Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

75 let po odvlečení Židů do táborů mají Košice památník obětem holocaustu. Čekaly na něj 10 let

8. 6. 2019, -jg- |  Svět

KOŠICE – Pětasedmdesát let po transportu košických Židů do Osvětimi se východoslovenská metropole dočkala svého památníku obětem holocaustu. V neděli 2. června byl odhalen na místě bývalé cihelny v parku Idanská – a je zkomponován z cihel. Surová neopracovaná cihlová zeď má připomínat drsnost a surovost holocaustu a věta ve čtyřech jazycích (slovenštině, maďarštině, hebrejštině a angličtině) praví: „Pamatuj. V bývalé cihelně a v ghettu bylo od konce dubna do začátku června 1944 uvězněno víc jak 15 000 Židů z Košic a okolí předtím, než byli odvlečeni do táborů smrti. Vrátilo se jich několik stovek.“ Jde o první památník obětem holocaustu v Košicích, který stojí na veřejném místě. Nápad na jeho postavení vznikl z občanské iniciativy „Občania občanom“ před deseti lety. Tehdy vznikla na památník veřejná sbírka. Finance ale tehdy plně nestačili, a tak se v další fázi realizace památníku ujala Židovská náboženská obec Košice.

Před deseti lety se podle iniciátora sbírky na výstavbu památníku, Ladislava Rovinského, hledaly nejen finance, ale i vhodné prostranství. Původně se bralo v potaz i možné umístění před Domem umění, protože jeho budova kdysi sloužila jako synagoga. Nakonec ale bylo vybráno místo bývalé cihelny, odkud směřovaly z Košic židovské transporty.

Ve sbírce, kterou povolilo ministerstvo vnitra, občané vybrali během prvního roku 4 tisíce euro. Od počátku ji provázely ale těžkosti ohledně lokace památníku. „Náš původní záměr byl Moldavská cesta, při vchodu do areálu cihelny, tedy o trochu výše,“ sdělil slovenskému tisku Rovinský. Útvar hlavního architekta města ale vytipoval dvě lokace: V Moyzesově ulici před bývalou synagogou, anebo prostor před synagogou v Snopkově ulici, kde je od roku 1992 pro oběti holocaustu pamětní tabule. „Stejně jako lidé, svou historii mají i památníky. Z různých příčin to trvalo deset let. Myšlenka vzdát hold těm, kdo spoluutvářeli realitu Košic, se otevřela až před dvěma lety a proběhla celosvětová sbírka. Za tím všem stojí skupina neochvějných nadšenců a dnes, při 75. výročí transportů, památník stojí,“ zaznělo v úvodní řeči při odhalování památníku.

Na nedělní odhalení památníku přišlo kromě náboženských a politických představitelů, včetně izraelské konzulky Naomi Eldarové, i několik přeživších. „Měla jsem jít na univerzitu do Prahy. S matkou jsme šly koupit kufr. Říkala jsem, že je škoda ho kupovat, protože Sudety jsou už obsazené, mobilizace a hotovo. Začalo to. Potom jsme ještě pár let těžko přežívali, až jsme nakonec skončili tu. A to bylo předpeklí před peklem,“ sdělila Magda Zadorová, žena, jejíž sedmičlenná rodina byla v malé ploše cihelny nedobrovolně internována spolu s tisíci dalšími. V době deportace jí bylo 24 let.

Předseda ŽNO Košice Peter Absolon a předseda Ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku (ÚZŽNO) Richard Duda uvedli, že památník má symbolický rozměr: Každá cihla v něm reprezentuje lidskou bytost, jejíž niť života byla přetržena právě v cihelně. „Nesmíme za žádných okolností dopustit, aby se historie opakovala. Aby kdokoliv prosadil názor, že jakákoliv cihlička v naší společnosti je méněcenná,“ dodali.