Dnes je 21. 2. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

V Alsasku bylo na židovském hřbitově poškozeno přes 80 náhrobků. V Paříži se konají demonstrace proti antisemitismu

21. 2. 2019, -rjw- |  Svět

PAŘÍŽ – Několik hodin před zahájením pochodů proti antisemitismu, v úterý 19. února v noci, byl zvandalizován židovský hřbitov v alsaském Quatzenheimu. Neznámí pachatelé zde počmárali svastikami přes 80 náhrobků (CRIF) a podepsali se na místě jako „Elsassisches Schwarzen Wolfe“ („Alsaští černí vlci“). To je název separatistické neonacistické skupiny, která v oblasti působí od 70. let. Přesná totožnost vandalů zůstává neznámá. Hřbitov ještě tentýž den navštívil francouzský prezident Emmanuel Macron a přislíbil místní komunitě, že vláda bude jednat. Večer pak s dalšími představiteli veřejného života držel minutu ticha u pařížského pomníku obětem holocaustu. Ve stejnou dobu se v řadě francouzských měst konaly masové demonstrace pod heslem „Ne antisemitismu!“, reagující na vzrůst antisemitských útoků – ministr vnitra minulý týden ohlásil, že jejich počet vzrostl od minulého roku o 74 %.

celý článek

Polsko zrušilo účast, summit zemí V4 se v Izraeli nekoná. Za rozkolem jsou výroky izraelských lídrů na účet Poláků v době šoa

19. 2. 2019, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Polský předseda vlády Mateusz Morawiecki uvedl, že se jeho země nezúčastní summitu zemí visegrádské čtyřky, který se během středy a čtvrtka měl konat v Jeruzalémě. Ještě v neděli 17. února chtěl za sebe poslat ministra zahraničí Jacka Czaputowicze. Důvodem měly být poznámky izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, který měl minulý pátek ve Varšavě prohlásit, že „Poláci spolupracovali s nacisty“. Izraelská velvyslankyně v Polsku Anna Azariová přitom ještě týž den na setkání s novináři tato Netanjahuova slova popřela s tím, že šlo o chybnou citaci jednoho z izraelských deníků. O definitivní roztržku mezi Polskem a Izraelem se však později postaral izraelský ministr zahraničí Jisrael Katz, když v pondělí izraelské televizi zopakoval citát někdejšího premiéra Jicchaka Šamira, že „Poláci sají antisemitismus s mateřským mlékem“. Varšava pak svou účast definitivně odvolala, lídři Maďarska, Slovenska a České republiky nicméně do Izraele dorazí.

celý článek

Dva tisíce neonacistů demonstrovalo v Sofii. Světový židovský kongres hlásí nárůst nacionalistických pochodů napříč Evropou

18. 2. 2019, -jg- |  Svět

SOFIE – Na dva tisíce nacionalistů z Bulharska, ale i jiných evropských zemí, se zúčastnilo v sobotu 16. února tzv. Lukovova pochodu. Ten se konal na počest bulharského generála Hristo Lukova, známého za doby 2. světové války svými pronacistickými a antisemitskými postoji. Účastníci podle Reuters nesli kromě bulharských vlajek i různá vyobrazení svastiky, dělali nacistické pozdravy a položili věnec u bývalého Lukovova domu. Proti samotnému pochodu se ještě před jeho konáním zdvihla vlna nevole – ze strany lidskoprávních skupin, politických stran i cizích ambasád. Starosta Sofie pochod zakázal, ale jeho rozhodnutí zrušilo rozhodnutí soudu, na který se organizátoři obrátili. Rovněž Světový židovský kongres varoval ohledně prudkého nárůstu nacionalistických pochodů v Evropě, které se zaměřují na propagaci antisemitismu, nesnášenlivosti, xenofobie a glorifikace nacismu mezi mladými lidmi. Minulou sobotu se v Budapešti sešli nacisté z Evropy i Maďarska na třítisícovém pochodu na počest maďarské Strany Šípových křížů, která za války kolaborovala s německými nacisty.

celý článek

„Sionistická špíno, vrať se do Tel Avivu“. Žluté vesty v Paříži verbálně útočily na francouzského filosofa

17. 2. 2019, -jg- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Francouzský židovský filosof Alain Finkielkraut se stal v sobotu 16. února večer terčem antisemitského útoku. Byl napaden protestujícími tzv. Žlutých vest, kteří se v minulých měsících vydali do francouzské hlavní metropole demonstrovat proti zdražování paliv v zemi. „Špinavý Žide“, bylo slyšet na videonahrávce dokumentující incident, „jsi nepřítel, zemřeš, půjdeš do pekla“, volali někteří, zatímco jiní zas křičeli „běž domů“, „Palestina” a „vrať se do Tel Avivu”. Na jiném videu zas demonstrující pokřikovali „špinavé sionistické ho*no“. Ještě v sobotu v noci útok na filosofa odsoudil francouzský prezident Emmanuel Macron. „Tyto antisemitské urážky jsou přesným opakem toho, co nás činí velkým národem. A nebudeme je tolerovat,“ tweetnul. Mluvčí vlády Benjamin Griveaux rovněž útok na Finkielkrauta na Twitteru odsoudil. „Nenávist je špinavá bestie číhající v ulicích Paříže,“ napsal. Minulý týden francouzský ministr vnitra ohlásil 74% vzestup antisemitských útoků v zemi za poslední rok.

celý článek

Židovští sirotci, jichž se po válce ujala Británie, se vyfotili před pomníkem Jana Husa v Praze. Teď po letech pořídí foto znovu

14. 2. 2019, -jg- |  Svět

LONDÝN – Ještě předtím, než se v polovině srpna roku 1945 stovky osiřelých židovských dětí a mladých lidí, kteří přežili holocaust, nalodili na letadla a odletěli za novým životem do Anglie, vytvořili u pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v centru Prahy tři společné fotografie. Ty se nyní pokusí sami přeživší, ale dnes už i se svými potomky, znovu vytvořit. Letos v květnu se někteří z těch, co byli na originálních fotografiích, avšak dnes i spolu se svými dětmi, vnoučaty i pravnoučaty, pod taktovkou organizace 45 Aid Society, do Prahy vypraví a znovu se u Husova pomníku vyfotí. Víkendový výlet má být oslavou přínosu, kterým pro britskou společnost tito váleční sirotci byli. Po skončení války Velká Británie souhlasila s tím, že přijme tisícovku sirotků – bývalých vězňů koncentračních táborů, kterých bylo nakonec 732 – a z toho jen 80 dívek. Začalo se jim proto říkat „boys“, kluci. Šlo o děti především z Polska, Maďarska a Česka, některé byly osvobozeny z Terezína.

celý článek

„Juden“ nasprejoval neznámý pachatel na výlohu pařížského pekařství žlutou barvou

12. 2. 2019, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Německé slovo „Juden“, Židi, nasprejoval neznámý pachatel žlutou barvou na výlohu pařížského pekařství Bagelstein. Případ vandalismu ve 4. obvodu francouzského hlavního města byl objeven v sobotu 10. února ráno. Ještě téhož dne podle deníku Le Parisien podali manažeři obchodu stížnost na místní policii, která na místo v centru metropole dorazila. Mnozí v Paříži svalují tento čin na protestující tzv. žlutých vest, kteří v sobotu údajně zapálili dům předsedy francouzského parlamentu a dopustili se i výtržnictví před sněmovnou. Protest „žlutých vest“ začal loni na podzim jako nesouhlas se skokovým zdražováním paliv a pohonných hmot. Pak se ale proměnil v nejrůznější případy násilí proti policejním složkám s přídavkem antisemitských nenávistných projevů. Ariel Weil, židovský starosta pařížského 4. okrsku, kde se poškozený obchod nachází, tweetnul: „Trochu nostalgie po starém dobrém Reichu a Vichy neurazí. Užíváme si bagely, humor a výhled. A vy?“

celý článek

Židé mohou být v USA vyloučeni z pěstounské péče. Spolu se stejnopohlavními páry a lidmi, kteří nejsou křesťané

11. 2. 2019, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Ve druhé polovině ledna oznámila administrativa současného prezidenta Donalda Trumpa, že agentury pro pěstounskou péči, placené z federálních zdrojů, mohou odmítat ne-křesťanské a stejnopohlavní páry coby kandidáty na pěstounství. Jedná se o zrušení verdiktu bývalého prezidenta Baracka Obamy, který nábožensky výlučné organizace odkazoval na soukromé dárce. Rozhodnutí padlo v souvislosti s případem Miracle Hills Ministries (MHM), křesťanské charitativní organizace. Ta není jedinou náboženskou agenturou v USA, která má pro poskytování služeb náboženská kritéria. Je ale (zatím) jedinou, která chce zároveň pobírat státní příspěvky. Všechny ostatní, které poskytují své služby na základě náboženských pravidel, jsou financovány ze soukromých zdrojů.

celý článek

Booking a Tripadvisor profitují z izraelských válečných zločinů. Amnesty International zahájila kampaň

8. 2. 2019, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Poté, co loni v listopadu internetový turisticky zaměřený gigant AirBnB oznámil, že stahuje inzeráty nemovitostí ke krátkodobým pronájmům, které se nacházejí v izraelských osadách na Západním břehu, rozjela světově respektovaná nezisková organizace Amnesty International kampaň, v níž si vzala do hledáčku další hráče na trhu ubytování pro turisty: Booking, Tripadvisor a Expedia. V kampani s mottem „Destinace: Okupace“ nařknula tyto společnosti z „profitování z válečných zločinů v izraelských osadách na Západním břehu“. Doplnila ji přitom klipem, v němž ukazuje náboženské památky Jeruzaléma nebo letoviska u Mrtvého moře zajedno se záběry z potyček mezi palestinskými demonstrujícími a izraelskými bezpečnostními složkami. „Naučte se jak bojovat s izraelskými vojáky v nelegálních osadách na Západním břehu,“ zní slovní doprovod. Poté, co AirBnB stáhla své inzerce pro izraelské nemovitosti na Západním břehu, udělala tak i na dalších sporných územích, kde probíhá konflikt, konkrétně v Abcházii a Jižní Osetii.

celý článek

USA má po dvou letech zmocněnce pro antisemitismus, Trump jmenoval Elana Carra

5. 2. 2019, -rjw- |  Antisemitismus

WASHINGTON – Dvouleté období, kdy na ministerstvu zahraničí USA nebyl obsazen post zmocněnce pro záležitosti antisemitismu je u konce. Prezident Donald Trump v úterý jmenoval do této funkce Elana Carra. Představitelé velkých zastřešujících židovských organizací tento krok ocenili. Neobsazení postu totiž v některých amerických Židech vyvolávalo obavu, že nynější prezident nevěnuje agendě potírání antisemitismu (v celosvětovém i domácím měřítku) dostatečnou pozornost. „Na spolupráci s Carrem se nedočkavě těšíme, protože jeho úřad bojuje s narůstajícím antisemitismem, vyvolávaným jak na krajní pravici i krajní levici, tak ze strany islamistických extremistů, a podporovaný povahou všudypřítomných sociálních sítí,“ prohlásil David Harris, ředitel American Jewish Committee.

celý článek

Věrný ideálům BDS, brazilský karikaturista kritizoval izraelské vojáky, kteří zemi přiletěli na pomoc při důlním neštěstí

4. 2. 2019, -jg- |  Svět

SAO PAULO/JERUZALÉM – Brazilský karikaturista Carlos Latuff se proslavil zejména díky karikaturám beroucím si na mušku Izrael a účastí v íránské soutěži karikatur holocaustu, jež má rovněž podle jejího pořadatele být kritikou izraelské politiky. Do její kritiky se pustil i tentokrát, když na jedné ze svých posledních karikatur zobrazil novopečeného brazilského prezidenta Bolsonara, jak na letišti vítá vojáky IDF, jejichž sto třiceti členný záchranný tým byl spolu s humanitární pomocí do Brazílie vyslán na pomoc při protržení vodní nádrže Brumadinho. Při ekologické tragédii, k níž došlo na konci ledna, přišlo o život minimálně 80 lidí, dalších 279 je nezvěstných. „Promiňte za zpoždění, byli jsme zaměstnáni zabíjením Palestinců,“ sdělují v Latuffově karikatuře z letadla vystupující vojáci, jejichž ruce mají červenou barvu krve. Na svém Instagramu, kde karikaturu zveřejnil, se pak zlobil, že Brazílie odmítla lékařskou pomoc z Kuby, ale pomoc od Izraele nikoliv. Izrael byl jedinou cizí zemí, jejíž záchranný tým u nádrže Brumadinho operuje.

celý článek
Zobrazit starší zprávy