Dnes je 23. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

Ze zastřelení inženýra Hamásu v Kuala Lumpur je viněn Izrael. Ten žádá Egypt, aby jeho tělo nebylo vráceno do Gazy

23. 4. 2018, -jg- |  Svět

JERUZALÉM – Izrael se sice k zabití palestinského inženýra a člena militantního křídla Hamásu, k němuž došlo v Malajsii, nevyjádřil, ale izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman v neděli požádal Egypt, aby nedovolil jeho tělo navrátit rodině do Gazy. Inženýr Fádí Mohamad al-Bataš byl zastřelen v sobotu 21. dubna v Kuala Lumpur útočníkem jedoucím na motocyklu, při cestě na ranní modlitbu. Narodil se před 35 lety v Gaze, v Malajsii žil 10 let a byl odborníkem na drony a rakety. Hamás jej popsal jako „loajálního“ člena a „mladého palestinského vědce“, který „významně přispěl“. Jak teroristická organizace, tak Batašova rodina viní z incidentu Mosad. Malajský místopředseda vlády řekl, že se vyšetřuje podezření, že do útoku byli zapleteni „cizí agenti“. Lieberman požaduje, aby dřív, než bude Batašovo tělo vráceno do Gazy, kde už stojí smuteční stan, Hamás propustil dva mentálně postižené Izraelce, které už několik let vězní, a těla dvou vojáků padlých během bojů v podzemních tunelech během vojenského konfliktu v létě 2014. Egypt podle zpráv zatím navrácení zpozdil o dva dny.

celý článek

„Mé rozhodnutí bylo dezinterpretováno,“ reagovala Portmanová na rozruch způsobený tím, že odmítla převzít v Izraeli cenu Genesis

22. 4. 2018, -jg- |  Svět

WASHINGTON – „Moje rozhodnutí neúčastnit se předávání ceny Genesis bylo dezinterpretováno ostatními. Nechte mne mluvit samu za sebe,“ ohradila se na svých sociálních sítích americko-izraelská herečka Natalie Portmanová v pátek 20. dubna večer poté, co zprávy o tom, že nepřijede do Izraele, vzbudily roztrpčení především v izraelské a židovské komunitě a jásot u těch, kteří židovskému státu příliš nakloněni nejsou. „Rozhodla jsem se nejet, protože nechci, aby to vypadalo, že podporuji Benjamina Netanjahua, který bude mít na ceremonii proslov. Stejným způsobem však nejsem součástí hnutí BDS ani je nepodporuji. Stejně jako mnoho Izraelců a Židů mohu být kritická k vedení v Izraeli, aniž bych chtěla bojkotovat celý národ. Mí izraelští přátelé a rodina jsou mi drazí, stejně jako izraelské jídlo, knihy, umění, kino a tanec,“ napsala. „Moje zkušenost mne inspirovala, abych podpořila množství charitativních organizací v Izraeli. Brzy oznámím které a doufám, že se ostatní připojí k dobré práci, kterou dělají,“ uvedla, kam bude mířit finanční ocenění ve výši 2 milionů USD, které od nadace ceny Genesis obdrží.

celý článek

V Maďarsku vyšel odstrašující seznam „Sorosových žoldáků“

20. 4. 2018, -rjw- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Přes 200 jmen organizací a jednotlivců obsahuje seznam „Sorosových žoldáků“, který vyšel minulý čtvrtek 12. dubna v provládním týdeníku Figelyö. O „žoldácích“ ve službách amerického miliardáře Sorose mluvil před měsícem ve státním rozhlase premiér Viktor Orbán. Jejich snahou je prý sesadit maďarskou vládu a zaplavit Maďarsko tisíci uprchlíků. On a jeho strana Fidesz ochrání Maďarsko proti přílivu uprchlíků, i proti nepřátelům vnitřním, kteří chtějí zemi rozvrátit. To jsou hlavní body kampaně, se kterou nynější předseda vlády už počtvrté vyhrál volby. Kampaň se zároveň obracela proti jednomu konkrétnímu člověku, jehož moc údajně dosáhla takových rozměrů, že si žádá „morální, politická a zákonná opatření“. – Tím člověkem je George Soros, miliardář, bankéř a filantrop, zakladatel Open Society Foundation (Nadace otevřené společnosti) a Středoevropské univerzity. Soros o týden pozdějí tlaku ustoupil a oznámil, že kancelář nadace přestěhuje v sprnu 2018 z Budapešti do prozatímně Vídně a pak definitivně do Berlína.

celý článek

Přesune Rumunsko velvyslanectví do Jeruzaléma? Možná jako první z EU

20. 4. 2018, -rjw- |  Svět

BUKUREŠŤ – Rumunsko se možná stane první zemí Evropské unie, která bude mít velvyslanectví v Jeruzalémě. Rumunská vláda podle čtvrteční (19. dubna) zprávy zahájila první kroky k přesunu. Návrh podpořila sociálnědemokratická premiérka Viorica Dăncilăová. Stalo se tak necelý týden po návštěvě izraelské ministryně zahraničí Cipi Chotovelyová v Bukurešti. Návrh však musí projít oficiálním schvalovacím procesem. „Jedním ze způsobů, jak zde můžete podpořit mír je, když se přesunete svá velvyslanectví,“ řekl izraelský premiér Netanjahu při čtvrtečním setkání s velvyslanci. „Rozhodnutí prezidenta Trumpa přesunout ambasádu prostě říká, že mír musí být založený na pravdě. K budování míru patří uznání pravdy.“ Podle Netanjahua se k přesunu chystají po USA, Guatemale a Hondurasu i další země, neuvedl však které. Uvedl také, že bude přednostně jednat s první desítkou zemí, které se pro přesun svých ambasád do Jeruzaléma rozhodnou.

celý článek

Stát Izrael slaví 70. narozeniny. Prezident Rivlin zaslal pozdrav „Izraeli a všem židovským obcím a přátelům Izraele na světě"

19. 4. 2018, -jg- |  Izrael

JERUZALÉM – Sedmdesát let je dlouhá doba v životě jednoho člověka, ale krátká doba pro národ. A za tu krátkou dobu stihl Izrael svými úspěchy – jako rozvojem technologií ve vodohospodářství, hi-tech a medicinskými převraty, úspěchy v zemědělství i v akademické sféře – inspirovat svět. „A Izraelci zas inspirují mne.“ Tak by se dalo v krátkosti shrnout poslání projevu izraelského prezidenta Reuvena Ruvlina k výročí založení izraelského státu. Ten právě oslavil 70. Rivlin ve středu 18. dubna, v předvečer Jom ha-acmaut, izraelského dne nezávislosti, vydal video se svým projevem v angličtině, jež je určeno „Izraeli a všem židovským komunitám a přátelům Izraele na světě“. Jom ha-acmaut je izraelský státní svátek, který upomíná na vyhlášení deklarace nezávislosti dne 14. května 1948, což bylo podle hebrejského kalendáře 5. dne měsíce ijaru. A podle hebrejského kalendáře se i každoročně slaví, což z něj dělá pohyblivý svátek. Letos připadl na čtvrtek 19. dubna.

celý článek

Muž s kipou, židovskou pokrývkou hlavy, byl fyzicky napaden v Berlíně. Útok si natočil na mobil

18. 4. 2018, -jg- |  Svět

BERLÍN – Dvojice mužů byla napadena v úterý 17. dubna v podvečer v berlínské čtvrti Prenzlauer Berg. Jednadvacetiletý Izraelec se se svým o tři roky starším německým kamarádem stali nejprve terčem antisemitských urážek ze strany trojice mladíků. Oba měli na hlavě jarmulky. Na urážkdy nejprve nereagovali, když ale trojice nepřestávala, řekli jim, ať toho nechají. To jednoho z útočníků rozlítilo, naběhl na jednoho z napadených a začal jej mlátit páskem. Přitom mj. křičel arabský výraz pro Žida, „Jahúdy“, jak je patrné i z krátkého videa, které napadený pořídil svým mobilním telefonem. Potom zasáhla kolemjdoucí žena, jež oznámila, že zavolá policii, a trojice uprchla. „Měl jsem dojem, že je musím natočit, protože jsem nepředpokládal, že je zvládneme zadržet do příjezdu policie. Chtěl jsem jí dát něco, čeho by se mohla chytit,“ řekl izraelskému rádiu Kan Adam Armuš, jeden z napadených. Armuš je z Izraele a později řekl médiím, že vyrůstal v izraelsko-arabské rodině a není Žid. Kipu dostal jako dárek od svého kamaráda, který mu řekl, že „není bezpečné ji otevřeně nosit venku”.

celý článek

Stát Palestina s hlavním městem ve Východním Jeruzalémě bude oslavovat židovské pouto k němu, řekl palestinský diplomat

17. 4. 2018, -jg- |  Svět

WASHINGTON – „Až bude ustaven palestinský stát, a až bude jeho hlavní město ve Východním Jeruzalémě, tak město nejen uzná židovské pojítko k Jeruzalému, ale bude jej oslavovat,“ sdělil v pondělí 16. dubna na konferenci americko-židovské skupiny J-Street vyslanec palestinské samosprávy Husam Zomlot. Zkritizoval přitom přístup prezidenta USA Donalda Trumpa, který uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele Spojenými státy „neshrnul otázku Jeruzaléma ze stolu,“ jak sám prezident řekl, „ale odstranil stůl se vším všudy“. Zomlotova řeč byla židovskou liberální skupinou dobře přijata, až na několik pokřiků: Jedním z nich bylo „vy nejste legitimní představitel palestinského lidu“. Zomlot vyzval k dvojstátnímu řešení s tím, že toto řešení „nikdy nebylo palestinským požadavkem, nýbrž ústupkem“. Několikrát se opřel i do izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, označil jej za neochotného a neodhodlaného dojednat férovou a spravedlivou mírovou dohodu mezi oběma stranami.

celý článek

Evropané a Arabové chtějí zvláštní status pro Jeruzalém, řekla Mogheriniová na summitu Arabské ligy

17. 4. 2018, -jg- |  Svět

ZAHRÁN – Při zahájení 29. zasedání Ligy arabských států, jež se konalo v Saudské Arábii, prohlásila šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová, že Evropané a Arabové sdílejí „mimořádný zájem na zachování zvláštního statusu našeho společného svatého města, Jeruzaléma“. Během summitu v saudskoarabském Zahránu v neděli 15. dubna konstatovala, že šance na ustavení palestinského státu – včetně Gazy, Západního břehu a Východního Jeruzaléma – „jsou neustále narušovány“, přičemž přislíbila, že EU „nikdy neustoupí od podpory dvojstátního řešení, s Východním Jeruzalémem jako hlavním městem Palestiny.“ Zároveň však přitom dodala, že EU společně se svými partnery, tzv. Blízkovýchodním kvartetem složeným z EU, OSN, USA a Ruska, „nikdy nepřestanou pracovat na dvojstátním řešení dosaženém skrze vyjednávání.“

celý článek

Dublinský starosta na konferenci v Ramalláhu? Irští Židé se zlobí a Izrael vyšetřuje

16. 4. 2018, -rjw- |  Svět

DUBLIN – Michael MacDonncha (ze strany Sinn Féin) je starosta irské metropole. Minulý týden vykonal nezvyklou zahraniční návštěvu: Na pozvání palestinského velvyslance v Dublinu navštívil v Ramalláhu konferenci pořádanou hnutím Bojkot, stažení investic sankce (BDS). „Jedu do Ramalláhu na výraz uznání, že Východní Jeruzalém je podle dvojstátního řešení plánovaným hlavním městem Palestiny,“ prohlásil MacDonnch před odletem. Každoroční konference o významu Jeruzaléma pro palestinský národ a obecně pro islám nesla letos název „Jeruzalém je věčné hlavní město palestinského státu“. Šlo o zjevnou reakci na uznání celého Jeruzaléma za hlavní město Izraele a plánovaný přesun americké ambasády. Během programu došlo i na uctění památky Amína al-Husajního, jeruzalémského Velkého muftího (v letech 1921-1948), který za 2. světové války kolaboroval s nacistickým Německem a proslul zvláště propagandistickou radiovou stanicí pro islámské země.

celý článek

Izraelský statistický úřad: Světový počet Židů je stále menší než v roce 1939

13. 4. 2018, -rjw- |  Svět

JERUZALÉM – Počet lidí, identifikujících se jako Židé, ať již nábožensky, či etnicky, je stále menší než před začátkem 2. světové války. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Centrální statistický úřad Izraele. Dnes je na světě 14 511 000 Židů, což je o půl milionu více než v roce 1922, ale méně než v předvečer druhé světové války, kdy jich bylo na světě 16 600 000. Většina Židů, přibližně 6 446 000, žije v Izraeli. Ostatně, zde je možno jejich počty také nejlépe statisticky podchytit. Izraelská židovská populace je statisticky sledovaná od založení státu v roce 1948, kdy bylo v Erec Jisrael 650 000 Židů. Židovská populace zde díky vysoké porodnosti a přistěhovalectví vzrostla více než desetkrát. Celosvětově pak židovská populace narostla od konce 2. světové války jen o 26 %, zatímco globální populace se navýšila z 2,5 na 7,5 miliard lidí.

celý článek
Zobrazit starší zprávy