Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Hrozí jemenským Židům genocida? Neověřená zpráva odhaluje naši bezmoc.

19. 7. 2020, -rjw- |  Blízký východ

JEMEN – Minulý týden se rozšířila zpráva, že milice hnutí Hútíjů, ovládající severní část Jemenu, zkoušeného občanskou válkou a hladomorem, zajali poslední příslušníky zdejší židovské komunity a nutí je k opuštění země. Po necelém týdnu zpráva zůstává neověřená – a možná i neověřitelná. Ukazuje na zoufalou situaci tamějších náboženských menšin i katastrofálnost jemenské humanitární krize.

celý článek

Esther Davidová a umění v indické karanténě

10. 6. 2020, -rjw- |  Svět

AHMADÁBÁD – Známá židovská spisovatelka Esther Davidová z domácí karantény pobídla umělecky zaměřené ženy ve svém městě, aby vyjádřily své pocity z pandemie a uzavření v domácnosti. Vytvořením skupiny na aplikaci WhatsApp mohou své projevy sdílet. Vznikla tak pozoruhodná sbírka uměleckých děl různého druhu, inspirující k tvorbě další…

celý článek

Den šestý: Souhrn nejzajímavějších událostí uplynulého týdne

22. 5. 2020, -red- |  Svět

Souhrn nejzajímavějších zpráv z židovského světa doma i v zahraničí za poslední týden: dlažební kostky v pražské Jeruzalémské synagoze, výroky íránského duchovního vůdce na adresu Izraele, znovuotevření kaváren a synagog po koronavirové karanténě v Itálii, ale i Izraeli nebo oslavy Jom Jerušalajim.

celý článek

Italské synagogy znovu otevřely. S mnoha opatřeními a sníženým počtem modlících

20. 5. 2020, -jg- |  Svět

ŘÍM – Synagogy, ale i kostely a další svatostánky v severní Itálii se v pondělí 18. května znovu otevřely. Stalo se tak po 10 týdnech karantény, která provázela výskyt hlavního ohniska koronaviru COVID-19 v Evropě. V Itálii zemřelo na nový typ koronaviru 32 tisíc lidí. V pondělí se otevřela hlavní synagoga v Miláně, jejíž provoz bude samozřejmě v souladu s předpisy, které sjednali vládní představitelé minulý týden. Následovaly synagogy v Římě a Florencii. Kromě náboženských míst znovu otevřeli své provozovny také kadeřníci, obchody a restaurace.

celý článek

Největší anglofonní saudské noviny otiskly článek Ronalda Laudera na první stránce

19. 5. 2020, -jg- |  Svět

NEW YORK – Největší anglofonní noviny v Saudské Arábii vydaly na první stránce článek prezidenta Světového židovského kongresu Ronalda S. Laudera. Ten v něm pro Arab News napsal o nedávných pokrocích v arabsko-židovských vztazích na Blízkém východě. „Abrahamovým proroctvím je mír. Ježíšovým proroctvím je mír. Proroctvím Muhamadovým je mír. Nejsilnější touhou lidstva je touha po míru,“ napsal Lauder. Jde vůbec o první případ, kdy noviny v Saudské Arábii vydaly článek napsaný židovským lídrem. Komentář s názvem „Tichá revoluce mění Blízký východ“ vyšel v tištěném deníku Arab News v neděli 17. května, během muslimského postního měsíce Ramadán.

celý článek

Den šestý: Přehled zpráv z domova i zahraničí za uplynulý týden

15. 5. 2020, -red- |  Svět

„Den šestý“, nová rubrika Ztis.cz, přináší týdenní přehled nejzajímavějších zpráv z židovského světa v Česku i v zahraničí. Co v ní naleznete nyní? Anexe Západního břehu, situace francouzské a australské židovské komunity v době koronaviru, jak proběhl letošní svátek Lag ba-omer, český Kabalat šabat po Skype nebo třeba nově se objevující hashtag #COVID1948.

celý článek

Operace Hatikva Praha – New York: naděje v časech pandemie

14. 5. 2020, -rjw- |  Z domova

PRAHA/NEW YORK – Pandemie viru Covid-19 vážně zasáhla židovské komunity v USA, zvláště pak v New Yorku. Američtí Židé se ocitají v tísnivé situaci, kdy se ukazuje důležitost solidarity nejen v rámci jednotlivých komunit, ale také mezi židovskými komunitami jednotlivých zemí. ZTIS.cz přináší rozhovor s Aaronem Günsbergerem, organizátorem pomoci směřující do USA z České republiky.

celý článek

Kvůli koronaviru letos Írán ruší každoroční protiizraelské protesty Dne Al-Quds

5. 5. 2020, -jg- |  Blízký východ

TEHERÁN – Kvůli pandemii koronaviru odvolal letos Írán demonstrace a průvody, které by zaznamenaly Den Al-Quds, tedy Den Jeruzaléma, jak je jeho arabský název. Írán zavedl tradici takových průvodů nejen doma, ale i v ostatních zemích světa. Lidé při nich demonstrují proti Izraeli a vyjadřují svou podporu Palestincům. Prvně byl tento den ohlášen vůdcem íránské muslimské revoluce ajatoláhem Chomejním roku 1979 a od té doby se každoročně konal poslední pátek v muslimském postním měsíci Ramadánu. Ten letos vyjde na pátek 22. května. Shodou okolností bude v tento den slavit Izrael Den Jeruzaléma (Jom Jerušalajim), který je spojen s připomínkou spojení západní a východní části města po šestidenní válce roku 1967.

celý článek

Německá biskupská konference vydala dokument o kolaboraci katolických představitelů s Hitlerovým režimem

2. 5. 2020, -rjw- |  Svět

BERLÍN – Německá biskupská konference vydala u příležitosti 75. výročí konce 2. světové války dokument „Němečtí biskupové za 2. světové války“, v němž se vyrovnává s podílem některých představitelů německé katolické církve na 2. světové válce. Ačkoli média se soustřeďují především na „vyznání viny“, jak tento dokument často nazývají, text se opakovaně zaměřuje současnou situaci Evropy. A vybízí brát dřívější pokušení kolaborace s populismem a nacionalismem jako výstrahu pro dnešní jednání a rozhodnutí.

celý článek

Loni vandaly poničený židovský hřbitov v Námestovu je díky sbírce a dobrovolníkům znovu obnoven

28. 4. 2020, -jg- |  Svět

BRATISLAVA – S hygienickými maskami přes nos a ústa – tak, aby vyhověli slovenským předpisům v době koronaviru – dobrovolníci téměř dokončili obnovu židovského hřbitova v městě Námestovo, kde vandalové loni v prosinci vyvrátili ze země a rozbili na 60 náhrobků. Jejich zrestaurování, které začalo 2. dubna, tři dny poté, co Slovensko zmírnilo koronavirové restrikce týkající se některých venkovních aktivit, bylo financováno převážně z darů, pomocí sbírky. Zdárný konec opravy a vztyčení zvandalizovaných náhrobků oznámili organizátoři na facebookové stránce hřbitova dne 23. dubna. Kromě toho byl na objekt hřbitova instalován bezpečnostní kamerový systém. Na opravě náhrobků se podílelo mnoho mladých dobrovolníků, převážně skautů.

celý článek
Zobrazit starší zprávy