Dnes je 27. 1. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Násilí u hrobu rabiho Nachmana uprostřed neověřených zpráv

13. 1. 2020, rjw |  Svět

UMAN – K násilnému incidentu došlo v pátek večer u hrobu slavného chasidského vůdce rabiho Nachmana z Braclavi (1772-1810). Z dostupných zpráv je zřejmé, že šlo o další ze střetů mezi chasidy a nežidovskými starousedlíky, k nimž v místě čas od času dochází. Uman a jeho poutníci patří ke kontroverzním tématům, jimiž se dlouhodobě zabývají izraelská i židovská média. – Protože situace svádí ke zjednodušeným a rychlým závěrům, budeme věnovat bližší analýzu tomu, co se vlastně v Umanu stalo.

celý článek

Egypt zrekonstruoval a znovuotevřel historickou synagogu v Alexandrii

12. 1. 2020, -jg- |  Svět

ALEXANDRIE – Po třech letech rekonstrukcí a restauračních prací byla v egyptské Alexandrii otevřena historická synagoga ze 14. století. Velká synagoga může pojmout až 700 věřících, protože Alexandrie byla kdysi domovem až 40 tisícové židovské komunity. Magda Harounová, předsedkyně dnes už miniaturní egyptské židovské obce, na slavnostním znovuoteření řekla: „Jsem velmi pyšná na to, co má země udělala, což symbolizuje žití pospolu. Dnes už není rozdíl mezi egyptským muslimem, křesťaněm a egyptskými Židy.“ Dnes je sedmašedesátiletá Harounová nejmladší z osmi zbývajících egyptských Židů. „Egyptští představitelé věří, že synagoga přitáhne turisty a také podpoří as-Sísího tvrzení, že země respektuje menšiny a jejich dědictví. Kdyby nebylo prezidenta as-Sísího, tohle by se nestalo. Hodně věcí se změnilo, co je u moci,“ sdělila osmdesátiletá Yolanda Mizrahiová, jejíž rodina žije ve Francii, Izraeli a Itálii. Doufá, že se její příbuzní přijedou na synagogu, kam chodívala jako dítě, podívat.

celý článek

Zemřela Elizabeth Wurtzelová, autorka Prozacového národa a zastánkyně preventivního testování rakoviny u židovských žen

8. 1. 2020, -jg- |  Svět

NEW YORK – Ve svých pouhých 52 letech zemřela Elizabeth Wurtzelová, autorka knihy Prozacový národ (česky 1997, nakl. Votobia). Americko-židovská spisovatelka bojovala pět let s metastázovanou rakovinou prsu, jíž v úterý 7. ledna podlehla. V roce 2015, kdy jí byla zhoubná nemoc diagnostikována, se podrobila oboustranné mastektomii. Vysoce oceňovanou životopisnou knihu Prozacový národ napsala, když jí bylo jen 27 let. Popsala v ní svůj vleklý boj s klinickou depresí a život na antidepresivech. Později se ale také stala neúnavnou propagátorkou preventivního testování genu BRCA, který způsobuje rakovinu prsu a jenž zcela disproporčně postihuje ženy aškenazského židovského původu. Snažila se, aby pojišťovny tyto testy pacientkám proplácely bez toho, zda vykazují symptomy nemoci či ne.

celý článek

Režisér Tarantino obdržel Zlatý globus, poděkoval své izraelské ženě hebrejsky

7. 1. 2020, -jg- |  Kultura

LOS ANGELES – „Toda, gveret,“ (díky, paní). Tak hebrejsky poděkoval své manželce režisér Quentin Tarantino (56) při předávání letošních cen Zlatý globus, jejichž 77. ročník se uskutečnil v Los Angeles v neděli 6. ledna večer. V kategorii Nejlepší scénář byl oceněn Tarantinův snímek Tenkrát v Hollywoodu. „Chtěl bych poděkovat své ženě, která se dívá z Tel Avivu, a která je v očekávání s mým zcela prvním dítětem,“ řekl ve svém proslovu poté, co poděkoval svému filmovému štábu. Tarantino se oženil s Izraelkou Danielou Pickovou (37), dcerou izraelské popové legendy Sviky Picka, v listopadu 2018. Seznámili se, když Tarantino přijel do Izraele propagovat roku 2009 svůj film Hanebný parchanti, který se oderává v Německem okupované Francii, kde se američtí a francouzští Židé rozhodli lovit nacisty.

celý článek

Desítky tisíc protestovaly v New Yorku proti antisemitismu. Americké Židy podpořil i Jeruzalém

5. 1. 2020, -jg- |  Svět

NEW YORK/JERUZALÉM – Tisíce lidí zaplavily v neděli 5. ledna Dolní Manhattan při demonstraci solidarity s newyorskou židovskou komunitou. Někteří šli zahalení v izraelských vlajkách, jiní zas zpívali židovské písně. Protižidovské násilí otřáslo v minulých dvou měsících nejvíce právě židovskou menšinou ve státu New York, ale také v městech Los Angeles a Chicago. Posledním útokem bylo pobodání pěti lidí v domě chasidského rabína v Monsey. V solidaritě s newyorským pochodem se shromáždilo i několik stovek lidí v Jeruzalémě. Meeting se konal před sídlem Židovské agentury, která akci pořádala. „Izraelská iniciativa má vyslat jasnou zprávu podpory americkým Židům, zvláště po útocích v Monsey a Jersey City,“ sdělila Židovská agentury ve svém prohlášení.

celý článek

Muž nejhůře zraněný při útoku v Monsey se už zřejmě neprobere

5. 1. 2020, rjw |  Antisemitismus

NEW YORK – Joseph Neumann (72), těžce zraněný při mačetovém útoku v Monsey, je v kómatu a prognóza „není dobrá“. Oznámila to ve čtvrtek jeho rodina, na tiskové konferenci, během níž také zveřejnila fotografii jeho tváře po operacích. Zároveň vyzývá veřejnost, aby se postavila nenávisti. Snímek starce se sešitou hlavou a intubací na přístroje, které mu pomáhají jíst a dýchat bývá v médiích (jako CNN) někdy rozostřen, aby diváky příliš nešokoval. Raněný má poškozený mozek, protože mačeta prosekla lebku; další rána prošla krkem, což si vyžádalo tracheostomii; vážné je i tříštivé zranění paže. Zatímco zbylí čtyři ranění se zotavují, Josephu Neumannovi lékaři nedávají velké šance.

celý článek

Vlna antisemitských útoků v USA pokračuje

2. 1. 2020, rjw |  Antisemitismus

NEW YORK – V Brooklynu došlo k dalšímu antisemitskému útoku, a to dvou žen na jednoho chasida. Ačkoli při incidentu nedošlo k vážnějšímu zranění, jedná se o důkaz, že vlna protižidovsky motivovaných útoků v oblasti New Jersey – New York zatím neskončila. Útoky jsou různé, pachatelé nepředstavují jednu skupinu, ani jeden typ. Jsou to jednotlivci i skupiny, muži i ženy různého věku a různých etnických skupin. Podobné jsou si ale oběti: výrazně „židovsky“ oblečení charedim. Dvě ženy ve věku 22 a 34 let slovně zaútočily na 22letého chasida. Vulgární věty jako „F***ing Jew!“ nebo „I will kill you Jews!“ („Zabiju vás, Židi!“). Když si začal jejich projevy natáčet na mobilní telefon, přešly k pěstnímu útoku a srazily ho k zemi. K incidentu došlo na Nový rok kolem 1 hodiny po poledni v brooklynské části Williamsburg.

celý článek

Útočník s mačetou zranil na zapalování chanukových svíček v New Yorku pět lidí, dva těžce

29. 12. 2019, -jg- |  Svět

NEW YORK – Muž ozbrojený mačetou vnikl v sobotu 28. prosince kolem 10. hodiny večer do domu rabína v newyorském Monsey a pobodal zde nejméně pět lidí, kteří zde oslavovali svátek Chanuka. Útočník, podle svědků afroameričan částečně maskovaný šátkem, uprchl a policie jej údajně zadržela později na Manhattanu. Identifikován byl jako Grafton E. Thomas (37) z Greenwood Lake v New Yorku, motiv zatím úřady nesdělily. Místo činu bylo identifikováno jako dům rabína Chajima Lejbuše Rottenberga ze satmarské komunity. Dva lidé při útoku utrpěli vážná zranění a pobodáni byli i rabínovi dva potomci. V minulých týdnech došlo v oblasti New Yorku a New Jersey k rychlému nárůstu antisemitských útoků, a to včetně vražedné střelby v košer supermarketu v Jersey City, kde byli zabiti tři lidé a později i dva útočníci – muž a žena náležející k militantně nacionalistické skupině Black Hebrew Israelites, jež při cestě zastřelili na hřbitově ještě policistu.

celý článek

Na Slovensku vandalové poškodili už druhý židovský hřbitov. V Rajci vyvrátili přes 20 náhrobků

28. 12. 2019, -jg- |  Svět

RAJEC – Na severu Slovenska vandalové poničili už druhý židovský hřbitov během jednoho týdne. Tentokrát šlo o hřbitov u města Rajec, v okresu Žilina, kde bylo strženo 22 náhrobků, většinou z 19. a počátku 20. století. Předseda židovské obce v Žilině Pavel Frankl udal rozmezí, kdy k incidentu došlo, mezi 4. a 22. prosincem. „Není to v první řadě materiální škoda. Ty kameny se až na dva kusy dají postavit. Jde o morální hledisko – hřbitov je mimo město, na kopci, u cesty, jež vede do hor. Chodí tam málo lidí, nikdo tam nebydlí. Ti lidé tam šli cíleně, aby povalili kameny a udělali zle mrtvým,“ sdělil Frankl. Jen nedávno, dne 16. prosince, přitom padlo za oběť vandalismu přes padesát náhrobků v obci Námestovo na slovensko-polské hranici. Oba incidenty šetří policie.

celý článek

Maročtí vládní úředníci poprvé navštívili chanukovou oslavu

26. 12. 2019, rjw |  Svět

CASABLANCA – Za historický průlom je označován v židovských médiích návštěva vysokých marockých úředníků na oslavě svátku Chanuka. V hotelu Casablanca ji uspořádalo hnutí Chabad spolu s Radou marockých židovských obcí. Je tradicí hnutí Chabad, že k zažehnutí prvního světla na chanukovém svícnu zve význačné osobnosti. Guvernér prefektury Casablanca-Settat, Saíd Ahmidouch a Rašíd Afirát, guvernér prefektury Casablanca-Anfa byli však letos více než jen čestnými hosty: jejich přítomnost byla vnímána jako symbol porozumění mezi muslimskou většinou a židovskou menšinou. „Vysílá to silné poselství míru a tolerance,“ řekl k tomu rabín Levi Banon, ředitel Marocké mládeže Chabadu (Jeunesse Chabad de Morocco).

celý článek
Zobrazit starší zprávy