Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Koronavirus: Židovský byznysmen daroval obyvatelům brazilského města skoro dvě tuny dezinfekčního gelu na ruce

22. 3. 2020, -jg- |  Svět

RIO DE JANEIRO – Aby napomohl svému městu v boji s nákazou koronaviru, daroval židovský brazilský miliardář jeho obyvatelům 1,7 tuny dezinfekčního gelu na ruce. Dar odboru zdravotnictví brazilského města Curitiba byl oznámen minulý týden ve čtvrtek prostřednictvím zakladatele a ředitele kosmetické firmy O Boticário Miguela Krigsnera, židovského biochemika a enviromentalisty. „Naší podstatou je být prostředníkem přeměny ve všem, co děláme. Zachráníme li jeden život, zachráníme lidstvo,“ sdělil Krigsner. Brazilsko-bolívijský byznysmen se narodil polskému otci a německé matce v bolívijské metropoli La Paz, kam jeho rodiče utekli před nacistickým režimem. Do Brazílie se s rodinou přestěhoval, když mu bylo 11 let.

celý článek

Za války zachraňovali Židy. Dnes židovští dobrovolníci pomáhají chránit je

22. 3. 2020, -rjw- |  Svět

VARŠAVA – Seniory, kteří kdysi pomáhali zachraňovat v Polsku ohrožené Židy, nyní ohrožuje koronavirová epidemie. Nevládní organizace, věnující se připomínce šoa, už od loňska přechází na sociální pomoc Spravedlivým mezi národy (titul udělovaný Státem Izrael lidem nežidovského původu kteří riskovali pro záchranu židovských obyvatel holokaustem). Nyní dobrovolníci vozí těmto seniorům nákupy, ale také jim zajišťují např. bezpečnou cestu k lékaři.

celý článek

Dobrá zpráva: „Oči (barvo)slepých prohlédnou...“ (Iz 29,18)

18. 3. 2020, -rjw- |  Svět

JERUZALÉM – Naděje a velká úleva pro lidi, trpící jedním z typů barvosleposti (deuteranomálie), přišla z laboratoří telavivské univerzity. Speciální struktura, zabudovaná do kontaktních čoček – včetně optických – usnadní lidem trpícím touto vadou zraku mnoho každodenních činností. Je možné, že by díky tomuto vynálezu mohli v budoucnu získat i přístup k řízení automobilů. Barvoslepost nebolí, ale přináší obtíže. Téměř každý se setkal s někým, kdo trpí nějakou poruchou vnímání barev, nebo dokonce barvy nevnímá vůbec. A to dělá problémy v nejrůznějších oblastech: počínaje omalovánkami ve školce a pracovními sešity ve škole, přes světla semaforu po nakupování, čtení v mapách, uklízení nebo vyplňování dotazníků v dospělosti. Řada barvoslepých se proto cítí nejistě, a právem. Velká část komunikačních značek je nějak propojena s barvami. A navíc: když kolega v práci řekne: „Podej mi tu červenou fixu“, může pro obě strany vzniknout divná situace.

celý článek

Izrael: Jako první se pokusí sestavit vládu Gantz. Dostal podporu těsné většiny 61 poslanců

15. 3. 2020, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – V nečekané shodě se všichni arabští zákonodárci v Knesetu shodli se stranou Jisrael Bejtenu Avigdora Liebermana a na post předsedy vlády podpořili předsedu strany Modrobílých, Kachol lavan, Bennyho Gantze. Proto v neděli 15. března izraelský prezident Reuven Rivlin pověřil jako prvního pokusem o sestavení vlády právě Gantze, který tímto krokem získal podporu parlamentní většiny 61 poslanců. Rivlin nicméně sdělil, že si v neděli večer pozve k jednání jak Gantze, tak nynějšího premiéra Benjamina Netanjahua a pokusí se oba rivaly přimět k vládě národní jednoty složené ze dvou největších stran, zmíněné Kachol lavan a Likudu. Likud je ve třetích letošních izraelských parlamentních volbách se svými 36 mandáty faktickým vítězem. Kachol lavan získala oproti tomu křesel 33.

celý článek

Badatelé prokázali: Všechny svitky od Mrtvého moře, jež vlastní americké Muzeum Bible, jsou padělky

15. 3. 2020, -jg- |  Historie, archeologie

WASHINGTON – Podrobné vyšetřování, které zahájilo muzeum Bible v americkém Wahingtonu zjistilo, že všech 16 fragmentů svitků od Mrtvého moře, které muzeum vlastní, jsou padělky. Jako první o tom v pátek 13. března informoval web National Geographic, který rovněž citoval ředitele muzea: „Stali jsme se oběťmi – oběťmi dezinterpretace a oběťmi podvodu,“ sdělil Harry Hargrove. Tým badatelů ve své více jak dvou set stránkové zprávě prokázal, že zatímco svitky, které jsou ve Washingtonu, jsou napsány na starověkém pergamenu, tak jejich inkoust pochází z moderní doby a je jen přizpůsoben tak, aby vypadal jako starověký originál. Většina ze 100 tisíc fragmentů originálních svitků odd Mrtvého moře se nachází v Izraelském muzeu v Jeruzalémě. Zpráva jejich autenticitu nerozporuje.

celý článek

Vykopávky největšího středověkého židovského hřbitova ve Francii

13. 3. 2020, -rjw- |  Svět

CHÂTEAUROUX – Nové vhledy do zkoumání židovského středověku přináší archeologický průzkum hřbitova v rodišti Gérarda Depardieu. Byl zapomenutý po celá staletí. V letech 2018 a 2019 probíhal v jedné ze zdejších zahrad tajný archeologický výzkum. Objev největšího středověkého židovského hřbitova ve Francii ohlásil tým Národního institutu pro záchranný archeologický výzkum. V Châteroux objevili 46 hrobů dospělých nebo starších adolescentů a dalších 10 dětských hrobů (6 měsíců až 8 let). Ačkoli to nemusí být všechno, co zdejší země skrývá, už teď je jasné, že objevení tohoto hřbitova doplní a možná pozmění naše znalosti o tom, jak žili Židé ve středověké Francii.

celý článek

Izrael vyhlásil karanténu pro příchozí ze všech zemí

9. 3. 2020, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM – V Izraeli byla právě vyhlášena povinná karanténa pro příchozí z celého světa. Toto opatření tedy platí i pro všechny cestující z České republiky. Ministr zdravotnictví Jaakov Litzman, premiér Benjamin Netanjahu a generální ředitel ministerstva zdravotnictví Moše Bar Siman-Tov již během víkendu prohlásili, že tuto možnost zvažují a rozhodnutí padne během pondělka. Po pondělním vyjádření ministra Litzmana už všichni věděli, že vyhlášení karantény je otázkou hodin. “Zvažujeme to a myslím, že k tomu dojde,” řekl ministr pro armnádní rozhlas. “Zvažujeme další důvody, včetně ekonomických, a pak se rozhodneme.”

celý článek

„Pogromy byly pro Židy prospěšné,“ domnívá se polský poslanec

8. 3. 2020, -rjw- |  Svět

VARŠAVA – V diskuzích ohledně koronaviru zaznívají často bizarní výroky. O jeden se minulý týden postaral krajně pravicový poslanec polského Sejmu Janusz Korwin Mikke. Pogromy byly podle něj v konečném důsledku pro Židy prospěšné, udělaly je „silnějšími“. Poslanec Janusz Korwin Mikke (JKM), předseda euroskeptické, krajně pravicové strany KORWiN prohlásil, že koronavirus „zlepšuje genofond národa i lidstva“, jelikož je zbaví slabých jedinců. Jde prý o přírodní výběr. Tuto myšlenku dále rozvinul úvahou, že podobně byly Židům prospěšné pogromy, neboť je zbavily slabých kusů a učinily je „silnějšími“.

celý článek

Koronavirus: Za jakých podmínek můžete do Izraele

6. 3. 2020, -rjw- |  Svět

IZRAEL – Podobně jako další země, také Izrael přijal opatření, snižující riziko šíření infekce. Některým z nás se tak rozplynuly vyhlídky na svátky ve Svaté zemi (ať už Purim nebo Pesach). Smůlu mají například ti, kdo byli na lyžích v Alpách.

celý článek

Dobrá zpráva z Monsey: raněný muž se probírá

28. 2. 2020, -rjw- |  Svět

NEW YORK – Oběť z útoku v Monsey, 72letý rabín Josef Neumann po více než dvou měsících v bezvědomí „otevřel oči a jeví další známky zlepšení.“ Zveřejnil to na svém twitterovém profilu rabín Yisroel Kahan, výkonný ředitel organizace Oizrim Jewish Council.

celý článek
Zobrazit starší zprávy