Dnes je 23. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

19 % obyvatel Česka si myslí, že Židé by zde neměli být občany, ukázal průzkum

11. 5. 2017, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Více než 10 % obyvatel zemí východní a střední Evropy nechce Židy za občany své země. Ukázala to studie, kterou ve středu 10. května zveřejnil Pew Research Center. V 18 dotazovaných zemích by uvítalo Židy jako občany 80 % lidí a zbytek si buď nebyl jistý, anebo odmítl odpovědět. O mnoho méně středo a východoevropanů by však přijalo Židy v rodině, nebo jako sousedy. Méně než polovina by akceptovala židovské rodinné příslušníky a za sousedy by Židy přijaly necelé tři čtvrtiny. Židé nicméně v tomto evropském regionu dopadli lépe než Romové a muslimové. Romy by v rodině chtělo jen 19 % dotázaných a 57 % respondentů by je přijalo jako občany své země. Muslimy by za občany přijaly necelé dvě třetiny dotázaných, v rodině by je akceptovalo 27 %. Co se týká Židů, v některých zemích byl počet respondentů, co by je nepřijal za občany, výrazně vyšší, než zmíněný desetiprocentní medián. V Arménii se třetina dotázaných vyslovila, že Židé by zde neměli být občany. Dále to byly země s velkou židovskou populací v době před holocaustem: V České republice to bylo 19 %, v Polsku 18 %, v Rumunsku 22 % a v Litvě 23 %.

Na otázku: „Přijali byste Židy jako občany své země?“ odpovědělo 19 % Čechů že nikoliv a 75 % ano. Zbytek nevěděl, nebo se odmítl vyjádřit. Za své sousedy by Židy nechtělo 23 % české populace a do rodiny by je nepřijalo 37 % Čechů, 51 % přijalo a zbylých 12 % neví, nebo se nechtělo vyjádřit.

Podle studie Pew Research Center lidé s vyšším vzděláním by snáze přijali Židy jako občany nebo členy rodiny. Mezní odchylka průzkumu se pohybuje od 3,3 do 4,5 procent, v závislosti na zemi. V každé z 18 zemí střední a východní Evropy bylo od června 2015 do července 2016 dotazováno 1500 až 2500 respondentů.