Dnes je 22. 8. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan je připomínán jako přítel Izraele. Zemřel ve věku 80 let

20. 8. 2018, -rjw- |  Svět

BERN – V ranních hodinách o šabatu 18. srpna zemřel ve Švýcarsku sedmý generální sekretář OSN a nositel Nobelovy ceny za mír, Kofi Atta Annan. Tento diplomat z Ghany sloužil v letech 1992-1996 jako zástupce generálního tajemníka pro mírové síly OSN. V této pozici zažil byl svědkem válek, jejichž průběh dlouhodobě poškodil pověst OSN, jako střety v bývalé Jugoslávii nebo závěrečnou část občanské války ve Rwandě, ale i výšiny a pády blízkovýchodního mírového procesu. Po opuštění vysokého postu v OSN pokračoval v aktivitách na mezinárodním poli: V roce 2016 se pokoušel jako zvláštní vyslanec OSN a Arabské ligy dojednat mír v Sýrii; od roku 2011 byl předsedou Globální komise pro volby, demokracii a bezpečnost; od září 2016 působil v v Poradní komisi pro Arakánský (Rakhinský) stát v Barmě. Co se týká Izraele, nejpozoruhodnějším Annanovým pomníkem zde je vyhlídková kavárna „Cafe Annan“ na Golanských výšinách. Již několik let hravě propojuje Annanovi příjmení s hebrejským slovem „oblak“.

celý článek

Dobrá zpráva z Polska: Neznámý podnikatel rekonstruuje židovský hřbitov

20. 8. 2018, -rjw- |  Svět

ŽIVEC – Další z ohrožených židovských památek v Polsku bude zachráněna. Rekonstrukce hřbitova v jihopolském městečku Živec (Żywiec), na kterou kdosi věnoval několik set tisíc polských zlotých, by měla být hotova v září. Štědrý dárce požádal židovskou obec v Bílsku-Bělé (Bielsko-Biała), aby držela jeho jméno v anonymitě. Na opravě hradby, čištění a vztyčování povalených náhrobků pracuje asi deset osob. Detailní práce, jako je uchování nápisů zůstanou jako příležitost pro dobrovolníky. Hřbitov se nehonosí slavnými osobnostmi ani unikátními náhrobky. Není ani mimořádně starý (nejstarší hrob je z roku 1853). To je jedním z důvodů, proč v procesu financování z fondu Nadace pro uchování židovského dědictví v Polsku dostávaly přednost jiné památky. Po zboření obou místních synagog je však jedinou dochovanou památkou na místní židovskou komunitu, zlikvidovanou během šoa.

celý článek

Pád turecké liry způsobili židovští sionističtí bankéři, zaznělo od představitele vládní strany v Turecku

16. 8. 2018, -jg- |  Svět

ANKARA – Vysoce postavený turecký představitel Burhan Kuzu na svém twitterovém účtu zveřejnil během večera v úterý 14. srpna několik příspěvků, v nichž ze současné měnové krize turecké liry obviňuje „sionistické bankéře židovského původu“. Ve své sérii tweetů naznačil, že prezident Trump si „není vědom“, že jeho zemi řídí „židovské bankéřské rodiny“. Turecká lira se vůči americkému dolaru tento měsíc rekordně propadla a ztratila až třetinu své hodnoty. Kromě stavu samotného tureckého hospodářství ke krizi přispěla také diplomatická roztržka mezi Tureckem a USA, které vyhlásily Turecku ekonomické sankce. Turci totiž už dva roky vězní amerického evangelického pastora Andrewa Brunsona kvůli obvinění z terorismu. Erdogan označil propad liry za „spiknutí“, podle něj nemá ekonomický základ.

celý článek

Rusko, Tatarstán: Soud nařídil stáhnout název zmrzliny „Chudý Žid“

15. 8. 2018, -rjw- |  Svět

NABEREŽNYJE ČELNY – Zboží s chytlavým názvem se dobře prodává a ještě lepší je, když vznikne kontroverze. To byla zjevně marketingová politika firmy z ruského Tatarstánu, která již několikátý produkt pojmenovala urážlivým názvem. „Seznamte se! Zmrzlina ‚Chudý Žid‘! Když tu dobrotu ochutnáte, ukáže se, že vůbec není tak „chudý“! Naše nová zmrzlinová chuť!“ Láká zákazníky zmrzlinářská společnost Slavica. Po čokoládovém nanuku „Obamka“ s obrázkem černošského chlapečka (se zlatým kroužkem v levém uchu), jahodově růžovém kornoutu „Američan“ a zmrzlině „Chochol“ (urážlivé označení pro Ukrajince) s obalem v ukrajinských národních barvách vrhla na trh koncem letošního února zmrzlinu „Chudý Žid“.

celý článek

Předseda Labouristů Corbyn a věnec na hrobech teroristů, co v Mnichově zavraždili 11 izraelských atletů

14. 8. 2018, -jg- |  Svět

LONDÝN – Britský deník Daily Mail zveřejnil v pátek 10. srpna fotografie a zprávu, podle níž se měl předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn roku 2014 v Tunisku účastnit tryzny za palestinské teroristy, kteří na olympiádě v Mnichově 1972 zavraždili a mučili 11 izraelských atletů. Corbyn už v květnu popřel, že by se účastnil tryzny za teroristy a sdělil, že se na hřbitově, kde teroristé leží, účastnil smutečního aktu za 47 lidí, kteří zemřeli při leteckém útoku Izraele na tuniskou základnu Organizace pro osvobození Palestiny roku 1985. Reportéři deníku nicméně onen hřbitov navštívili a popsali, že památeční plaketa se 47 oběťmi se nachází asi 14 metrů od místa, kde byl Corbyn vyfotografován, jak se účastní muslimské modlitby. „Namísto toho se nacházel vedle desky, jež leží u náhrobků členů organizace Černé září,“ napsal Daily Mail. O všech se má za to, že byli odstraněni buď izraelskou tajnou službou Mosad, anebo znepřátelenými palestinskými frakcemi.

celý článek

Vedra odhalila nejstarší židovský hřbitov v Holandsku. Na čtyřech hektarech je skryto téměř 28 tisíc hrobů

13. 8. 2018, -rjw- |  Svět

AMSTERDAM – Nejstarší židovský hřbitov v Holandsku, Beth Haim nedaleko Amsterdamu, je po většinu času travnatým prostranstvím. Vyjímá se na něm několik hrobů, zbytek se doslova ponořil do anonymity. Většina Holandska má totiž velmi měkkou půdu, a tak sefardské náhrobní desky postupem let klesly pod zem a porostly trávou. Silná vrstva travního drnu ovšem letos vyschla – a ukázala půdorysy dávno zmizelých hrobů. Zelené zůstaly jen úzké cestičky mezi nimi. Hřbitov portugalských (a španělských) Židů, kteří do Amsterdamu uprchli před inkvizicí, byl založen roku 1614. Město tehdy odmítlo založení židovského hřbitova přímo ve svém katastru, a proto židovská obec koupila pozemek necelých 50 kilometrů od Amsterdamu, u soutoku řek Bullerwijk a Amstel.

celý článek

V kanceláři moskevské židovské obce našla policie antisemitskou literaturu. Proč ji tam hledala?

13. 8. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – V pátek 10. srpna dopoledne provedl tým protiextremistického oddělení ruské policie zásah v prostorách moskevské židovské obce. V kanceláři Alexandra Kargina, zástupce lídra hnutí Šachar, našla několik ruských nacionalistických knih. Kargin a jeho advokát trvají na tom, že je musel do kanceláře někdo nastrčit. Jak se tam dostaly a proč je policie v kanceláři hledala během šabatové bohoslužby, snad vyjde najevo během vyšetřování. Alexandr Kargin se má tento týden dostavit na policii podat vysvětlení. „Šabat jsem měl nepovedený už od rána. Zavolali mně z Chórové synagogy a řekli, že tam přišla policie a chce, abych přijel. Po příjezdu se ukázalo, že dojde k prohlídce mojí místnosti. Tak jsem se dověděl, že se prý zabývám extremistickou činností. A hned jak vešli do místnosti, byla na viditelném místě hromádka knih a otevřený dopis, (…)“ líčí na svém facebookovém profilu zážitky z minulé soboty Alexandr Kargin.

celý článek

Vilnius: Velká synagoga v „Jeruzalémě severu“ opět objevena

8. 8. 2018, -rjw- |  Historie, archeologie

VILNIUS – Mezinárodní tým archeologů (USA, Kanada, Litva, Izrael), prozkoumávající místo, kde stávala vilniuská Velká synagoga minulý týden oznámil průlomový objev. „Objevili jsme bimu, ústřední modlitební prostranství, které bylo v toskánském barokním stylu. Byl to jeden z hlavních prvků synagogy,“ řekl pro AFP Jon Seligman z Izraelského památkového úřadu. Zelenohnědá bima z cihel a malty se po desetiletí nacházela pod kanceláří ředitelky mateřské školy, která byla troskách synagogy vyhořelé za bojů o Vilnius postavena v 50. letech. Školka se z panelové stavby odstěhovala loni, rok po zahájení archeologických výzkumů. Loni se americké skupině archeologů podařilo najít pozůstatky rituální lázně mikve, která byla k synagoze připojena.

celý článek

Pro a proti Stolpersteinům: Německé město Mnichov má vlastní variantu

6. 8. 2018, -rjw- |  Svět

MNICHOV – Mnichov představuje mezi německými městy zajímavou výjimku: téměř tu nenajdete tzn. Stolpersteiny. Důvodem je negativní postoj (nikoli neopodstatněný), který vůči nim má reprezentace zdejší židovské komunity, zvláště pak její předsedkyně Charlotte Knoblochová. V Mnichově tak vznikla nová varianta připomínky obětí: sloupky, na nichž jsou jména a údaje ve výšce očí. „Klopýtací kameny“ vznikly jako projekt kolínského umělce Güntera Demniga. Mosazí pokryté dlažební kostky se jmény obětí nacistického režimu se od roku 1992 nacházejí v chodnících řady evropských měst. Záměrem bylo trvale začlenit do vzpomínku na oběti do každodenního života měst. Proti tomuto – zajisté ušlechtilému – záměru existuje několik námitek: V některých případech jsou proti samotní potomci obětí anebo židovské obce, které se cítí být upozorněním na své domy ohroženi. Jiní si nechtějí každý den cestou do práce nebo na nákup připomínat rodinná traumata. Existují však také námitky motivované pietně.

celý článek

Vyšetřování událostí v Gaze povede David Crane. Americký právník v minulosti nevyslovil protiizraelské postoje

6. 8. 2018, -rjw- |  Svět

NEW YORK – Rada pro lidská práva při OSN koncem července (25. 7. 2018) oznámila, že v čele tříčlenného týmu vyšetřujícího letošní incidenty v pásmu Gazy stane americký právník David Crane. Podle Times of Israel znamená „vzácný záblesk naděje“ na nezaujatý, respektive jiný než protiizraelský přístup k šetření. Vyšetřování toho, co se v Pásu Gazy letos vlastně stalo a proč na hranicích s Izraelem umírali lidé, povede mezinárodní tým. V jeho čele stanou Sara Hossainová, bangladéšská právnička, která získala vzdělání ve Velké Británii, keňská právnička a lidskoprávní aktivistka Kaari Betty Murungiová a americký právník David Crane. Izraelská vláda v čele s premiérem Netanjahuem od počátku vyšetřování odmítá s tím, že celá Rada pro lidská práva je „pokrytecká a zaujatá“ a jde jí jen o „poškozování Izraele a krytí terorismu“.

celý článek
Zobrazit starší zprávy