Dnes je 15. 12. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Stvořitel mne nutí, abych to udělal – souvislosti střelby v Jersey

14. 12. 2019, rjw |  Svět

JERSEY (USA) – Vyšetřování odhaluje souvislosti, které stály za masovou vraždou v Jersey. Nové poznatky nasvědčují, že zločin byl motivován nenávistí vůči Židům a policii. Ve hře byl nejspíš i náboženský fanatismus a další kriminální činnost. V médiích se objevují také zprávy o projevech solidarity s rodinou zavražděného policisty Josepha Sealse a o hrdinství Miguela Rodrigueze, který byl zastřelen, když jednomu ze zraněných zachránil život.

celý článek

„What will become of us?“ – Film o pozoruhodném životě Franka P. Lowyho

14. 12. 2019, rjw |  Kultura

AUSTRÁLIE – Sir Frank P. Lowy (*1930), rodák ze slovenského Fiľakova a zakladatel obchodního řetězce Westfield se postavil před kameru, aby vyprávěl příběh svého života – o zkušenostech z budapešťského ghetta, detence na Kypru, bojích v Haganě a odchodu do Austrálie, kde během dalších desetiletí vybudoval své obchodní impérium.

celý článek

Tisíce Italů v Miláně demonstrovalo po boku přeživší holocaustu, jíž bylo vyhrožováno smrtí

13. 12. 2019, -jg- |  Svět

MILÁN – Stovky starostů italských měst a tisíce řadových občanů se v úterý 10. prosince vydali do ulic Milána, aby vyjádřili solidaritu a podporu senátorky Liliany Segreové, které byla nedávno udělena policejní ochrana kvůli antisemitským výhrůžkám. Devětaosmdedátiletá Segreová přežila jako třináctiletá koncetrační a vyhlazovací tábor Osvětim. Mnohem později se stala lidskoprávní aktivistkou a nedávno spoluzaložila parlametní komisi proti nenávisti, rasismu a antisemitismu. V současnosti se stala terčem stovek nenávistných útoků denně, a to hlavně na sociálních sítích. Při úterní demonstraci, kterou pořádalo sdružení italských starostů, dav vyprovodil Segreovou nákupní galerií Galeria Vittorio Emanuele II na hlavní náměstí, Piazza Scala. Skandovalo se přitom „Liliana“ a zpíval protifašistický song „Bella Ciao“.

celý článek

Tour de France 2020: poprvé s účastí Izraele

13. 12. 2019, -rjw- |  Sport

PAŘÍŽ – Nejslavnějšího cyklistického závodu Tour de France se poprvé v historii zúčastní také izraelský tým. Ve středu to na svých internetových stránkách oznámil profesionální cyklistický oddíl „Israeli Cycling Academy“ (ICA). Třicetičlenná skupina s názvem „Israel Start Up Nation“ tak 27. června odstartuje v Nice. Do Paříže by závodníci měli dorazit 19. července. „Uskutečňuje se sen o účasti na Tour de France, který nám ještě před pěti lety, kdy jsme začali dávat tým dohromady, připadal skoro nesplnitelný,“ řekl k tomu jeden z majitelů týmu, izraelsko-kanadský filantrop Sylvan Adams. Druhým majitelem je izraelský byznysmen Ron Baron.

celý článek

Příkaz prezidenta Trumpa definuje židovství jako národnost, napsaly americké noviny

11. 12. 2019, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Exekutivní příkaz, který má ve čtvrtek 12. prosince podepsat americký prezident Donald Trump, by měl napříště interpretovat židovství nejen jako náboženství, ale též jako národnost. Tímto výnosem chce administrativa prezidenta Trumpa bojovat proti antisemitismu na univerzitách a kampusech. Tím, že by Židé byli uznáni jako etnická skupina a nejen jako náboženská, by vláda mohla definovat diskriminaci proti nim jako zásadní porušení jejich občanských svobod. Na náboženské skupiny se totiž relevantní legislativa nevztahuje. To znamená že škola, která by selhala v boji proti diskriminaci vůči svým židovským studentům, by mohla přijít o státní podporu. Podle deníku New York Times, který zprávu přinesl jako první, jsou v současnosti na amerických univerzitách silně patrné protiizraelské nálady podporované hnutím za bojkot Izraele BDS.

celý článek

Střelba v košer obchodě v americkém Jersey: šest mrtvých

11. 12. 2019, rjw |  Svět

JERSEY – Šest mrtvých zůstalo po honičce s policií a několikahodinovém zabarikádování v košer obchodě v Jersey. Kromě pachatelů přišel o život jeden policista a tři další lidé. Další tři lidé byli zraněni. Podle policie nešlo o terorismus ani antisemitský motiv: pachatelé si obchod JC Kosher Supermarket vybrali náhodně. Všechno začalo střelbou na hřbitově Bayview, kde dva pachatelé, údajně mladiství, zastřelili policistu Josepha Sealse (40). Poté se pokoušeli ujet nákladním vozem. Následovala přestřelka a honička s policií. Nakonec se oba pachatelé zabarikádovali v místním košer supermarketu. Zde zůstali několik hodin a podle zpráv odtud stříleli. Na místě zasahovaly desítky těžce ozbrojených policistů a nejméně tři obrněná auta.

celý článek

Izraelský student zbit v pařížském metru do bezvědomí. Mluvil hebrejsky

11. 12. 2019, -jg- |  Antisemitismus

PAŘÍŽ – Jednatřicetiletý Izraelec byl v pařížském metru napaden a zbit do bezvědomí poté, co jej dva útočníci uslyšeli mluvit hebrejsky. Posílal totiž svému otci hlasovou zprávu skrze aplikaci Whatsapp. Útok, o němž informovala francouzská organizace monitorující antisemitismus BNVCA a poslanec francouzského parlamentu Meyer Habib, se odehrál v pondělí 9. prosince před sedmou hodinou ráno, během dopravní špičky. „Tyto nové útoky se zdá se potvrzují, že antisionismus má antisemitskou náturu,“ napsala ve své zprávě BNVCA. Minulý týden dolní komora francouzského parlamentu přijala rezoluci, která označuje některé formy nenávisti vůči Izraeli za vyjádření antisemitismu. Stalo se tak poté, co bylo na židovském hřbitově nedaleko Štrasburku více jak sto náhrobků počmáráno svastikami a antisemitskými nápisy.

celý článek

Merkelová navštívila prvně ve funkci kancléřky Osvětim. Muzeu dá Německo 60 milionů euro

8. 12. 2019, -jg- |  Svět

OSVĚTIM – Německá kancléřka Angela Merkelová navštívila v pátek 6. prosince bývalý nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim. Jde o první návštěvu během jejího čtrnáctiletého působení na postu předsedkyně německé vlády. Během návštěvy, na níž jí doprovázel polský premiér Mateusz Morawiecki a předseda Světového židovského kongresu Ronald Lauder, oznámila, že Německo dá osvětimskému muzeu a památníku holocaustu 60 milionů euro. Německá kancléřka novinářům řekla, že je ráda, že mohla „dobrou zprávu“ o financování přinést osobně. Zároveň přitom varovala před narůstajícím antisemitismem v Evropě a „nebezpečným historickým revizionismem“. Posledním německým kancléřem, který navštívil Osvětim před Merkelovou, byl roku 1995 Helmut Kohl.

celý článek

Na cestě do newyorské synagogy byl brutálně zbit a pobodán mladý muž. Je ve vážném stavu

21. 11. 2019, -jg- |  Svět

MONSEY – Devětadvacetiletý otec čtyř dětí se nachází v nemocnici v kritickém stavu poté, co byl ve středu 20. listopadu napaden kolem půl šesté ráno při cestě na ranní modlitbu do synagogy v obci Monsey v New Yorku. Brutální bití a opakované pobodání oběti šokovalo obyvatele jinak poklidné rezidenční čtvrti. Útok se stal patrně jedním útočníkem na příjezdu k synagoze Mosdos Meharam Brisk Tashnad Heichel Tora Utfila ve Spring Valley a podle rabína Yisroele Kahana byl ničím nevyprovokován. Policejní důstojník Brad Weidel tisku sdělil, že obdrželi od svědků videonahrávky průběhu útoku, které však nejsou valné kvality a policie bude potřebovat více důkazů předtím, než udělá závěry. Na tiskové konferenci také řekl, že nebude spekulovat o motivu útoku, a tom, zda souvisí s rétorikou proti chasidské židovské komunitě, která se v okrsku Ramapo v Rockland County šířila v době voleb.

celý článek

Oheň poničil slavnou ukrajinskou synagogu v Illincích. Příčina není známá

19. 11. 2019, -rjw- |  Svět

ILLINCI – Bývalá synagoga v ukrajinském městě Illinci padla v noci ze čtvrtka na pátek 15. listopadu za oběť požáru. Jedná se o cennou stavbu z 18. století. Od roku 1942 nesloužila svému účelu a byla využívána jako skladiště a dílna, v poslední době nábytkářská a tesařská. Cihlová barokní synagoga byla postavena kolem roku 1780. Město Illinci bylo historicky součástí polsko-litevského soustátí a židovská populace v něm rostla. Před 2. světovou válkou zde Židé tvořili většinu obyvatelstva a tato synagoga byla největší (tzn. „Velká“), s připojeným chederem (nižší školou) a školou Talmud-Tóra. Když v roce 1941 přišli do městečka nacisté, vytvořili zde sběrné ghetto pro Židy z okolí; v roce 1942 přišla likvidace. Zbytek, který unikl hromadným popravám, odvezli do koncentračních táborů. Takřka nikdo se nevrátil.

celý článek
Zobrazit starší zprávy