Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Na velkém cvičení NATO se prvně podílejí izraelští parašutisté

22. 6. 2018, -rjw- |  Svět

VILNIUS – „Pohotová reakce“ (Swift Response) – tak se jmenuje jedno z každoročních cvičení armád NATO v Evropě. Poprvé se na něm budou podílet také izraelští parašutisté. Budou trénovat v úzké spolupráci se členy 173. výsadkové brigády USA. Cvičení probíhajícího na území Polska, Litvy a Lotyšska se zúčastní příslušníci celkem 7 armád zemí NATO, kromě USA a Izraele také Velké Británie, Španělska, Portugalska, Polska a Itálie, celkem asi 2300 vojáků. Cílem je připravit spojenecké armády na rychlé řešení krizových situací. Probíhá paralelně s dalšími cvičeními v Pobaltí a východní Evropě, která jsou reakcí na vzrůstající obavy NATO poté, co Rusko obsadilo Krymský poloostrov. Je to však také poprvé po 74 letech, kdy na evropské půdě přistanou výsadkáři IDF. Roku 1944 vysadila britská armáda židovské parašutisty ze svého mandátu v Palestině v Jugoslávii, aby se připojili k partyzánským skupinám v boji proti nacistům. Mezi nimi byla i básnířka Hana Szenesová.

celý článek

Boj o nejstarší synagogu v USA míří k Nejvyššímu soudu

21. 6. 2018, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Synagoga Touro na Rhode Islandu, postavená roku 1763, má podle výnosu patřit nejstarší židovské komunitě v USA, obci Shearith Israel (zal. 1654). S tím nesouhlasí obec Jeshuat Israel, která se v synagoze Touro modlí více než jedno století. Jak napsal zpravodajský web JTA, obě obce spolu mají po staletí rozporuplný vztah. Synagoga patří k nejznámějším dílům slavného britského architekta Petera Harrisona. Je postavena v koloniálně-klasicistním stylu. Zajímavostí je, že původně mezi jejími návštěvníky tvořili většinu sefardští imigranti (jako chazan Isaac Touto, po němž je pojmenována, nebo Aaron Lopez, který financoval její založení – mimo jiné i z obchodu s otroky). Od 50. let 19. století sloužila synagoga jen přes léto návštěvníkům přímořského letoviska a plně ožila až roku 1883 s přílivem aškenázských imigrantů z východní Evropy.

celý článek

USA opustily Radu OSN pro lidská práva, důvodem je její zaujatost vůči Izraeli

20. 6. 2018, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Nikki Haleyová, vyslankyně USA při OSN a státní sekretář Mike Pompeo v úterý 19. června večer společně oznámili, že Spojené státy opouštějí Radu OSN pro lidská práva, a to pro její zaujatost vůči Izraeli. „Rada pro lidská práva při OSN je už příliš dlouho ochránkyní těch, kdo lidská práva porušují, a škarpou politické zaujatosti,“ prohlásila Nikki Haley v úterý večer na společné tiskové konferenci se státním sekretářem USA Mike Pompeo. „Spojené státy oficiálně vystupují z Rady pro lidská práva. Tento krok neznamená odstoupení od závazků k ochraně lidských práv. Odcházíme právě proto, že tyto závazky nám nedovolují být nadále součástí pokrytecké a samoúčelné organizace, která se lidským právům vysmívá,“ odůvodnila bezprecedentní krok USA Haleyová.

celý článek

Špion Íránu? Bývalý izraelský ministr čelí obvinění z napomáhání nepříteli v době války

19. 6. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Někdejší izraelský ministr energetiky, žijící toho času v Nigérii, byl Izraelem obviněn z donášení citlivých informací Íránu. V pondělí 18. června to oznámila izraelská média, ačkoliv byl jeruzalémským soudem z napomáhání nepříteli a špionáž v době války obžalován už v pátek. Gonen Segev byl minulý měsíc byl zatčen v Rovníkové Guiney a vydán do Izraele na základě podezření, že Teheránu předával informace ohledně izraelské bezpečnosti a energetiky. Podle obvinění izraelské rozvědky byl Segev v době svého zatčení aktivním agentem, který Írán navštívil kvůli setkání se se svými kontakty už dvakrát. Vědomě prý byl však s íránskými tajnými službami v kontaktu už od roku 2012, od své návštěvy na íránské ambasádě v Nigerii. „Segev dával íránským operativcům zprávy o energetickém sektoru Izraele, o bezpečnostně strategických místech v zemi, o budovách a představitelích diplomatických a bezpečnostních sborů, a více,“ stálo v prohlášení Šin Bet. Teď může někdejší lékař a ministr čelit i doživotí či dokonce trestu smrti.

celý článek

„Za**aný Židi,“ vzkázal norský rapper z jeviště. Zjevně šlo o nepochopenou ironii

19. 6. 2018, -jg- |  Svět

OSLO – Na festivalu v Oslu, který měl oslavovat různorodost, se účinkující norský rapper Kaveh Kholardi nepěkně vyjádřil na adresu Židů. V odpovědi na jeho slova mu místní židovská komunita v pátek 15. června pohrozila policejní žalobou. Třiadvacetiletý performer na stížnosti hlavy norské židovské komunity Edwina Kohna reagoval na svém Facebooku tak, že „není rasistou, ani antisemitou“ a že jeho slova během vystoupení byla vyňata z kontextu a že šlo jen o vtip. „Jsou tu nějací muslimové? – Íd mubarak!“ zeptal se během koncertu a popřál muslimům arabsky ke konci Ramadánu. „Jsou tu nějací křesťané?“ zeptal se pak a usmíval se, když slyšel šum z publika. „Jsou tu nějací Židé?“ zeptal se a následovala pauza. „Za**aný Židi.“ Opět pauza. „Ne, dělal jsem si legraci,“ řekl. Dne 10. června, pět dní před koncertem, si Kholardi na svém Twitteru povzdechl: „za**aný Židi jsou tak zkorumpovaný“. Zpěvákův Facebook se po incidentu stal nepřístupným.

celý článek

Chabad zve židovské fanoušky MS ve fotbale na „královskou hostinu“

18. 6. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – Jedete na fotbalové mistrovství světa do Ruska? Když zavoláte do místního centra Chabadu, dostanete košer jídlo zadarmo. Ve zvláštních zařízeních nedaleko stadionů bude k dispozici teplé jídlo, připojení k internetu a pravidelné společné modlitby. Podporovatelem akce je Ami Feikovsky, bývalý profesionální fotbalista a nynější rabín týmu Beitar Tel Aviv, který pod vlivem Chabadu přijal náboženský způsob života již v roce 1985. Na soutěž se do Ruska sjedou tisíce Izraelců a další tisíce Židů z celého světa. K dispozici jim budou desítky rabínů z hnutí Chabad. Toto hnutí, vycházející z lubavičského chasidismu, je silně (v rámci židovského společenství) misijním směrem současného judaismu. Nová aktivita opět potvrzuje dobrou schopnost Chabadu vystihnout vhodné situace pro oslovení velkého množství lidí a zajistit svým akcím účinnou PR.

celý článek

Bývalý holandský džihádista Jason Walters prosí Židy o odpuštění

16. 6. 2018, -rjw- |  Svět

AMSTERDAM – Někdejší americko-holandský džihádista Jason Walters alias Abú Mudžáhid Amrik poskytl poprvé po svém propuštění (2013) novinářce Esther Voetové dlouhý novinový rozhovor. Interview vyšlo 1. června v holandském  židovském týdeníku Nieuw Israëlitisch Weekblad. Dnes třiatřicetiletý bývalý terorista vněm popsal svoji cestu k deradikalizaci a pokusil se vysvětlit svůj někdejší způsob myšlení. Když člen skupiny Hofstad před patnácti lety zavraždil holandského filmaře Theo van Gogha, rozjela nizozemská policie sérii razií na skupiny podezřelé z islámského terorismu. V jednom z center byl i tehdy devatenáctiletý Jason Walters, který na policisty hodil ruční granát. Byl zatčen a odsouzen k 15 letům vězení. Odseděl si osm.

celý článek

Radní Johannesburgu řekla, že město je „přítelem Izraele“. Byla dočasně zbavena funkce

16. 6. 2018, -rjw- |  Svět

JOHANNESBURG – Johannesburská radní pro zdravotnictví Mpho Phalatseová minulý víkend navštívila proizraelskou akci. Událost v Temple Israel Heritage Center byla organizována místní reformní synagogou a dalšími skupinami. Bylo to přibližně měsíc poté, co Jihoafrická republika odvolala kvůli střetům v Gaze svého velvyslance v Izraeli. Podle videozáznamu na akci řekla: „Chci veřejně říci, že jsem přítelkyní Izraele a také město Johannesburg je přítelem Izraele. Šalom.“ Primátor Johannesburgu, Herman Mashaba hned nato nechal celou věc prošetřit a Mpho Phalatseovou dočasně zbavil funkce. Zároveň vyjádřil své „zklamání“ nad tím, že členka městské rady přisoudila své osobní emoce ve věci tak „emocionálního a citlivého problému“ celému městu. Radní Phalatseová je členkou Demokratické Aliance, hlavní opoziční strany Afrického národního kongresu. Středopravicová strana podporuje dvojstátní řešení.

celý článek

Francouzské město pojmenovalo ulici Nakba, prvního izraelského premiéra Ben Guriona přitom označilo za válečného zločince

14. 6. 2018, -jg- |  Svět

BEZONS – Obec nedaleko Paříže pojmenovala jednu ze svých uliček „Nakba“, katastrofa, kterým většina Palestinců označuje vznik Izraele. Starosta obce Bezons, Dominique Lesparre, odhalil ceduli s novým názvem ulice v pondělí 11. června. „Na památku vyhnání 800 tisíc Palestinců a zničení 532 vesnic v roce 1948 válečným zločincem Davidem Ben Gurionem, kvůli vytvoření státu Izrael,“ stojí na ní ve francouzštině a arabštině. S myšlenkou přišel předseda asociace West-Bani-Zaid, pojmenované po městě na Západním břehu, s nímž má Bezons partnerskou smlouvu: „Je to k připomínce 70 let od Nakby, protože to, co je v této události nepřijatelné, je nedostatek reakcí,“ myslí si Christian Leduey. Starosta Lesparre, jenž je komunistickým politikem, s návrhem hned souhlasil. Nový název ulice byl pouze dočasný a o trvalém by musela rozhodnout městská rada. Aspoň, že po „válečném zločinci“ Ben Burionovi má trvale pojmenováno prostranství nedaleko Seiny Paříž. „Esplanade David Ben Bourion“ byla v jejím 7. obvodu inaugurována před osmi lety.

celý článek

Smrt Otty Warmbiera, propuštěného ze severokorejského vězení loni, nebyla zbytečná. Zapříčinila historický summit, řekl Trump

13. 6. 2018, -jg- |  Svět

SINGAPUR – Otto Warmbier nezemřel zbytečně. Bez něj by se nekonal historický summit USA a Severní Koreje o jaderných zbraních v Singapuru. Tak to sdělil na singapurské tiskové konferenci americký prezident Donald Trump, během níž nazval severokorejského vůdce Kim Čong Una „talentovaným“. Když se jej jeden z reportérů zeptal, jak jej mohl takto nazvat poté, co „zabil členy své rodiny, nechal svůj lid vyhladovět a je zodpovědný za smrt Otty Warmbiera“, Trump odpověděl: „ Otto Warmbier je velmi speciální osobou a ještě dlouho zůstane v mém životě. Myslím, že bez Otty by se toto nestalo. Od toho dne se něco stalo, byla to hrozná, brutální věc, ale hodně lidí se začalo zajímat o to, co se děje, včetně Severní Koreje. Opravdu si myslím, že nezemřel zbytečně. Řekl jsem to i jeho rodičům,“ sdělil Trump. Otto Warmbier, americký student židovského původu, byl téměř před rokem propuštěn ze severokorejského vězení s tak podlomeným zdravím, že velmi záhy v USA zemřel.

celý článek
Zobrazit starší zprávy