobní strany vyjádřili jak nejvyšší představitelé židovských komunit v Německu, tak i prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder. Naopak ale ve výzkumu, jaké postoje zaujímají kandidáti jednotlivých stran v německých parlamentních volbách k Izraeli, vyšli AfD jako strana nejvíce proizraelská. Například 90 % jejích respondentů souhlasilo s tvrzením Angely Merkelové, že „bezpečnost Izraele je německým raison d’être“.

Většina německých Židů spatřuje varovné znamení už v protiimigrantské a protimuslimské rétorice Alernativy pro Německo – kdokoli totiž útočí proti muslimům a dalším minoritám, pokusí se dříve či později zaútočit i na náboženské svobody Židů. Například předsedkyně židovské obce v Mnichově považuje úspěch AfD za „noční můru, která se stala skutečností“, a dodává: „S Alternativou pro Německo se do Bundestagu dostává exkluze, uzavřenost, agresivita, pohrdání člověkem, konspirační teorie, lidový nacionalismus, neonacismus, porušování ústavy, popírání holocaustu, antisemitismus, rasismus, protináboženské nálady, nenávist k médiím a k Evropě, revisionismus a historický relativismus.“

Své zděšení neskrýval ani prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder. „Příčí se mi, že Alternativa pro Německo, hanebné reakční hnutí, které upomíná na to nejhorší z německé historie a mělo by být postaveno mimo zákon, má nyní příležitost prosadit svou odpornou agendu přímo na půdě německého parlamentu,“ citoval jeho slova internetový deník Times of Israel.

Skutečný přítel Izraele

Tentýž list však uveřejnil také výsledky rozsáhlého průzkumu postojů politických kandidátů k Izraeli. Ukázalo se, že AfD patří k řadě dalších evropských krajně pravicových stran, které vnímají židovský stát na prvním místě jako spojence proti islámskému světu a staví se k němu silně pozitivně. Například více než polovina respondentů z řad AfD v průzkumu uvedla, že „naprosto souhlasí“ s tvrzením, že hnutí za bojkot všeho izraelského (BDS) je antisemitské. Dále 77 % respondentů z AfD souhlasilo s tím, že antisionismus lze považovat za antisemitismus, 88 % souhlasilo, že sedmdesáté výročí vzniku Izraele je i pro Německo důvodem k oslavám a 86 % kandidátů AfD také vyslovilo podporu vývozu zbraní pro Izrael. Ve svých proizraelských postojích často předčili většinu ostatních německých stran. Jenže zatímco ostatní strany napříč spektrem takřka stoprocentně souhlasí s tím, že je třeba o holocaustu učit i další generace, u členů AfD s tím „spíše souhlasí” jen 38 %.

Izraelští představitelé, kteří mají s evropskou krajní pravicí „komplikované vztahy“, jak píše deník Times of Israel, se zatím k úspěchu AfD nijak nevyjádřili. Jen z kanceláře premiéra se objevila na Twitteru gratulace faktické vítězce voleb, stávající kancléřce Angele Merkelové, jež je v tweetu označena za „skutečného přítele Izraele“.