Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

20 tisíc ultraortodoxních Židů protestovalo v New Yorku proti narukování svých izraelských protějšků do IDF

12. 6. 2017, -jg- |  Svět

NEW YORK – Protisionistická židovská sekta satmarských chasidů se v Brooklynu připojila k probíhajícím protestům proti snaze začlenit ultraortodoxní Židy do vojenské služby v Izraeli. V Barclays Center se jich v neděli 11. června sešlo až 20 tisíc. (Samozřejmě pouze mužů.) Odpor proti legislativě, která umožňuje odvod ultraortodoxních židovských věřících na povinnou vojenskou službu do izraelské armády, přitom nazývají „izraelskou persekucí religiozních Židů v Izraeli.“ Podle rabína Davida Niedermana, který náleží k jedné ze skupin organizujících brooklynský protest, je povinné narukování ortodoxních Židů porušením náboženských svobod. „Jak rozhodla vláda už od roku 1948, existuje zde něco jako studenti ješiv a ti jsou z povinné vojenské služby vyjmuti,“ řekl. „Ale v posledních letech se snaží (izraelští politkové) tuto výjimku omezovat a v zásadě rekrutují (ultraortodoxní) proti jejich vůli. Když potom projeví svůj názor, jsou krutě biti,“ prozradil Niederman svůj náhled na věc.

Nedělní brooklynský protest, který byl veden hlavně v jazyce jidiš, byl součástí větší kampaně, která byla v zahájena o několik dní dříve. Najaté náklaďáky křižovaly New Yorkem, přičemž nesly transparenty podporující kauzu ultraortodoxních chasidů. Rovněž byly pořízeny plakáty a propagační videa, která zobrazují izraelské představitele jako kruté a diskriminační a ortodoxní protestující bité a zatýkané policií. Odkud však pocházejí finance na celou kampaň, včetně pronájmu haly Barclayho centra, však Niederman odmítl prozradit.

Proti asimilaci

Na otázku, proč by ortodoxní Žid neměl sloužit v izraelské armádě, Niederman odpověděl, že zákon o narukování není o nedostatku mužů. „Nepotřebují muže, aby chránili hranice. Jde o skrytou agendu změnit to, v co židovská komunita věří, aby (ultraortodoxní) změnili své náboženství a svou kulturu,“ odpověděl Niederman a i přes antisionistické postoje, které hnutí satmarských chasidů tradičně zastává, dodal: „Nejsme proti Izraeli. Třikrát denně se modlíme a stýskáme si po době, kdy budeme přivedeni do Izraele. Bude to čas svobody, bez bojů a lidé tam budou, aby vyzývali Ha-šem,“ dodal s tím, že snahou izraelské vlády je asimilace ultraortodoxních do izraelské sekulární společnosti. „Naše zpráva izraelské vládě je, že jsme zde, budem v tom pokračovat a nikdo nás nikdy nepřiměje, abychom se změnili.“

Násilnosti v izraelských ulicích

Ultraortodoxní lídři v Izraeli nebojují proti povinné službě v armádě jen v izraelském parlamentu, ale též na izraelských ulicích. V posledních letech napadaly rozlícené davy charedim kohokoliv, včetně svých „bratrů ve víře“, kdo se ve čtvrti Mea Šearim objevil v uniformě IDF. Nedávno policie chtěla tyto útočníky pozatýkat, takže do ulic vypravila policisty převlečené za vojáky. To však podle ultraortodoxních oponentů pouze prokázalo oprávněnost jejich kauzy. Skutečností rovněž je, že služba v izraelské armádě je mezi mladíky i v charedi sektoru populárnější, než si jeho vůdci chtějí připustit.

Na nedělní protestní akci do Barclays Center byli účastníci sváženi zvláštními autobusy z Monsey, anebo přijížděli metrem z Borough Park. Podle organizátorů některé rabínské delegace přiletěly až z Velké Británie nebo ze střední Ameriky. Zato obyvatelé od New Yorku ne příliš vzdálené dvacetitisícové obce Kiryas Joel, jejíž většinu obyvatel tvoří satmarští chasidé, protest bojkotovali a jeho účastníky nazvali sikrikim po vzoru těch izraelských ultraortodoxních extremistů, co stáli za násilnostmi v Jeruzalémě v minulých týdnech.

Video: Protest satmarských chasidů proti IDF

Video: 20 000 ultraortodoxních Židů na protestu proti odvodům do IDF v Barclay center (anglicky)