Dnes je 18. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Americký herec odmítl pracovat s tvůrci seriálu Fauda, protože bojkot Izraele je podle něj zvlášť důležitý

15. 8. 2019, -jg- |  Kultura

WASHINGTON – Cenou Emmy oceněný americký herec David Clennon (76) napsal pro web TruthOut.org sloupek, v němž oznámil, že se nebude ucházet na castingu o roli v nově připravovaném seriálu Netflixu. Nechce totiž spolupracovat s jeho tvůrci, novinářem listu Times of Israel Avim Issacharoffem a hercem, scénáristou a bývalým členem speciálního izraelského komanda Duvdevan Liorem Razem, kteří jsou Izraelci a mají na svém kontě mimo jiné i v Česku známý seriál Fauda. Ten byl podle Clennona „kritizován za způsob, jakým zobrazuje Palestince, a tendenci omlouvat izraelské porušování lidských práv“. „Věřím, že akademický a kulturní bojkot Izraele má zvláštní důležitost a obdivuji profesory a umělce, kteří odmítli přednášet či účinkovat v Izraeli. Svým odmítnutím odepřeli Izraeli legitimitu a prestiž, o kterou ve světě usiluje,“ napsal herec v článku datovaném 7. srpna. Na jeho konci připustil, že „mé odmítnutí bude mít zanedbatelný dopad na tento nákladný a ambiciozní projekt“.

celý článek

Smrt (a život) židovského filantropa Jeffreyho Epsteina vyvolává konspirační teorie – a často antisemitské

14. 8. 2019, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Američtí Židé procházejí dobou velkých otřesů. V době rostoucího antisemitismu a množících se útoků na synagogy se otevřel případ, který otřásá jejich sebepojetím a vyvolává obavy: případ Jeffreyho Epsteina, obviněného z řady sexuálních zločinů na nezletilých (některé mu byly dokázány). Do případu je zapletena řada významných osobností, včetně židovských filantropů, které američtí Židé považovali za své vzory. Už v červenci označil Jewish Journal Epsteinův případ za „špatnou zprávu“ pro americké Židy. Od chvíle, kdy se rozšířila zpráva o jeho sebevraždě v cele se zvláštním dozorem, se otevřel prostor konspiračním teoriím. A některé podrobnosti tohoto případu podporují antisemitské stereotypy o vilných Židech, zneužívajících křesťanské dívky… a to i přes to, že v případu jsou zapleteni muži i ženy různých vyznání a etnického původu.

celý článek

Antisemitismus ve Velké Británii očima rabína Herschela Glucka

13. 8. 2019, -rjw- |  Antisemitismus

LONDÝN – Zprávy o projevech antisemitismu ve Velké Británii jsou prezentovány na předních stránkách nejen židovských médií. Počty nahlášených incidentů antisemitského charakteru již třetí rok po sobě rostou a průměrem dosahují počtu 100 měsíčně (bez rozlišení typu a vážnosti deliktů). Skupina Community Security Trust po vyhodnocení údajů z prvního pololetí 2019 uvedla, že počty dosáhly rekordní výšky. Politici, sociologové, pedagogové i zástupci židovských komunit diskutují, co se to se starou dobrou Anglií vlastně děje. Další upozorňují na nejednoznačnost statistických údajů a jejich interpretací. Své řekl k situaci i rabín Herschel Gluck, předseda londýnských Šomrim – dobrovolných strážců ortodoxních židovských míst. Jeho zkušenost předkládáme čtenářům ke srovnání s pochmurnými statistikami a dokreslení situace.

celý článek

Šalomounův chrám v Sao Paulu: křesťanský kostel i muzeum šoa

7. 8. 2019, -rjw- |  Svět

SAO PAULO – Univerzální církev království Božího se rozhodla vybudovat v největším chrámu nejlidnatějšího brazilského města muzeum šoa. Církev to oznámila na svých internetových stránkách. Projekt je v počátečním stádiu a vzniká ve spolupráci s místní židovskou obcí. Monumentální stavba s proskleným průčelím stojí v parku, obklopena palmami a olivami. Stěny jsou pokryté jeruzalémským pískovcem, „kameny, jež byly před dvěma tisíciletími svědky Boží moci“, věřící stoupají ke hlavnímu vchodu po širokých schodištích i rampách pro kočárky a vozíčkáře. V hlavní svatyni jsou veliké menory a strop z LED žárovek, připomínající hvězdné nebe. – V ohromném chrámu je 36 tříd pro výuku dětí, 84 bytů pro duchovní, ohromné parkoviště, přistávací rampu a studio pro televizní a rádiové vysílání. Připomínka biblického dědictví se pojí s nejnovější technikou a stavba soupeří velikostí se sochou Krista Vykupitele.

celý článek

Jediná funkční synagoga v Litvě je uzavřena. Kvůli výhružkám

7. 8. 2019, -rjw- |  Svět

VILNIUS – Dočasně, ovšem s nejasným časovým horizontem, byla uzavřena Chorální synagoga ve Vilniusu. Jedná se o jedinou synagogu v Litvě, kde až do tohoto týdne pravidelně probíhaly bohoslužby. Vše souvisí napjatou celospolečenskou diskusí kolem historie 2. světové války. Zatímco pro některé Litevce jsou postavy jako Jonas Noreika národními hrdiny, jiní upozorňují na jejich válečné zločiny a podíl na vraždění (nejen) židovských obyvatel. Jak ve svém úterním prohlášení uvedla předsedkyně litevské židovské obce Faina Kukliansky, obec se pro tento krok rozhodla po řadě výhružných dopisů a telefonátů. „Ani litevská židovská obec, ani chorální synagoga, nejsou schopny zajistit bezpečnost návštěvníků, včetně přeživších šoa a jejich rodin,“ píše se v prohlášení.

celý článek

Ošklivé židovské nosy, vyvolení Izraelci a zloději půdy. Belgičtí Židé protestují proti novinovému sloupku známého spisovatele

6. 8. 2019, -jg- |  Svět

BRUSEL – V Belgii a Nizozemsku oblíbený belgický spisovatel a básník Dimitri Verhulst (46) vyvolal ostrou odmítavou reakci vlámských Židů, když ve svém sloupku o palestinské literatuře napsaném pro levicově orientovaný deník De Morgen konstatoval, že Židé mají ošklivé nosy a Izraelci ukradli Palestincům zemi. Dále ve svém textu spisovatel operuje s termínem „Bohem vyvoleného národa“ a stěžuje si, že je pro své protiizraelské postoje oněmi vyvolenými falešně obviňován z rasismu. Minulý pátek pak nizozemské noviny NRC Handelsblad zveřejnily s Verhulstem dlouhý rozhovor, aniž by se spisovatele na jím napsaný text pro De Morgen zeptaly. To opět podnítilo kritiku z řad belgických židovských organizací. Fórum židovských organizací vlámského regionu v Belgii podalo na Verhulsta policejní stížnost kvůli podněcování, kterého se měl svým sloupkem v belgických novinách dopustit. Belgičtí Židé si stěžovali na deník De Morgen už v roce 2016, kdy noviny zveřejnily rozhovor s popíračem holocaustu.

celý článek

Slovenská prezidentka Čaputová navštívila bývalého partyzána Alexandra Bachnára

2. 8. 2019, -rjw- |  Svět

BRATISLAVA – Sté narozeniny oslavil tento týden pan Alexander Bachnár (*1919), význačný účastník povstání ve slovenském pracovním táboře Nováky. Po návštěvě Francie navštívila 25. července slovenská prezidentka Zuzana Čaputová židovský dům seniorů Ohel David a popřála panu Bachnárovi k životnímu jubileu. Jak slovenská prezidentka uvedla na svém facebookovém profilu, „byly to silné a dojemné chvíle. Pan Bachnár je i vzdor úctyhodnému věku a pohnutému osudu v obdivuhodné kondici. Jeho životní příběh je nesmírně inspirativní, stejně jako příběhy mnoha dalších klientů domu seniorů Ohel David, které jsem dnes slyšela.“ – Kdo je tedy Alexander Bachnár?

celý článek

Zprávy z Euromakabiády 2019: Česko v Budapešti reprezentuje 12 židovských sportovců

2. 8. 2019, -rjw- |  Sport

BUDAPEŠŤ – V maďarském hlavním městě od pondělka probíhají 15. Evropské makabejské hry (Euro Maccabi Games 2019). Zahajovací ceremonie se zúčastnili izraelský ministr přistěhovalectví Yoav Galant, předseda Světové unie Makabi Amir Peled a předseda Světového židovského kongresu Ronald S. Lauder. Slavnostní oheň zažehla nejlepší šachistka všech dob Judit Polgárová a Ágnes Keletiová (98), nejstarší žijící olympijská šampiónka a nejúspěšnější židovská olympionička všech dob. Pozornost letos vzbudila zlatá medaile v basketbale, kterou získal speciální tým z Haify: tvoří ho mladí lidé trpící poruchou autistického spektra. Pro všechny hráče ve věku 18 až 20let to byla první samostatná cesta – bez rodin – mimo Izrael.

celý článek

Před synagogou v Miami Beach byl postřelen muž. Útok byl zřejmě plánovaný, pachatel zatím neznámý

30. 7. 2019, -rjw- |  Svět

MIAMI BEACH – V neděli večer byl před synagogou Youth Israel v North Miami Beach postřelen muž, který zde čekal na začátek pravidelné bohoslužby. Útočník zřejmě střelil z projíždějícího automobilu. Bylo krátce po půl sedmé. Warren Lipschutz (69) seděl jako obvykle před vchodem Greater Miami Synagogue (Youth Israel) a čekal na začátek bohoslužeb. Kolem projel černý Chevrolet Impala. Jak ukázalo pozdější vyšetřování, projel kolem synagogy několikrát dokola. Při poslední cestě kolem vchodu se ozvala střelba. Lipschutz utrpěl několik zásahů a zhroutil se k zemi. Útočníci zřejmě mířili na dolní polovinu těla. Než přítomní pochopili, co se vlastně stalo, byl vůz se střelci pryč. Lékaři později zjistili, že byl zasažen celkem šestkrát, z toho čtyřikrát do nohy.

celý článek

Výbor OSN přijal rezoluci, která viní z porušování ženských práv jen Izrael, a to v jen v případě Palestinek

27. 7. 2019, -jg- |  Svět

NEW YORK – Organizace spojených národů (OSN) označila v úterý 23. července Izrael jako hlavního porušovatele ženských práv na palestinských a syrských územích. Dvě rezoluce, které přijal Hospodářský a sociální výbor OSN (ECOSOC), se zaměřovaly pouze na Izrael. Výboru o 54 členech v současnosti předsedá Norsko, které se spolu s dalšími 6 zeměmi EU (Francie, Nizozemsko, Dánsko, Irsko, Lucembursko a Malta) připojilo k Saudské Arábii, Íránu, Číně, Jemenu, Turkmenistánu, Mali, Pákistánu, Súdánu, Rusku, Venezuele a dalším zemím, aby společně odhlasovaly rezoluci, která říká, že „izraelská okupace je hlavní překážkou pro palestinské ženy a dívky k naplnění jejich práv“. Druhá přijatá rezoluce zmiňuje „sociální dopady izraelské okupace obecněji“. Proti hlasovala jen Kanada a USA. Mezi státy, které se hlasování zdržely, byla Velká Británie, Německo, Mexiko, Brazílie, Kamerun, Togo, Jamajka, Ukrajina či Rumunsko.

celý článek
Zobrazit starší zprávy