Dnes je 12. 12. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Společné centrum tří náboženství nezůstane snem. Berlínský „House of One“ získal peníze na stavbu

13. 12. 2018, -rjw- |  Svět

BERLÍN – Spolková vláda uvolnila rozpočtu pro příští rok 10 milionů eur na stavbu modlitebního a vzdělávacího střediska v centru Berlína. Originální stavba spojující křesťanský kostel, mešitu a synagogu, bude stát na Petrském náměstí. Před 2. světovou válkou se zde nacházely kostely, jež padly za oběť bombardování. Jejich pozůstatky, odhalené při archeologickém průzkumu, budou součástí ústředního sálu. Iniciativa vzešla od protestantského sboru St. Petri-St. Marien, berlínské židovské obce ve spojení s Abraham Geiger Kollege a muslimské organizace Forum Dialog. Iniciátoři se ve své iniciativě výslovně hlásí k dědictví osvícenského filosofa G. E. Lessinga a jeho myšlenky sbratření křesťanství, islámu a judaismu, jak ji nastínil ve hře „Moudrý Nathan“.

celý článek

Francie: Sedmatřicet svastik na židovském hřbitově v Alsasku

12. 12. 2018, -rjw- |  Svět

HERRLISHEIM – V městečku Herrlisheim v noci z pondělka na úterek 11. prosince zhanobili židovský hřbitov. Na 37 náhrobků nasprejovali černé svastiky a na hradební zdi zanechali nápis: „+Macron=anti France+“. Čin v úterý ráno nahlásili na radnici místní obyvatelé, policie následně uzavřela celý hřbitov, zdokumentovala situaci a případ vyšetřuje jako zločin z nenávisti. Místní židovská obec veřejně vyzvala „úřady a zvláště prezidenta, aby podnikli účinná a pragmatické kroky k zajištění bezpečnosti majetku a osob náležejících k židovské komunitě, a zastavili tuto morovou nákazu, působící otravu v naší společnosti.“ Francouzská společnost se ovšem dosud nevzpamatovala z útoku, který v nedalekém Štrasburku v úterý večer (11. prosince) způsobil zradikalizovaný muslim, Cherif Chekatt (29), který je stále na útěku.

celý článek

Nick Cave: Bojkot Izraele je částečně jedním z důvodů, proč jsem se tam rozhodl koncertovat

12. 12. 2018, -jg- |  Kultura

LONDÝN – Jako „zbabělý a hanebný“ označil bojkot Izraele australský kultovní rockový zpěvák Nick Cave. V úterý 11. listopadu tak odpovídal na otázku jednoho ze svých fanoušků na své webové stránce a k odpovědi přiložil e-mail, který svého času zaslal Brianu Eno, britskému hudebníkovi, který kulturní bojkot Izraele propaguje. Cave v něm sdělil, že právě bojkot je „částečně jedním z důvodů, proč v Izraeli hraju – ne na podporu určité politické entity, ale jako principiální postoj vůči těm, kdo chtějí šikanovat, zostuzovat a umlčovat hudebníky,“ a že bojkot „riskuje další upevňování takových pozic v Izraeli, kterým oponuje“. Nick Cave dvakrát zahrál se svojí skupinou The Bad Seeds v Tel Avivu v listopadu 2017. Za to se mu dostalo kritiky od umělců, kteří jsou proti izraelské okupaci palestinských území a odmítají v zemi vystupovat. Roger Waters, Brian Eno a režisér Ken Loach na něj naléhali, aby koncerty zrušil.

celý článek

Divadelní hra liberálního autora o současném antisemitismu v Británii se stala terčem antisemitů

11. 12. 2018, -jg- |  Antisemitismus

LONDÝN – Divadelní hra o současném antisemitismu v Británii, která je uváděna v Londýně, se sama stala terčem útoků antisemitů. Její autor Stephen Laughton, jenž je členem židovského liberálního hnutí, se stal terčem urážek a výhrůžek od září, kdy měla hra premiéru. Hra „One Jewish Boy“ (Jeden židovský chlapec) vypráví o těžkostech, nenávisti a obtěžování, kterému čelí londýnský pár sestávající z židovského muže a nežidovské míšenky. Laughton sdělil listu Guardian, že se hru rozhodl napsat poté, co viděl, jak se jeho kamarádi, kteří jsou kritičtí k izraelské vládě, stávají stále více ostražitějšími vůči rostoucímu tlaku a antisemitským nadávkám. „Hra je napsána z pozice hmatatelného strachu. Věci, které zůstávaly na krajní pravici a levici, se nyní dostávají do mainstreamu,“sdělil autor. Dodal ještě, že byl historicky voličem Labour Party a že kritizuje politiku Izraele vůči osadám na Západním břehu. Sám sebe popsal coby „romatického sionistu“.

celý článek

Orbán vs. Lauder: Maďarský premiér odmítl odsoudit útok provládního časopisu na lídra maďarské židovské komunity

9. 12. 2018, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Poté, co se prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder postavil za předsedu maďarských Židů, který byl na obálce maďarského provládního časopisu poněkud kontroverzně zobrazen, a požadoval pro něj omluvu, maďarský premiér Viktor Orbán nařknul Laudera z „levicové politické agendy“. Andráš Heisler, předseda židovské organizace Mazsihisz, která sdružuje většinu židovských obcí v zemi, byl na titulce týdeníku Figyelö zobrazen v dešti bankovek. „Jsem překvapen, že mne žádáte o limitování svobody slova a svobody tisku. Navzdory všemu respektu, který k vám mám, vám nemohu vyhovět,“ napsal Orbán Lauderovi s tím, že se prý prezident Světového židovského kongresu „vždy ozve jen, když se stane terčem debaty levicově orientovaná osoba židovského původu“. Za Heislera se na svém Facebooku postavila i Federace židovských obcí v ČR.

celý článek

Výhra pro Hamás: OSN nepřijala historicky první rezoluci, která by odsoudila teroristickou skupinu vládnoucí Gaze

9. 12. 2018, -jg- |  Svět

NEW YORK – „Mír se musí zakládat na pravdě,“ řekla americká vyslankyně do OSN Nikki Haleyová poté, co OSN ve čtvrtek 6. prosince odmítla rezoluci navrženou Spojenými státy, která by poprvé v historii odsoudila za útoky na izraelské civilisty skupinu Hamás. Rezoluce potřebovala ke schválení dvoutřetinovou většinu ze 193 členských států. Tu se jí nepodařilo získat ani přes bezprecedentní podporu, kdy v její prospěch hlasovalo 87 států, 57 bylo proti, 33 se zdrželo a 16 bylo nepřítomných. Obvykle pro přijetí rezoluce stačí prostá většina, avšak arabské státy a Bolívie úspěšně odhlasovaly těsně před samotným hlasováním o rezoluci změnu pravidel – že pro její přijetí musí být pro dvoutřetinová většina. Izraelský vyslanec do OSN Danny Danon valnému shromáždění řekl, že volba byla ovlivněna procedurálními kličkami.

celý článek

Saudskoarabský disident žaluje izraelskou softwarovou společnost, viní ji ze smrti novináře Chášakdžího

6. 12. 2018, -jg- |  Svět

TEL AVIV – Software izraelské společnosti NSO, která se zabývá bezpečnostní kybernetikou, prý vedl ke smrti saudskoarabského novináře Džamála Chášakdžího. Myslí si to další saudskoarabský disident a aktivista, který společnost zažaloval s úmyslem toto tvrzení dokázat. Omar Abdulaziz, který v současnosti žije v kanadském Montrealu, kde mu byl udělen azyl, tvrdí, že izraelský software byl použit saudskoarabskou vládou k odposlechu telefonátů Abdulazize a Chášakdžího, když oba muži spolupracovali na projektu, jenž měl motivovat saudskoarabskou mládež k boji proti propagandě saudskoarabské vlády na sociálních médiích. Žaloba, jíž přijal v neděli 2. prosince telavivský soud, obviňuje společnost z porušení mezinárodního práva prodejem softwaru represivním režimům.

celý článek

„Židé využívají holocaust...“ Nový průzkum CNN: evropský antisemitismus v číslech

5. 12. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

PRAHA – Tři čtvrtě století po šoa není antisemitismus v Evropě minulostí: staré antisemitské stereotypy (někdy v novém hávu) se často pojí s protiizraelskými postoji. Ukázal to průzkum, který si od agentury ComRes nechala provést CNN. Situaci v České republice a její specifika komentoval pro Český rozhlas 2 tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus. Zatímco ve většině států Evropské unie antisemitismus roste a projevuje se i fyzickými útoky, v Česku je jeho nárůst podle Krause „patrný hlavně na internetu, kde si každý může anonymně vylít svoji frustraci. Ale v porovnání s údaji, které přicházejí ze světa, je to u nás pořád minimální.“ Ze sedmi tisíc respondentů průzkumu v sedmi státech EU jen málokdo řekl, že má Židy rád. Na špičce je Maďarsko a s odstupem za ním Polsko.

celý článek

Židé z Alternativy pro Německo podporují zákaz košer masa v zemi

5. 12. 2018, -jg- |  Svět

BERLÍN – Členové tzv. „židovské sekce“ krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) sdělili ve svém prohlášení, že podpoří zákaz košer masa v zemi, protože by to mohlo významně jejich straně politicky pomoci. Program AfD obsahoval zákaz produkce, dovozu i prodeje košer masa v Německu dlouho, stejně tak jako v případě halal masa. „Dovolení košer porážky je pro Židy v Německu důležité, ale nikoliv nezbytné k přežití,“ oznámila skupina s názvem „Židé v AfD“. Když letos v říjnu veřejně vyhlásila svůj vznik, ostatní německé židovské skupiny ji odsoudily. Stejně tak izraelský prezident Reuven Rivlin minulý čtvrtek 29. listopadu v rozhovoru pro americkou stranici CNN řekl, že krajně pravicová hnutí, která podporují židovský stát, jsou „zcela nekompatibilní“ s jeho hodnotami.

celý článek

Slovensko přijalo mezinárodní pracovní definici antisemitismu. Myslel to Danko upřímně?

4. 12. 2018, -jg- |  Antisemitismus

BRATISLAVA – Slovenští poslanci minulý týden ve středu schválili přijetí mezinárodní pracovní definice antisemitismu vypracované Mezinárodní aliancí pro připomínání holocaustu (IHRA). Usnesení o schválení Národní radě předložil její šéf a předseda Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko. „Žijeme v těžké době, kdy se popírají lidská práva. I v politice máme lidi, kteří popírají holocaust,“ řekl a připomenul, že jde i o závazek, který dal svému izraelskému protějšku Julimu Edelsteinovi na své návštěvě Izraele v létě. „Slovensko je historickým dlužníkem Izraele. Slovensko musí být příkladem v legislativních postupech při přijímání dané normy,“ řekl tehdy. Proti definici se postavila slovenská Iniciativa za spravedlivý mír na Blízkém východě, která proti jejímu schválení zorganizovala protestní petici.

celý článek
Zobrazit starší zprávy