Dnes je 16. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Brutální napadení starého ortodoxního muže v Brooklynu. Podezření na antisemitský motiv

15. 10. 2018, -rjw- |  Svět

NEW YORK – V neděli 14. října ráno byl na křižovatce v Brooklynu brutálně napaden 62letý ortodoxní Žid. Část útoku zachytila pouliční kamera a případ viděla řada svědků. Starší, zřetelně židovsky oděný muž přecházel ulici a pod paží nesl tašku na talit a tefilin. Během přecházení došlo k verbálnímu sporu mezi ním a řidičem jednoho z aut, čekajících u přechodu. Ten následně vyběhl z auta, srazil staršího muže k zemi a začal ho surově bít. Po několika ranách se pokusil útok zastavit další ortodoxní senior. Pachatel se za ním však rozběhl a napadl i jeho. Díky tomu se prvnímu muži podařilo zdvihnout ze země a odejít z vozovky. Policii se podařilo identifikovat a zatknout pachatele jako 38letého Farrukha Afzala. Je obviněn z trestných činů napadení, výtržnictví a obtěžování; policie uvedla, že je vážné podezření, že šlo o zločin z nenávisti. Za další z možných faktorů považuje i dopravní stres.

celý článek

Měla to být oslavná kniha. Litevská učitelka napsala, jak její dědeček kolaboroval s nacisty

13. 10. 2018, -rjw- |  Svět

VILNIUS – Litva má problém s kolektivní pamětí. Konkrétně pokud jde o období 2. světové války. Podobně jako pro Poláky nebo Čechy je i pro Litevce těžké si přiznat podíl domácího obyvatelstva na vyhlazování etnických menšin. Velkým podnětem je nyní kniha autorky Silvie Foti, vnučky litevského národního hrdiny Jonase Noreiky (1910-1947), která na základě bádání zjistila, že se její dědeček podílel na likvidaci místních Židů. A protože s tímto odhalením přišla vnučka národního hrdiny, začíná se řada Litevců ptát, zda za vyvražďování litevských Židů mohli opravdu jen a jen Němci. Před osmnácti lety se chicagská učitelka Silvia Foti loučila s nevyléčitelně nemocnou matkou. Ta měla poslední přání: aby dcera napsala knihu, kterou ona sama už sepsat nestačí. Aby sepsala životopis jejího litevského otce, kterého ctila jako hrdinu a mučedníka. Dědečkem paní Foti nebyl nikdo jiný než Jonas Noreika, zvaný též „Generál Bouře“.

celý článek

Švédsko-židovskému politikovi kdosi zapálil dům. Předcházely výhružky smrtí

11. 10. 2018, -rjw- |  Svět

LUND – V noci na úterý 9. října neznámý pachatel vypálil dům židovského politika ve švédském Lundu. Upozornila na to ve svém prohlášení Rada švédských židovských obcí. Při útoku nebyl naštěstí nikdo zraněn. Poškozený lokální politik, jehož jméno Rada ve svém prohlášení neuvedla, dostával prý v minulosti výhružky smrtí. Policie zatím nezadržela žádné podezřelé. Není to první případ: další žhářský útok na obydlí politika „aktivního v židovských záležitostech“ byl spáchán letos v létě. Podrobnosti k oběma případům je těžké zjistit, protože dotyční požádali o zachování anonymity. Zájem na sdělování podrobností nemá ani policie, která nechce narušit průběh vyšetřování, potvrzuje však, že řeší podezření na zločin z nenávisti.

celý článek

Ruský ministr zahraničí Lavrov o budoucnosti Golanských výšin: Status změnit nelze

10. 10. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – V izraelsko-ruských vztazích zazněly opět disharmonické tóny. Poté, co se podařilo urovnat incident vyvolaný sestřelením ruského špionážního letadla, jde tentokrát o budoucnost Golanských výšin. „Pokud to bude záviset na mě, zůstanou Golany pod izraelskou suverenitou. Jinak by se Írán a Hizballáh dostaly na břehy Galilejského jezera,“ řekl v pondělí 8. října izraelský premiér Netanjahu při slavnostním otevření zrestaurované synagogy na Golanských výšinách, staré 1500 let. Dodal také, že ruský prezident Putin ví o jeho závazcích vůči bezpečnosti Izraele „a chápe také důležitost, kterou Golanským výšinám přisuzuji.“ Jak ale upozornil deník Jerusalem Post, Lavrovovo protichůdné prohlášení přišlo den poté, co náměstek ruského premiéra, Maxim Akimov, během otevření Rusko-izraelské obchodní komory v Jeruzalémě k sestřelení letadla řekl, že „incidenty se stávají“.

celý článek

Marocký král Mohamed VI. rozhodl, že se na středních školách v zemi bude učit o holocaustu

8. 10. 2018, -jg- |  Svět

RABAT – O rozhodnutí marockého krále Mohameda VI. zakomponovat výuku o holocaustu do školních osnov své země napsal poprvé ve středu 3. října marocký zpravodajský web Le Desk. Ve zprávě, která se brzy virálně rozšířila po sociálních sítích stálo, že král se tak rozhodl během své účasti na 73. zasedání valného shromáždění OSN v New Yorku a marockému ministru školství Saidu Amzazimu poslal zprávu, že učivo o holocaustu musí být zahrnuto do kurikula marockých středních škol. „Historie, kterou učíme naše děti, musí zahrnovat široké spektrum názorů a příběhů. Musí prezentovat největší momenty lidstva, ale i jeho nejtemnější chvíle,“ citoval web krále. Rozhodnutí kvitovala současná šéfka UNESCO Audrey Azoulayová, ve Francii narozená dcera jednoho z židovských rádců marockého krále. „Mluvit o antisemitismu znamená bránit důstojnost všech lidských bytostí. Vzdělání je nejlepším prostředkem k prevenci všech forem diskriminace,“ tweetla. Stejně tak rozhodnutí marockého monarchy přijal s povděkem i izraelský ministr Michael Oren.

celý článek

V prvním kole brazilských voleb vyhrál pro-izraelský kandidát Bolsonaro

8. 10. 2018, -rjw- |  Svět

SAO PAULO – Jair Messias Bolsonaro (63), konzervativně pravicový kandidát a velký podporovatel Izraele, zvítězil tento víkend se ziskem 46 % v prezidentských volbách. Před měsícem byl během předvolební kampaně vážně pobodán duševně narušeným útočníkem. Bolsonaro je pro své postoje zvaný též „brazilský Trump“ – a to jak pochvalně mezi svými příznivci, tak v hanlivém smyslu ze strany oponentů. Mezi jeho témata patří tzn. tradiční rodinné hodnoty, boj proti potratům, státnímu sekularismu, uvolnění drogové politiky, stejnopohlavním svazkům, boj za obnovení trestu smrti a zpřísnění trestního zákoníku. Jako většina politiků z evangelikálního prostředí vyjadřuje též sympatie k současné izraelské politice premiéra Netanjahua. Po zářijovém pobodání byl ošetřen v židovské nemocnici Alberta Einsteina v São Paulu.

celý článek

Pokračování „nahrávkové aféry“. Polský premiér byl nařčen z antisemitských výroků

5. 10. 2018, -rjw- |  Svět

VARŠAVA – Na serveru Onet byla v úterý zveřejněna další část tajné nahrávky polského premiéra Mateusze Morawieckiho (PiS). Pochází z roku 2013, kdy ještě nebyl ve funkci a jde v nich – jako ve většině nahrávek – o domlouvání zákulisních obchodů. Zároveň byl ale nařčen z protižidovského výroku na adresu majitelů investičních fondů. Tuto okrajovou příhodu v rámci aféry zaznamenala židovská média (Times of Israel, JTA). Zveřejnění série nahrávek, pořizovaných od července 2013 do června 2014 ve varšavských restauracích, zachycuje rozhovory osob z kruhů politiky, byznysu a veřejné správy. Ty byly v několika fázích zveřejňované od roku 2014 do loňského srpna (a není jisté, zda se ještě něco neobjeví). Na nahrávce zazní i výroky budoucího polského premiéra, když doslova říká, že pokud přijedou čluny s lidmi z Afriky, „budeme je střílet“.

celý článek

Židé mají zahnuté nosy a mohou za války na Blízkém východě, řekl britské veřejnoprávní televizi malajský premiér

4. 10. 2018, -jg- |  Antisemitismus

KUALA LUMPUR – Židé mají ohnutý orlí nos a mohou za všechny problémy na Blízkém východě. Tak by se dala shrnout vyjádření malajského premiéra Mahathira Mohamada, která učinil na adresu židovského národa v úterý 2. října na britské veřejnoprávní televizi BBC, v pořadu „Hard Talk“. „Pokud budete chtít být upřímní, problémy na Blízkém východě začaly vytvořením Izraele. Je to stará pravda, ale já ji nemohu vyslovit,“ řekl. Moderátorka pořadu Zeinab Badawiová jej pak vyzvala ke komentování výroků z knihy „Malajské dilema“, kterou vydal roku 1970 a kde popsal Židy jako „se zahnutým nosem, ale instinktivně rozumějící penězům“. „Na světě je mnoho ras a já jsem o nich řekl ošklivé věci, ale nikdo mne nenařkl z něčeho anti,“ prohlásil v narážce na antisemitismus. „Spousty lidí říkají špatné věci o nás, Malajsijcích, že jsme líní nebo máme tlustý nos, ale nikdy jsme to nepoužili proti nim a nešli jsme kvůli tomu do války,“ dodal třiadevadesátiletý premiér.

celý článek

Posvícení na slovenském židovském hřbitově: Stánky s pohoštěním a atrakce stály přímo na náhrobcích

27. 9. 2018, -rjw- |  Svět

BRATISLAVA – V obci Zlaté Klasy na jižním Slovensku se konalo dne 16. září posvícení. Ze zatím nezjištěných důvodů stála část atrakcí a stánky s pohoštěním přímo na hrobech. Někteří z hodovníků seděli mezi zrenovovanými náhrobky. Proč se provozovatelé rozhodli pro toto řešení není známé, stejně jako to, zda se proti tomu ozvalo vedení obce nebo někteří z místních občanů. Slovenská veřejnost se o případu dověděla prostřednictvím internetových stránek stanice Fun rádio, kam jedna z návštěvnic, označená jako paní Ivett, poslala fotografii přenosné restaurace, postavené přímo za pamětní deskou. Patrně touto cestou se o události dověděl také Ústřední svaz židovských náboženských obcí ve Slovenské republice (ÚZŽNO). Ten na svých stránkách uveřejnil tutéž fotografii s textem nadepsaným „Nafukovací hrad nad židovskými hroby“.

celý článek

Jad vašem: Maďarské muzeum holocaustu Dům osudů je falšováním historie

27. 9. 2018, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ/JERUZALÉM – Jeruzalémský památník obětem holocaustu Jad vašem minulý týden veřejně kritizoval maďarské muzeum holocaustu, známé též jako „Dům osudů“ (Sorsok Háza), jehož otevření se v Budapešti plánuje příští rok. Muzeum, které 28 miliony euro financovala maďarská vláda, bylo před letošním židovským novým rokem formálně předáno do správy a vlastnictví nedávno vzniklé židovské federace EMIH, která je navázána na hnutí Chabad. Po tiskové konferenci, jíž se zúčastnil předseda EMIH, rabín Slomó Köves a kontroverzní historička Mária Schmidtová, vydalo Jad vašem prohlášení oponující muzeu. Stojí v něm například, že muzeum zcela ignoruje protižidovské zákony, které maďarská vláda vydala roku 1938, smrt desítek tisíc Židů při nucených pracích, které na ně uvalila maďarská vláda, nebo podíl maďarských úřadů na deportacích maďarských Židů do Osvětimi.

celý článek
Zobrazit starší zprávy