Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Alternativa pro Německo chce vyloučit svého poslance. Kritizoval památník obětem holocaustu v Berlíně

15. 2. 2017, -jg- |  Svět

BERLÍN – Za slova, kterými kritizoval památník obětem holocaustu v Berlíně a připomínku, že „by historie měla být přepsána s důrazem na německé oběti“, se rozhodli členové krajně pravicové strany Alernativa pro Německo (AfD) v pondělí 13. února zahájit právní proces pro vyloučení poslance Bjorna Hoeckeho. Hoecke je stranickým lídrem v Durynsku a pro pozastavení jeho členství ve straně hlasovaly dvě třetiny regionálních předsedů. Podle některých totiž takové proslovy, jako byl ten Hoeckeův, mohou ohrozit pozici strany při zářijových volbách do Bundestagu. Strana AfD má své poslance v 10 z 16 regionálních parlamentů a v nadcházejících volbách se očekává, že se stane třetí největší stranou Německého spolkového sněmu. Sám Hoecke podle svého prohlášení svých slov lituje, nicméně stejně tak i rozhodnutí strany. „Jsem přesvědčen, že jsem neporušil ani zákony, ani stanovy strany,“ prohlásil Hoecke. Alternativa pro Německo byla založena roku 2013 ekonomem Berndem Luckem jako euroskeptická strana v reakci na dluhovou krizi v eurozóně. Po odštěpení ekonomicky liberálního křídla roku 2015 pak ve straně převládli národní konzervativci a AfD se dostala do podvědomí jako protiimigrační populistická strana využívající německou nespokojenost s rozhodnutím kancléřky Merkelové přivítat roku 2015 uprchlíky.

Jeden ze dvou předsedů strany Joerg Meuthen, který představuje umírněné křídlo strany, se nechal slyšet, že se domnívá, že místní pobočka strany v Durynsku výsledek tohoto hlasování odmítne a že Hoeckeho poznámky nezakládají dostatečný základ pro vyhoštění člena ze strany. Meuthen rovněž hlasoval proti rozhodnutí o vyloučení Hoeckeho, které je podle něj přehnané.

Strana AfD podle svého vyjádření toto rozhodnutí schválila na základě podrobného rozboru řeči, kterou přednesl svým podporovatelům Hoecke v lednu v Drážďanech, domovském místě protimuslimského hnutí Pegida. Hoeckeho poznámky, kdy nazval památník obětem holocaustu v Berlíně „pomníkem hanby“, byly jeho příznivci přijaty s nadšením, zatímco politikové jej vesměs kritizovali a někteří jej dokonce nazvali nacistou.