Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Historické rozhodnutí: Ve Švýcarsku je karaitská kenasa

5. 11. 2020, -rjw- |  Svět

EGLISAU – Karaitská rada mudrců oficiálně uznala existenci a působení švýcarské kenasy (domu shromáždění a bohoslužeb) ve švýcarském Eglisau. Je to historické rozhodnutí. Toto menšinové hnutí v rámci judaismu dosud v německy hovořících zemích své modlitebny nemělo.

celý článek

Teroristický útok ve Vídni

3. 11. 2020, -rjw- |  Antisemitismus

Centrum Vídně se v pondělí kolem osmé večer stalo dějištěm teroristického útoku. V médiích se již lze dočíst, že se jednalo o útok na vídeňskou synagogu, že úřady vyzvaly přímo Židy, aby zůstali doma a další zkreslené informace. Přinášíme krátké shrnutí informací dostupných v noci na úterek:

celý článek

Hrozí jemenským Židům genocida? Neověřená zpráva odhaluje naši bezmoc.

19. 7. 2020, -rjw- |  Blízký východ

JEMEN – Minulý týden se rozšířila zpráva, že milice hnutí Hútíjů, ovládající severní část Jemenu, zkoušeného občanskou válkou a hladomorem, zajali poslední příslušníky zdejší židovské komunity a nutí je k opuštění země. Po necelém týdnu zpráva zůstává neověřená – a možná i neověřitelná. Ukazuje na zoufalou situaci tamějších náboženských menšin i katastrofálnost jemenské humanitární krize.

celý článek

Esther Davidová a umění v indické karanténě

10. 6. 2020, -rjw- |  Svět

AHMADÁBÁD – Známá židovská spisovatelka Esther Davidová z domácí karantény pobídla umělecky zaměřené ženy ve svém městě, aby vyjádřily své pocity z pandemie a uzavření v domácnosti. Vytvořením skupiny na aplikaci WhatsApp mohou své projevy sdílet. Vznikla tak pozoruhodná sbírka uměleckých děl různého druhu, inspirující k tvorbě další…

celý článek

Den šestý: Souhrn nejzajímavějších událostí uplynulého týdne

22. 5. 2020, -red- |  Svět

Souhrn nejzajímavějších zpráv z židovského světa doma i v zahraničí za poslední týden: dlažební kostky v pražské Jeruzalémské synagoze, výroky íránského duchovního vůdce na adresu Izraele, znovuotevření kaváren a synagog po koronavirové karanténě v Itálii, ale i Izraeli nebo oslavy Jom Jerušalajim.

celý článek

Italské synagogy znovu otevřely. S mnoha opatřeními a sníženým počtem modlících

20. 5. 2020, -jg- |  Svět

ŘÍM – Synagogy, ale i kostely a další svatostánky v severní Itálii se v pondělí 18. května znovu otevřely. Stalo se tak po 10 týdnech karantény, která provázela výskyt hlavního ohniska koronaviru COVID-19 v Evropě. V Itálii zemřelo na nový typ koronaviru 32 tisíc lidí. V pondělí se otevřela hlavní synagoga v Miláně, jejíž provoz bude samozřejmě v souladu s předpisy, které sjednali vládní představitelé minulý týden. Následovaly synagogy v Římě a Florencii. Kromě náboženských míst znovu otevřeli své provozovny také kadeřníci, obchody a restaurace.

celý článek

Největší anglofonní saudské noviny otiskly článek Ronalda Laudera na první stránce

19. 5. 2020, -jg- |  Svět

NEW YORK – Největší anglofonní noviny v Saudské Arábii vydaly na první stránce článek prezidenta Světového židovského kongresu Ronalda S. Laudera. Ten v něm pro Arab News napsal o nedávných pokrocích v arabsko-židovských vztazích na Blízkém východě. „Abrahamovým proroctvím je mír. Ježíšovým proroctvím je mír. Proroctvím Muhamadovým je mír. Nejsilnější touhou lidstva je touha po míru,“ napsal Lauder. Jde vůbec o první případ, kdy noviny v Saudské Arábii vydaly článek napsaný židovským lídrem. Komentář s názvem „Tichá revoluce mění Blízký východ“ vyšel v tištěném deníku Arab News v neděli 17. května, během muslimského postního měsíce Ramadán.

celý článek

Den šestý: Přehled zpráv z domova i zahraničí za uplynulý týden

15. 5. 2020, -red- |  Svět

„Den šestý“, nová rubrika Ztis.cz, přináší týdenní přehled nejzajímavějších zpráv z židovského světa v Česku i v zahraničí. Co v ní naleznete nyní? Anexe Západního břehu, situace francouzské a australské židovské komunity v době koronaviru, jak proběhl letošní svátek Lag ba-omer, český Kabalat šabat po Skype nebo třeba nově se objevující hashtag #COVID1948.

celý článek

Operace Hatikva Praha – New York: naděje v časech pandemie

14. 5. 2020, -rjw- |  Z domova

PRAHA/NEW YORK – Pandemie viru Covid-19 vážně zasáhla židovské komunity v USA, zvláště pak v New Yorku. Američtí Židé se ocitají v tísnivé situaci, kdy se ukazuje důležitost solidarity nejen v rámci jednotlivých komunit, ale také mezi židovskými komunitami jednotlivých zemí. ZTIS.cz přináší rozhovor s Aaronem Günsbergerem, organizátorem pomoci směřující do USA z České republiky.

celý článek

Kvůli koronaviru letos Írán ruší každoroční protiizraelské protesty Dne Al-Quds

5. 5. 2020, -jg- |  Blízký východ

TEHERÁN – Kvůli pandemii koronaviru odvolal letos Írán demonstrace a průvody, které by zaznamenaly Den Al-Quds, tedy Den Jeruzaléma, jak je jeho arabský název. Írán zavedl tradici takových průvodů nejen doma, ale i v ostatních zemích světa. Lidé při nich demonstrují proti Izraeli a vyjadřují svou podporu Palestincům. Prvně byl tento den ohlášen vůdcem íránské muslimské revoluce ajatoláhem Chomejním roku 1979 a od té doby se každoročně konal poslední pátek v muslimském postním měsíci Ramadánu. Ten letos vyjde na pátek 22. května. Shodou okolností bude v tento den slavit Izrael Den Jeruzaléma (Jom Jerušalajim), který je spojen s připomínkou spojení západní a východní části města po šestidenní válce roku 1967.

celý článek
Zobrazit starší zprávy