Dnes je 21. 4. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Dvě židovské filantropky darují miliardy korun na opravu ohněm poničené Notre Dame

18. 4. 2019, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Dvě židovské miliardářky přislíbily celkem 122 milionů dolarů (asi 2,8 miliardy korun) na opravu ohněm poškozeného Chrámu Matky boží v Paříži. Lily Safra (*1934), brazilská filantropka a dcera uruguaysko-ruské Židovky Annity Noudelmanové a Wolfa Whitea Watkinse, železničního inženýra s československými kořeny, který přesídlil do jižní Ameriky, daruje 22 milionů, kdežto Francoise Bettencourt Meyersová (*1953), francouzská majitelka značky L’Oréal, daruje milionů 100. Meyersové otec André Bettencourt napsal během druhé světové války pro nacistický tisk řadu článků. Když jeho dcera Francoise potkala francouzského židovského byznysmena Jeana-Pierra Meyerse, konvertovala k judaismu a dnes je filantropkou na poli mezináboženských aktivit spojující křesťany a Židy. Byl to právě francouzský prezident Emmanuel Macron, který na Twitteru apeloval na filantropy, aby pomohli s fondy na opravu Notre Dame. Finance ve středu přislíbila i American Jewish Committee (AJC).

celý článek

Věčný Žid Netanjahu. Německé noviny kritizovány za titulek s asociací na nacistický protižidovský film

16. 4. 2019, -jg- |  Antisemitismus

BERLÍN – Po izraelských parlamentních volbách, které proběhly minulé úterý a při nichž získal největší potenciál pro sestavení vládní koalice současný premiér Benjamin Netanjahu, zveřejnily německé levicové noviny článek, v němž Netanjahua nazvaly „věčným Židem“. Titul článku, který vyšel ve čtvrtek 11. dubna v názorové rubrice listu Frankfurter Rundschau, zněl „Věčný Netanjahu“ a odkazoval na nacistický pseudo dokumentární film Fritze Hipplera z roku 1940. Film, jehož produkci organizoval nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels, je považován za jeden z vůbec nejštvavějších protižidovských filmů v historii kinematografie a dnes je jeho distribuce zakázána. Může být promítán jen na uzavřených vědeckých seminářích a s patřičným výkladem. Stejná pravidla platí ještě o dalších zhruba 40 filmech vzniklých v Německu mezi lety 1933 až 1945. „Co se to děje s německými editory, že si v titulku ve svém editorialu pohrávají s nacistickým jazykem?“ reagoval na Twitteru novinář z deníku Bild Filipp Piatov.

celý článek

V Amsterdamu řádí Max de Matze: Z maskota dětského židovského muzea je superstar

15. 4. 2019, -rjw- |  Svět

AMSTERDAM – Je to žabák s obrovskýma rukama. Je strakatý jako maces. A navíc umí boxovat. Je to Max de Matze, jedna z nejoblíbenějších dětských postaviček v Nizozemí. Příští rok mu bude 20 let a je čím dál populárnější. Max de Matze (česky asi „Max Macesák“, anglicky „Max the Matzah“ nebo „Max the Matzo“) vznikl počátkem tisíciletí jako maskot jediného Dětského židovského muzea sídlícího v Amsterdamu. Jeho „rodiči“ jsou izraelští umělci Ram Katzir a Petra Katzensteinová. Když před lety postavičku vytvořili, netušili, že by mohla dosáhnout takové popularity. Muzeum je vytvořené tak, aby připomínalo židovskou domácnost a přibližovalo dětem židovský život, jako kdyby přišly na návštěvu ke kamarádům: V domě imaginární židovské rodiny Hollanderových je kuchyně, obývací pokoj, nebo ložnice s polštářky, kde se promítá video.

celý článek

Svátek svobody: Dva tisíce balíčků macesů doputovalo jako dar z Izraele k polským Židům

15. 4. 2019, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Na žádost polského vrchního rabína Michaela Schudriche darovala izraelská organizace Šavei Jisrael polským židovským komunitám před Pesachem macesy. Speciální zásilka obsahovala 1692 balíčků strojově vyráběných macesů, 90 strojových „maca šmura“ a 45 balíčků ručně vyráběných „hlídaných“ macesů. Všechny budou distribuovány do takřka tuctu židovských komunit v Polsku: Vratislavi, Varšavě, Štětíně, Poznani, Lublinu, Lodži, Lehnici, Krakově, Katovicích, Gdaňsku, Bělsko-Bělé a jinde. „Stále více Poláků objevuje své židovské kořeny a právě svátek Pesach k nim promlouvá jako oslava svobody a ukončení otroctví a okupace. A macesy tuto svobodu symbolizují. Každý Žid chce mít o Pesachu doma balíček macesů,“ sdělil Schudrich. Podle Šavei Jisrael je v Polsku na 4 tisíce registrovaných Židů, ale podle expertů může být těch, kdo své rodinné dědictví skrývají nebo o něm neví, daleko více.

celý článek

Rabíni v Bundeswehru? Rabíni (opět) v německé armádě, už brzy

8. 4. 2019, -rjw- |  Svět

BERLÍN – Řady vojenských duchovních německé armády by mělo rozšířit několik rabínů. Prohlásila to minulou středu (3.4.) ministryně obrany Ursula von den Leyen (CDU) na třídenní konferenci „Vojenští rabíni v německé armádě“ pořádané Ústřední radou německých Židů (Zentralrat der Juden in Deutschland – ZRJD). Zavedením armádních rabínů se Německo vrátí k praxi, která existovala již za císařství: například slavný reformní rabín Leo Baeck sloužil během 1. světové války jako „polní rabín“ (Feldrabbiner) pro vojáky mojžíšského vyznání. Konec rabínům v pozici vojenských duchovních udělal nacismus, po válce se praxe neobnovila. „Je dobře, že rabíni opět říkají: ‚Ano, chci působit v Bundeswehru.‘ V době, kdy se na mnoha místech rozmáhá polarizování a omezenost, je to důležité znamení,“ řekla ministryně Ursula von der Leyen.

celý článek

Muž, který plánoval útok na židovskou školku, je ve vazbě. Inspiroval jej čin Mohameda Meraha

8. 4. 2019, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Na konci března byl pravděpodobně zmařen plán na teroristický útok na židovskou školku v Paříži. Jednatřicetiletý muž, kterého minulý týden zatkla francouzská policie kvůli přípravě útoku a únosu v mateřské škole v severopařížské čtvrti Seine-et-Marne, se sám prohlásil za „duchovního nástupce“ Mohameda Meraha. Podezřelý si dle informací policie vybral ke svému činu i konkrétní mateřskou školku a nechal se inspirovat činem Mohameda Meraha, radikálního islamisty, který roku 2012 zastřelil před židovskou školou Ozar Hatorah v Toulouse tři děti a rabína a ještě předtím v Montauban tři vojáky mimo službu. V hledáčku policie a bezpečnostních složek byl zatčený nicméně už delší dobu a dne 25. března byl v místě svého bydliště v Seine-et-Marne zatčen, podle deníku Le Parisien ještě s druhým podezřelým ze spoluúčasti. Hlavní podezřelý byl pak 29. března obviněn z plánování teroristického útoku a nyní zůstává ve vazbě.

celý článek

Páteční útok před synagogou v Buenos Aires si vyžádal několik zraněných

7. 4. 2019, -rjw- |  Svět

BUENOS AIRES – Noži a dalšími předměty napadlo v pátek večer dva útočníci lidi, opouštějící bohoslužbu Kabalat šabat v synagoze Mikdaš Josef ve čtvrti Palermo v argentinské metropoli Buenos Aires. Zpráva byla zveřejněna během soboty 6. dubna. K incidentu došlo navzdory tomu, že před vchodem do synagogy byla ochranka. Muže a ženu, kteří na sefardskou synagogu zaútočili, se podařilo plně zpacifikovat až po příjezdu policie. V předcházejících dnech si prý synagogu fotografovali. Podle deníku Enlace Judío nejprve žena vběhla do synagogy začala křičet: „Židi musí zemřít, musí se zabít!“ Přítomným se ji podařilo ze synagogy vytlačit, ale muž, který ji doprovázel a rovněž vykřikoval antisemitská hesla, začal na okolní lidi útočit sklenicí, kterou sebral na místě a nožem, který měl s sebou. Některé zranil.

celý článek

Útok na synagogu v tureckém Izmiru. Pachatel chtěl demonstrovat proti Státu Izrael

5. 4. 2019, -rjw- |  Svět

IZMIR – Mnoho nechybělo a synagoga Beth Israel v Izmiru by utrpěla velké škody. Minulý čtvrtek 28. března došlo k útoku zápalnou lahví. Ta ale díky nešikovnosti pachatele a notné dávce štěstí dopadla na chodník, aniž by někoho zranila. Zprávu o incidentu přinesly o týden později turecko-ladino noviny Salom. Útočník, jehož jméno média i policie tají, byl na místě zadržen. Při výslechu uvedl, že svým činem chtěl demonstrovat proti politice státu Izrael. Na sociálních sítích událost okomentoval poslanec Mustafa Yeneroğlu z vládnoucí strany „Spravedlnost a rozvoj“ (AKP): „Mezi útoky na synagogy, kostely a mešity není žádný rozdíl. Všechny svou nenávistí útočí na sociální smír.“ Podle oficiálního vyjádření turecké židovské komunity se místní policie chovala profesionálně a jednala rychle.

celý článek

„Intelektuální degenerace.“ Muzeum v Osvětimi kritizuje odpůrce očkování za použití židovské hvězdy při demonstracích

3. 4. 2019, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Muzeum bývalého koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim se ohradilo proti užití symbolu židovské hvězdy, kterou si na sebe vzali protestující na demonstracích za svobodu v očkování, které se konaly na různých místech USA. Symbolem z doby holocaustu chtěli protestující, odpůrci očkování, zdůraznit, jakou „perzekucí“ procházejí ti z rodičů, kteří odmítají své děti očkovat. „Přivlastňování si osudu Židů, kteří byli pronásledováni nenávistnou antisemitskou ideologií a zavražděni ve vyhlazovacích táborech jako byl ten v Osvětimi jedovatým plynem, za účelem bránit se očkování, které lidské životy zachraňuje, je příznakem intelektuální a morální degenerace,“ vyjádřilo se na Twitteru muzeum. Protesty odpůrců očkování se v USA rozeběhly po 26. březnu poté, kdy byl po výstražném nárůstu případů spalniček v newyorském Rockland County zaveden pohotovostní stav.

celý článek

Návštěvník KT Osvětim-Březinka se pokusil ukrást kus koleje

3. 4. 2019, -rjw- |  Svět

OSVĚTIM – Sedmatřicetiletý turista z USA byl u vchodu do bývalého koncentračního tábora Osvětim-Březinka přistižen při pokusu o krádež části ocelové kolejnice. Stalo se tak přibližně v místech, kde byli lidé „vykládáni“ z dobytčáků, aby se po zbavení osobních věcí podrobili tzn. selekci. Zadržený muž se na policii k činu přiznal a byl propuštěn k dalšímu vyšetřování na svobodě. Za čin pokusu o krádež předmětu, který je kulturního dědictví, mu hrozí až 10 let vězení. Zprávu v neděli 31. března zveřejnilo Státní muzeum Osvětim-Březinka. Není to zdaleka první pokus, kdy se turisté pokoušejí odnést z bývalých lágrů něco „na památku“ – nebo na prodej sběratelům. Loni v červenci se dva maďarští turisté pokusili z objektu propašovat několik cihel: skončili s pokutou 1500 zlotých a podmínečným vězením v délce jednoho roku.

celý článek
Zobrazit starší zprávy