Dnes je 23. 2. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Dánská petice požaduje postavení chlapecké obřízky mimo zákon

22. 2. 2018, -mk- |  Svět

KODAŇ – Už dvacet tisíc podpisů získala v Dánsku od začátku února petice požadující parlamentní hlasování o zákazu obřízky. Pokud se v následujících více než pěti měsících podaří získat dalších třicet tisíc podpisů, což se jeví jako zcela reálné, bude podle dánských zákonů parlament rozhodovat o návrhu legislativy, která staví provádění obřízky před osmnáctým rokem věku mimo zákon. Těm, co zákon poruší, a dokonce i dánským občanům, kteří by se zákon pokusili obejít vykonáním obřízky v zahraničí, by hrozil až šestiletý trest odnětí svobody. Petici propaguje dánská organizace Intact Denmark na sociálních sítích.

celý článek

„Ať dáme sedmý milion!“ Kauza antisemitských popěvků rakouských studentských spolků

22. 2. 2018, -rjw- |  Antisemitismus

VÍDEŇ – Ve středu se v Rakousku otevřela již druhá kauza propojující buršácké spolky, funkcionáře Svobodné strany Rakouska (FPÖ) – a antisemitismus. Poté, co zveřejnění zpěvníku buršáckého spolku Germania ovlivnilo volební dění v Dolním Rakousku, se po měsíci situace opakuje. A nemusí jít o poslední případ. „Vystoupil mezi nimi žid Ben Gurion: Přidejte plyn, staří Germáni, ať dáme sedmý milion,“ stojí ve zpěvníku buršáckého spolku Bruna Sudetia. Podobných antisemitských popěvků je v knize více. Ve středu 20. února na ně upozornil vídeňský časopis FALTER. Předsedou spolku je Herwig Gotschöber, spolupracovník ministra dopravy Norberta Hofera (FPÖ). Gotschöber je zároveň odpovědný za agendu sociální sítí ministerstva. Na dotaz novinářů, jak se k obsahu knihy staví, Gotschöber přes svého mluvčího vzkázal, že používá jiný zpěvník, tento nezná a jeho obsah kategoricky odmítá.

celý článek

Další skandál polského premiéra, uctil polské kolaboranty s Wehrmachtem

22. 2. 2018, -mk- |  Svět

VARŠAVA – Ještě týž den, kdy vyvolal polský premiér Mateusz Morawiecki vlnu kritiky svými slovy o „židovských spolupachatelích holocaustu“, se stal znovu středem negativní pozornosti poté, co na svém Twitteru zveřejnil fotografii, jak zapaluje svíčku a klade věnec u památníku Svatokřižské brigády. Tato antifašistická a antikomunistická odbojová skupina v Polsku si ke konci války kladla za cíl zejména boj proti komunistům, nepřipojila se k Zemské armádě a naopak začala spolupracovat i s Wehrmachtem. Uctění památky této skupiny zkritizoval nejen polský opoziční lídr Jan Grabiec, ale i polská antirasistická organizace „Již nikdy více“ a také prezident Světového židovského kongresu Ronald Lauder, který ho vyzval k veřejné omluvě. V neděli mezitím někdo v reakci na Morawieckého výroky počmáral polskou ambasádu v Tel Avivu hákovými kříži a protipolskými slogany.

celý článek

Polský premiér: nejen Poláci, ale i sami Židé se podíleli na holocaustu

22. 2. 2018, -mk- |  Svět

MNICHOV – Vlnu kritiky, mezi jinými i ostrý odsudek izraelského ministerského předsedy Benjamina Netanjahua, vyvolal svým výrokem na mnichovské konferenci o bezpečnosti polský premiér Mateusz Morawiecky, když na dotaz izraelského novináře ohledně kriminalizace těch, kteří hovoří o polském podílu na holocaustu, zmínil také „židovské spolupachatele holocaustu“. „Samozřejmě to nebude trestné a nebude pokládáno za protizákonné mluvit o polských pachatelích holocaustu, stejně jako tu byli i židovští, ruští nebo ukrajinští spolupachatelé,“ řekl Morawiecky. Současně zdůraznil, že Poláci za války pomáhali svým „židovským bratrům a sestrám“. Na jeho výrok reagovala ostrou kritikou vedle premiéra Netanjahua například poslankyně ze Sionistické unie Cipi Livniová. O den později polský premiér na vysvětlenou svého výroku dodal, že mu šlo o „upřímně míněnou výzvu k otevřené debatě o zločinech spáchaných na Židech během holocaustu, nehledě na národnost těch, kdo tyto jednotlivé zločiny páchali“.

celý článek

Polské židovské organizace se obávají vzedmutí antisemitismu. Současnou situaci popsaly jako „daleko od normálu“

22. 2. 2018, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Dvacet tři organizací zastupujících Židy v Polsku vydalo v neděli 18. února společné prohlášení, v němž tvrdí, že se v zemi necítí bezpečně a vyzývají k „vzájemnému respektu a pravdě“. Podle těchto skupin se sice v Polsku Židé na rozdíl od mnoha jiných evropských zemí nesetkávají s „přímými fyzickými hrozbami“, situaci však popisují jako „daleko od normálu“. Rostoucí antisemitismus v zemi je podle nich problémem dneška, který nabývá na důležitosti. Signatáři dopisu poznamenali, že současná vlna antisemitismu v Polsku je reakcí na přijetí zákona, jenž limituje debatu o holocaustu a kriminalizuje vyjádření, že by polský národ nebo stát byl odpovědný za zločiny spáchané pod nacistickou okupací. „Nenávistné projevy opustily hranice internetu a dostaly se do veřejné sféry, do novin, televizního vysílání, včetně veřejnoprávních zdrojů,“ popisuje dopis situaci. Židovské komuntity Polska dále uvádějí, že dostávají narůstající počet antisemitských zpráv. Státní představitelé prý přitom antisemitismus odsoudí, ale „nedělají nic, aby zastavili šíření zla“.

celý článek

Židovští lídři Belgie a Portugalska protestují proti vystoupení zakladatele BDS Barghoutiho v Evropském parlamentu

20. 2. 2018, -jg- |  Svět

BRUSEL – Židovské obce Belgie a Portugalska protestují proti pozvání zakladatele hnutí BDS (Bojkot, stažení investic, sankce), aby řečnil v Evropském parlamentu. V Kataru narozený Omar Barghouti, který se svou izraelsko-arabskou manželkou žije v severním Izraeli, obdržel pozvánku do Bruselu od lisabonské právničky Any Gomesové z Progresivní aliance socialistů a demokratů, což je druhá největší politická skupina europarlamentu. Barghouti v něm má promluvit dne 28. února na téma „Izraelské osídlení Palestiny a Evropská unie“. Podle mnoha aktivistů není BDS antisemitským hnutím, avšak propagovat bojkot Izraele je zas podle legislativ některých zemí, např. Francie a Španělska, naváděním k diskriminaci. Nesouhlasný dopis proti Barghoutiho vystoupení zaslali ve středu 14. února předsedovi Evropského parlamentu Antoniu Tajanimu Yohan Benizri, předseda CCOJB, organizace zastřešující frankofonní Židy v Belgii, a Gabriel Steinhardt, předseda židovské obce v Lisabonu. Podepsali jej i zástupci Evropského židovského kongresu, organizace Bnei Brith International, Transatlantického Institutu AJC, ELNET a Evropské unie židovských studentů.

celý článek

Střelec, co vraždil na floridské střední, nenáviděl Židy, protože „chtějí zničit svět“

18. 2. 2018, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Střelec, jenž zabíjel na floridské škole, byl členem chatovací skupiny na sociální síti Instagram, kde často zveřejňoval antisemitské, rasistické a homofobní příspěvky. Podle stanice CNN, která se zprávou jako první přišla, byl Nikolas Cruz posedlý rasou, násilím a zbraněmi. Například doslova napsal, že nenávidí „Židy, negry a přistěhovalce“ a že Židé chtějí zničit svět. V další antisemitské tirádě Cruz zmínil svou biologickou matku, o níž napsal: „Moje skutečná máma byla Židovka. Jsem rád, že jsem ji nikdy nepotkal.“ Dále prohlašoval, že by měli být zabíjeni černoši, Mexičané a „gayové by se měli střílet do zátylku“. Podle CNN nic neukazuje na to, že by instagramová skupina náležela členům některého z hnutí bílých nacionalistů, ale rovněž mezi jejími členy Cruzova prohlášení nevzbudila příliš mnoho nesouhlasných reakcí. Cruz se ve středu 14. února doznal k zastřelení 17 studentů a personálu střední školy Marjory Stoneman Douglas v Parklandu na Floridě. Pět z nich, čtyři studenti a pedagog, byli židovského původu.

celý článek

Za antisemitismus v Polsku mohou komunističtí Židé, myslí si polská poslankyně

15. 2. 2018, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Za antisemitismus v Polsku by se měli omlouvat komunističtí Židé, případně jejich potomci a nikoliv Polsko a Poláci. To alespoň tvrdí poslankyně polské vládní strany Právo a spravedlnost ve svém názorovém sloupku, který vyšel v pondělí 12. února na webu Wpolityce. Krystyna Pawlowiczová v něm reagovala na kritiku židovských skupin a státu Izrael vůči novému polskému zákonu, který trestá každého, kdo by nařkl Poláky z napomáhání zločinům, které se na území nacisty okupovaného Polska děly během druhé světové války. „Post-komunisté a opozice dnes chtějí, abychom se my, Poláci ve svobodném Polsku, ještě jednou omluvili, tentokát za jejich antisemitismus, jenž vznikl v rámci vnitřních bojů mezi sovětskými gubernátory,“ napsala. „Ať se za březen 1968 omluví pachatelé, ideologové a jejich potomci,“ dodala ještě. Po roce 1968 Polsko opustily kvůli státem vedené antisemitské kampani (tehdy označené za anti-sionistickou) tisíce Židů, mnozí následkem ztráty zaměstnání či policejní šikany, přičemž se museli vzdát svého majetku i polského občanství.

celý článek

Mladík v Antverpách strhával mezuzy a napadal ortodoxní Židy

14. 2. 2018, -mk- |  Svět

ANTVERPY – V belgických Antverpách byl zatčen čtyřiadvacetiletý mladík, patrně muslim, kterého kamery zachytily, jak opakovaně v židovské čtvrti strhává, ničí a odhazuje mezuzy – rituální židovské schrány na zárubních dveří, v nichž je uschován pergamen s verši z Tóry. Tentýž muž byl přitom už před několika měsíci zatčen za to, že umisťoval do synagog výtisky Koránu. V jiném případě napadl na ulici ultraortodoxního židovského muže, srazil mu klobouk a křičel na něj: „To je naše země, Palestina!“ a „My vám ukážeme!“ Naposledy byl dotyčný útočník spatřen při vandalských útocích na mezuzy o šabatu, poté ho zatkla antverpská policie. Poničil takto několik desítek mezuzot.

celý článek

„Prasata, zmizte z této země“, nasprejoval vandal na synagogu v Barceloně

13. 2. 2018, -mk- |  Svět

BARCELONA – Na zdi synagogy v Barceloně se minulý týden ve středu 7. února objevilo antisemitské graffiti. Informovala o tom izraelská televizní stanice Aruc 10. Slovo prasata se zde objevilo v anglickém tvaru „pigs“, zbytek věty byl v katalánštině. Zástupce barcelonského starosty Gerardo Pisarello nechal vandalský nápis okamžitě odstranit a antisemitský útok odsoudil. Přislíbil také, že odbor radnice pro boj s diskriminací se bude případem zabývat. „Barcelona je město hrdé na svůj pluralismus. Nedovolíme zde takovéto akty netolerance,“ uvedl Pisarello ve svém prohlášení. Synagoga, kterou vandal poničil, již k modlitbám neslouží, užívá se jako kulturní centrum a muzeum.

celý článek
Zobrazit starší zprávy