Dnes je 1. 5. 2017
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Severní Korea hrozí Izraeli: Rozzlobil ji Liebermanův výrok na adresu vůdce Kima

30. 4. 2017, -rjw- |  Svět

PCHJONGJANG – Avigdor Lieberman se během minulého týdne dvakrát vyjádřil k severokorejskému režimu. Počátkem týdne v rozhovoru pro Walla News mluvil o Kim Čong-unovi jako o bláznovi z Koreje. Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman se k ostrým výrokům uchýlil poté, co minulý týden došlo k dalšímu sporu o korejské jaderné testy. Ve čtvrtek 27. dubna prohlásil, že Pchjongjang v jaderných testech „překročil mez“. „Právě se dostáváme do nové éry přesných raket v rukou iracionálních lidí,“ komentoval nejnovější vývoj korejského zbrojení. Prohlásil dále, že Severní Korea vytváří se Sýrií, Íránem a Hizballáhem spojenectví, představující „osu zla“. V sobotu kontrovala Severní Korea. Její ministr zahraničí označil Liebermanovy výroky za „zbrklé a zlovolné“ a varoval, že Severní Korea je připravena „nelítostně potrestat ty, kdo vedou pomlouvačnou kampaň proti jejímu vedení“.

celý článek

Velká Británie se odmítla Palestincům omluvit za Balfourovu deklaraci z roku 1917

30. 4. 2017, -jg- |  Svět

LONDÝN – Spojené království odmítlo požadavek Palestinců omluvit se za Balfourovu deklaraci, dokument z roku 1917, který pomohl ustavit stát Izrael v britském mandátu. Palestinský velvyslanec do Británie Manuel Hassassian proto ve čtvrtek 27. dubna pohrozil žalobou u mezinárodního soudu, pokud se Londýn neomluví, nezruší plánované oslavy a neuzná stát Palestina. Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás vyslovil svůj požadavek na omluvu od Velké Británie letos v září před Valným shromážděním OSN. Velká Británie však hodlá uspořádat dne 2. listopadu k stoletému výročí Balfourovy deklarace oslavy, stejně jako izraelští představitelé. „Odpověď, že omluva se zamítá, přišla na palestinské ministerstvo zahraničí písemně,“ sdělil Hassassian. „Znamená to, že královna a vláda Velké Británie se neomluví palestinskému lidu a oslavy stoletého výročí Balfourova příslibu se budou konat v termínu,“ dodal.

celý článek

Nový dočasný šéf francouzské Národní fronty odstoupil. Kvůli poznámce o Cyklonu B

29. 4. 2017, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Nový a dočasný předseda francouzské strany Národní fronta Jean-Francois Jalkh stanul v čele strany teprve v pondělí 27. dubna, ale vydržel v něm sotva pár dní. Odstoupil poté, co francouzská média odhalila, že v roce 2000 poskytl francouzskému odbornému časopisu rozhovor, v němž zpochybnil použití Cyklonu B v plynových komorách nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů během druhé světové války. „Z technického hlediska není možné používat plyn Cyklon B k masovému vyhlazování,“ řekl prý tehdy a opřel se o francouzsko-britského historika Roberta Faurissona, který patří k popíračům holocaustu. Kauza přitom může stranu velmi poškodit, neboť ne příliš známý Jalkh patří mezi klíčové straníky. Do partaje vstoupil roku 1974 ve svých sedmnácti a dnes má rozhodující vliv na směřování Národní fronty a aktuálně sedí v europarlamentu. Navíc Marine Le Penová si vzala dovolenou z vedení strany proto, že se chce stát prezidentkou Francie. Druhé kolo voleb, kde se utká se svým protikandidátem Emmanuelem Macronem, proběhne 7. května.

celý článek

Muž, zatčený s noži u britského parlamentu, se účastnil flotily Mavi Marmara do Gazy

29. 4. 2017, -jg- |  Svět

LONDÝN – Muž, kterého policie ve čtvrtek 27. dubna zadržela s batohem plným nožů u britského parlamentu, se měl podle agentury Reuters účastnit kontroverzní plavby flotily Mavi Marmara, lodi, která se roku 2010 pokusila prolomit izraelskou bezpečnostní blokádu pásma Gazy. Při potyčce vojáků izraelské armády s ozbrojenými aktivisty bylo tehdy zabito devět Turků. Sedmadvacetiletý Brit, později identifikovaný jako Cháled Omar Ali, měl přitom být na palubě. Zároveň se měl účastnit i dalších snah o prolomení námořní blokády Hamásem spravované enklávy, kterou na ni Izraeli uvalil ve snaze znemožnit islamistické teroristické skupině pašování zbraní. Ali se nyní nachází v policejní vazbě kvůli podezření z držení útočné zbraně a z přípravy a podněcování k teroristickému činu. Při incidentu, který se odehrál v blízkosti ministerstva financí i sídla premiérky Theresy Mayové, nebyl nikdo zraněn. V okolí britského parlamentu platí zvýšená bezpečnostní pravidla poté, co dne 22. března vjel na nedalekém Westminsterském mostě útočník Cháled Masúd autem do lidí, čtyři zabil a poté ubodal policistu.

celý článek

Prezident USA Donald Trump se chystá navštívit Izrael

28. 4. 2017, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Plány na první prezidentskou návštěvu Donalda Trumpa v Izraeli dostávají konkrétní obrysy. Ve středu o tom informovalo rádio Rešet Bet. Probíhající jednání nepřímo potvrdil i Bílý dům. Podle izraelské zastupující ministryně zahraničí Cipi Chotovelyové měl během čtvrtka 27. dubna přiletět do Izraele Trumpův přípravný tým a dojednat program. Prezident USA pravděpodobně navštíví Izrael 21. května nebo mezi 23. a 24. květnem. Ve druhém případě by návštěva připadla na výročí šestidenní války. Pokud k tomu dojde, půjde o jasné symbolické gesto, uznávající izraelské hranice po roce 1967 i vládu nad Jeruzalémem. Během návštěvy bude Trumpa patrně provázet jeho židovský zeť Jared Kushner a dcera Ivanka. Půjde o první Trumpovu návštěvu Izraele ve funkci prezidenta. Poprvé však tuto zemi navštívil roku 1989, jak ukazuje nedávno zveřejněná složka ministerstva zahraničí.

celý článek

Francie volí prezidenta: Jak si počínají francouzští Židé uprostřed voleb?

25. 4. 2017, -rjw- |  Svět

PAŘÍŽ – Jak se dalo podle předvolebních průzkumů čekat, židovská komunita Francie nepatří k voličské základně Marine Le Penové. Za vhodnou kandidátku ji považuje – navzdory antisemitských útoků, z nichž některé prokazatelně spáchali imigranti nebo potomci přistěhovalců – méně než 10 %. Francouzští Židé nehlasují jednotně, podobně jako ani příslušníci dalších náboženských a národnostních skupin. Dlouhodobě jsou pro židovské voliče při volbách rozhodující názory na izraelsko-palestinský konflikt a nyní čím dál víc ochota jednotlivých kandidátů čelit antisemitismu. V prvním kole prezidentských voleb hlasovali francouzští Židé různě. Patrně největší podpoře se těšil François Fillon (mezi voliči v Izraeli získal 60 %, zatímco Le Penová jen necelá 4 %) a Emmanuel Macron. O mnoho menší podporu měl již Jean-Luc Mélénchon, a to právě pro své postoje k izraelsko-palestinskému konfliktu.

celý článek

Popírání práva Izraele na existenci je moderní antisemitismus, řekl šéf OSN Guterres

24. 4. 2017, -jg- |  Svět

NEW YORK – Generální tajemník OSN Antonio Guterres v neděli 23. dubna promluvil na zahájení 15. valného shromáždění Světového židovského kongresu, kde mimo jiné označil popírání práva státu Izrael na existenci jako moderní formu antisemitismu. „Jako tajemník Organizace spojených národů budu v prvních řadách při boji s antisemitismem,“ prohlásil. Zdůraznil, že „s Izraelem musí být nakládáno stejně jako s jakýmkoliv jiným členem OSN“ a že Izrael má „nezpochybnitelné právo existovat a žít v míru a v bezpečí se svými sousedy.“ „Moderní formou antisemitismu je popírání existence státu Izrael,“ dodal. Dále ještě Guterres, jenž je sám původem z Portugalska, hovořil o „systematické diskriminační politice proti Židům ve středověku“ a vyhnání Židů z Portugalska označil za „otřesný zločin a nejhloupější chybu, které se kdy Portugalsko dopustilo.“ Bylo to vůbec poprvé, co generální tajemník OSN vystoupil na setkání mezinárodních židovských lídrů.

celý článek

Papež František přirovnal uprchlické tábory ke koncentrákům

23. 4. 2017, -rjw- |  Svět

ŘÍM – Papež František se v sobotu setkal v římské bazilice s uprchlíky. Vyzval přitom vlády, aby řešily situaci lidí, kteří se ocitli v přeplněných detenčních centrech. Metafora, kterou použil, je ale kontroverzní. Při bohoslužbě, konané v katedrále sv. Bartoloměje, připomínal papež především novodobé křesťanské mučedníky, umírající rukou převážně muslimských teroristů. Mši sloužil v rudé štóle, jež patřila Raghídu Azízi Gannimu, chaldejsko-katolickému knězi, zavražděnému roku 2007 v iráckém Mosulu. Během kázání papež vyprávěl o tom, co viděl v řeckých detenčních centrech. „Uprchlické tábory, mnoho z nich, jsou tábory koncentrační, kvůli tomu, jak velké množství lidí v nich je.“ Tento výrok, pronesený v rámci apelu na západní země, aby situaci co nejrychleji vyřešily a nedovolily přerůst v humanitární katastrofu, nicméně vyvolal ostré reakce.

celý článek

Ve slovenských lázních Piešťany byl zvandalizován památník místního rabína

21. 4. 2017, -jg- |  Svět

PIEŠŤANY – Ve slovenských lázních Piešťany pravděpodobně v noci ze čtvrtka na pátek 21. dubna zatím neznámý pachatel poškodil památník rabína Jisachara Šlomo Teichtala. Červenou barvou na něj namaloval hákový kříž a písmena „WP“. Rabín Teichtal se narodil roku 1885 v Maďarsku a přes dvacet let působil jako rabín židovské komunity v Piešťanech, kde byl i hlavou rabínského soudu až do roku 1944, kdy byl odvlečen do Osvětimi. Zemřel o rok později ke konci války ve vlaku, kterým byl s ostatními Židy transportován do koncentračního tábora Mauthausen. Památník, umístěný v parčíku u gymnázia Pierra de Coubertina, byl odhalen loni v prosinci za přítomnosti potomků rabína a delegace z New Yorku. Město Piešťany tento politováníhodný čin odsoudilo a v brzku uvede památník do původního stavu. Piešťanská policie se začala případem zabývat v pátek ráno.

celý článek

Přenos herpesu při obřízce: Dlouhodobý problém v New Yorku a jeho souvislosti

21. 4. 2017, -rjw- |  Náboženství

NEW YORK – Zdravotníci v New Yorku nemohou dokončit vleklé vyšetřování infekce novorozenců herpesem při obřízce. Rodiče odmítají sdělit jména mohelů. Charedi komunita se totiž obává zákazu tradičního zvyku. Přinejmenším šest případů nakažení novorozence herpesem (HSV-1) zaznamenali zdravotníci v minulém roce v newyorkském Williamsburgu. Došlo k němu během obřízky, při „mecica ba-pe“. Tento zvyk, dodržovaný v ultraortodoxních (charedi) kruzích, prakticky znamená, že obřezávající vysaje krev z rány na chlapcově přirození ústy. Starý zvyk měl pravděpodobně v době před účinnými antiseptickými a antibiotickými prostředky zmenšit nebezpečí infekce. Ty v moderní době praktiku mecica ba-pe nahradily, přetrvávají však u některých charedi a chasidských komunit.

celý článek
Zobrazit starší zprávy