Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

16 milionů indických komunistických rolníků se připojilo k hnutí, které chce bojkot Izraele

28. 11. 2017, -jg- |  Svět

DILLÍ – Křídlo rolníků a zemědělců Komunistické strany Indie (All India Kisan Sabha – AIKS) se na začátku listopadu připojilo k podpoře hnutí, které propaguje bojkot, stažení investic a sankce proti Izraeli. Ve svém prohlášení skupina uvedla, že podporuje hnutí BDS ve snaze „podpořit práva palestinského lidu a odporovat korporátnímu převzetí indického zemědělství izraelskými společnostmi.“ Dále AIKS uvedla, že bude „zvyšovat mezi indickými zemědělci uvědomělost, aby zabránili Izraeli a jeho korporacím v nabývání zisků v Indii, kterými pak financují vojenskou okupaci a apartheid v Palestině.“ Koordinátor Palestinské národní rady pro BDS pro jižní Asii uvedl, že o skutečnosti byli spraveni jak indický premiér Narendra Modi, tak i izraelští a američtí představitelé. „Připojením se k hnutí BDS vyjadřuje AIKS svůj nesouhlas s nenávistnou politikou premiéra Modiho, Netanjahua a Trumpa,“ stálo v prohlášení.

Izrael a Indie mají historicky blízké diplomatické vazby. Indický premiér Modi navštívil Izrael letos v červenci, právě na 25. výročí ustavení diplomatických styků mezi oběma zeměmi. Na oficiální návštěvě Indie byl přesně před rokem i izraelský prezident Reuven Rivlin a premiér Benjamin Netanjahu se do země chystá příští rok v lednu.

Hnutí BDS usiluje o bojkot izraelských produktů i institucí, o stažení investic z izraelských institucí a firem, které „jsou komplici“ v porušování práv Palestinců a také o sankce proti Izraeli v podobě odmítnutí jeho členství v mezinárodních fórech. „Největší národní organizace reprezentující v Indii rolníky a pracovníky v zemědělství se tento měsíc připojila k hnutí BDS. AIKS je činná v 21 státech Indie a její členská základna má sílu přes 16 milionů,“ informovaly v pondělí 23. listopadu oficiální stránky hnutí BDS.