Dnes je 15. 10. 2019
Zpravodajství
O projektu

Rubrika: Svět

„Německo musí chránit Židy,“ prohlásil jeho prezident. Někteří židovští představitelé viní policii ze zanedbání ochrany synagogy

10. 10. 2019, -jg- |  Svět

BERLÍN – Podle některých předáků německé židovské komunity policie selhala v zabezpečení synagogy v Halle, kde se ve středu odehrál vražedný útok německého neonacisty. „Je skandální, že synagoga v Halle nebyla policií strážena během židovského svátku, jakým je Jom kipur,“ sdělil Josef Schuster, předseda Rady židovských obcí v Německu. „Kdyby policie stála před dveřmi synagogy, pachatel mohl být odzbrojen dřív, než zaútočil na ostatní,“ dodal. Synagoga má velké, těžké, železné dveře, které byly během jomkipurových bohoslužeb bezpečnostně uzamčeny. To střelcův útok odrazilo, stejně jako skutečnost, že byl pravděpodobně proveden po domácku vyrobenou zbraní, která nebyla stroprocentně funkční. Útok na synagogu a židovský hřbitov ve východoněmeckém Halle, stejně tak jako na tamní turecké občerstvení, spáchal Stephan Balliet, sedmadvacetiletý Němec. Zabil přitom dva lidi a další zranil. Útok byl přenášen online kamerou na helmě útočníka, který prohlásil, že „Židé jsou příčinou všech problémů“.

celý článek

Útok v Halle: „Pramenem všech problémů jsou Židi“. Policie zřejmě má jednoho ze střelců

10. 10. 2019, -rjw- |  Svět

HALLE – Podle zpravodajského serveru JTA německá policie několik hodin po útoku na synagogu a kebabový obchod v německém městě Halle zadržela jednoho z útočníků. Podle údajů, které jsou nyní k dispozici, pocházeli útočníci z řad krajní pravice. Druhý je na útěku a místní obyvatelé proto mají zůstat doma. Na dopadení obou pachatelů intenzivně spolupracuje německá policie s bezpečnostními službami v dalších státech. Díky tomu již zřejmě zná identitu pachatelů i přesný počet. Zadrženým je sedmadvacetiletý německý občan s vazbami na krajní pravici. Soukromá zpravodajská služba SITE (USA), která na svém Twitteru uvedla, že střelci zveřejnili na herní stránce videozáznam, v němž mimo jiné ukazují munici a jeden říká anglicky: „Pramenem všech problémů jsou Židi.“ Z publikovaného videa je zřejmé, že pachatelé průběh útoku natáčeli a sdíleli online.

celý článek

Na Jom kipur se v Německu u synagogy střílelo. Na místě zůstali dva mrtví

9. 10. 2019, -jg- |  Svět

HALLE – Nejméně dva mrtvé si vyžádal útok před synagogou, který se odehrál ve středu 9. října, na největší židovský svátek Jom kipur, v německém městě Halle. Oznámila to na svém Twitteru německá policie. V pozdějším tweetu pak oznámila, že v souvislosti s útokem zadržela jednu osobu, nedodala však, zda pátrá i po dalších podezřelých. Svědkové řekli německým médiím, že maskovaný muž před synagogou několikrát vystřelil a poté uprchl v autě. Na sociálních sítích se rovněž objevilo video, který útok zachytilo. Střelec měl při útoku na sobě to, co se zdá být vojenskou taktickou výstrojí, včetně přilby. Není však jasné, jakou zbraň k útoku použil. V reakci na středeční útok držela Evropská rada v Bruselu za oběti v Halle minutu ticha, vlakové nádraží v Halle bylo uzavřeno.

celý článek

Případ Malky Leiferové, obviněné ze sexuálního zneužívání žaček, přerůstá v mezinárodní spor

6. 10. 2019, -rjw- |  Izrael

JERUZALÉM/MELBOURNE – Malka Leiferová (52), bývalá ředitelka židovské ultraortodoxní dívčí školy Adass Jisrael v Melbourne, čelí od roku 2008 obvinění ze sexuálního zneužívání žaček a spolupracovnic. Poté, co se případem začala zabývat australská policie, se Leiferové podařilo s pomocí školy uprchnout do Izraele. Od roku 2014 žádá Austrálie spolu s tamější židovskou komunitou stát Izrael o její vydání. Leiferová však byla pro údajné psychické onemocnění propuštěna do domácího vězení v Bnej Braku a její vydání se stále odkládá.

celý článek

Austrálie: Dva případy antisemitské šikany žáků na školách v Melbourne

4. 10. 2019, -jg- |  Svět

MELBOURNE – Australskou židovskou komunitou v posledních dnech otřásly dva případy antisemitské šikany mezi dětmi, které se odehrály nezávisle na sobě. V prvním případě byl podle výpovědí pětiletý žák Hawthorn West Primary School po několik týdnů obtěžován pěti spolužáky na toaletách, kde se mu posmívaly, že má obřízku. Bylo mu nadáváno i do „židovských švábů“. Posmívání narostlo do takových rozměrů, že se žák zdráhal chodit ve škole na toaletu a raději se počůrával ve třídě. Škola případ šetří jako šikanu, ale nikoliv jako antisemitský incident. V druhém případě byl dvanctiletý žák Cheltenham Secondary College of Victoria donucen si ve veřejném parku kleknout na zem a muslimskému spolužákovi políbit boty pod pohrůžkou, že bude zbit dalšími chlapci. Incident si přitom natočili a pak jej veřejně sdíleli na různých místech internetu.

celý článek

Město Trenčín zakázalo shromáždění Kotlebovy strany

23. 9. 2019, -rjw- |  Svět

TRENČÍN – Městský úřad v Trenčíně zakázal shromáždění strany Kotleba – Ĺudová strana Naše Slovensko (LSNS). K setkání mělo dojít příští pátek na náměstí a jejím účelem mělo být „představení skutečné pravdy o činnosti politické strany ‚Kotleba – LSNS‘“. Důvodem zákazu však nebyla „úcta k židovské komunitě“, jak píší některá média. Kotlebova strana svolala na náměstí shromáždění s odvoláním na incident, kdy skupina dětí a výrostků začala dráždit psa přivázaného před obchodem ve Snině. Znervóznělý pes třináctiletého chlapce v obraně kousl. Příbuzní dětí se pak pustili do jeho majitelky, kterou tahali za vlasy, srazili na zem, kopali do ní a bili pěstmi do obličeje, přičemž jí nadávali nevybíravými výrazy. LSNS využila tohoto incidentu ke svolání demonstrace s názvem „Zachraňme Sninu“. Akce mířila proti „asociálům“, což je šifra pro Romy. Obětí „skupinového útoku“ mělo být podle letáku blíže nespecifikované „mladé děvče“ a útočníci „se nezastavili před ničím“. To vyvolává dojem dívenky, na kterou se sesype (kdoví, s jakým motivem) dav zákeřných Romů.

celý článek

Letošní Chanuka přinese první židovskou princeznu od Disneyho

21. 9. 2019, -rjw- |  Kultura

NEW YORK – O svátku Chanuka se na Disney Channel v seriálu Elena z Avaloru prvně objeví židovská princezna. Hlas jí propůjčí Jamie Lynn Siglerová. Prosincový díl Eleny z Avaloru bude mít chanukové téma. Šestnáctiletou Elenu, vládkyni kouzelného království, navštíví židovská princezna. Bližší informace fanoušci seriálu zatím nemají, a tak jsou ponecháni v napjaté zvědavosti, jak bude princezna vypadat a co bude chanukovou zápletkou příběhu. Víme však, kdo jí propůjčí hlas: Jamie Lynn Siglerová, newyorská rodačka sefardsko-aškenázského původu. Dodejme, že její matka se narodila na Kubě a k židovství konvertovala až před svatbou. Za „svou“ ji tak mohou považovat nejen židovští diváci, ale i ti, kdo pocházejí z latinskoamerického prostředí. A ztotožňování diváků s herci na základě jejich osobních příběhů má při jejich obsazování do rolí v USA mnohem větší váhu než v evropských zemích.

celý článek

Ve stínu Anne Frankové? Vyšel Deník Renii Spiegelové

19. 9. 2019, -rjw- |  Nové knihy

NEW YORK – Po desetiletích zapomenutí a letech příprav vychází deníky a další texty Renii Spiegelové (1924-1942), náctileté deníkářky, básnířky a oběti šoa. Pod titulem „Reniin deník: Život mladé dívky ve stínu holokaustu“ (Renia’s Diary: A Young Girl’s Life under the Shadow of Holocaust) vychází v nakladatelství Penguin Books 19. září. Renia Spiegelová byla jako autorka objevena roku 2012 kdy jej vytáhla její příbuzná z rodinného sejfu a nechala přeložit do angličtiny, respektive 2016, kdy byl deník publikován v polštině. Její život už se stal námětem divadelní hry, byl o něm natočen dokumentární film „Rozbité sny“ (Broken Dreams 2019) a byl využit ve výuce o šoa. Tak jako další „dětští deníkáři“ – Hana Goldszajdová, Rutka Laskierová, Dawid Rubinowicz nebo český Petr Ginz – má v jednom „smůlu“. Přišla po Anně Frankové, jejíž deník byl v roce 1952 publikován jako první. Podobně jako v případě Laskierové, také Spiegelovou označují média za „polskou Annu Frankovou“.

celý článek

Pověsit, nebo ne? „Mezuzový zákon“ je zlomovým bodem pro americké Židy

15. 9. 2019, -rjw- |  Svět

LOS ANGELES – Ačkoli se v poslední době zdá, že každý týden přináší americkým Židům minimálně jednu špatnou zprávu, tady je jedna dobrá. Ve čtvrtek 12. září podepsal kalifornský guvernér zákon, chránící ty, kdo chtějí na veřeje svých dveří pověsit mezuzu. V době rostoucího antisemitismu to znamená i symbolickou podporu praktikujících Židů. Mezuza – ozdobné pouzdro na svitek s úryvky biblických textů (Dt 6,4-9 a 11,13-21) visí na dveřní zárubni všech praktikujících Židů. Ačkoli jsou mezuzy často umělecky zpracované, jejich pověšení je v první řadě náboženskou povinností, výzdobou domácnosti. Diasporní Židé přitom nezřídka řeší otázku, jestli mezuzu pověsit VEN, nebo raději DOVNITŘ. Mezuza na vnitřní straně dveří už není podle mnoha náboženských autorit pověšena náležitě a není proto splněním příkazu.

celý článek

„Fuck Israel, free Gaza“: Izraelští studenti byli brutálně napadeni ve varšavském nočnímu klubu

8. 9. 2019, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Skupinka izraelských studentů byla brutálně napadena na diskotéce v centru Varšavy. Incident, který se odehrál v neděli 8. záři, měli mít na svědomí „arabsky hovořící“ návštěvníci podniku. Podle výpovědi Baraka Kashpizkeho z Haify, který umístil dvě fotografie zkrvaveného obličeje svého bratra-dvojčete Yotama na Facebooku, bratři navštívili noční klub ještě s dalšími Izraelci, kteří zahajují letní semestr na studiích v zahraničí, na varšavské právnické fakultě. Kolem čtvrté hodiny ráno se k nim přiblížili arabsky hovořící cizinci s dotazem, zda jsou z Izraele. „Když odpověděli kladně, byli hned nemilosrdně napadeni, rány doprovázely výkřiky »fuck Israel«,“ napsal Kashpizky, jehož bratr se chvíli po útoku nacházel v bezvědomí a utrpěl zlomeninu nosu. Kromě toho byl hospitalizován i další Izraelec, ale záhy byli oba z nemocnice propuštěni.

celý článek
Zobrazit starší zprávy