Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Zmizelé židovské sousedy bude připomínat desítka pamětních kamenů. Nové stolpersteiny odhalili v Teplicích

7. 9. 2017, -jg- |  Z domova

TEPLICE – Nové dlažební kostky s mosaznou cedulkou a se jmény obětí holocaustu na nich, se objevily na chodnících před domy zmizelých sousedů v severočeských Teplicích. Zástupci teplické židovské obce jich odhalili během pondělka 4. září deset a další dvacítka by měla v blízké budoucnosti ještě přibýt. Ceremonie se zúčastnili i zástupci města a izraelský vevyslanec v České republice Daniel Meron. „Toto město mělo před válkou jednu z největších komunit v Čechách. Byla to velká židovská obec, velmi aktivní. To zmizelo před 75 lety,“ řekl Meron. Teplickou obec tvořilo v době před holocaustem 5500 členů, tedy asi 10 % města. Dnes má 131 aktivních členů z Teplic a okolních měst. Někteří přeživší, jejichž příbuzní byli zaznamenáni na stolpersteinech, na své rodinné příslušníky zavzpomínali. „Nedělal se rozdíl, jestli to byl Žid, Čech nebo Němec. Kdepak, nějaká nenávist,“ sdělil František Lederer (87) před svou rodnou vilou v ulici Karla Čapka, kde žil do roku 1938 s rodiči. Oba zahynuli v ghettu v Lodži. „Já jsem se vrátil do Čech a hledal 75 svých příbuzných. Vrátila se jen moje teta a dva bratranci,“ dodal.

V Ulici u Hadích lázní vzpomínal na své předky, rodinu Flusserových, David Kraus, syn tajemníka Federace židovských obcí Tomáše Krause. „Když se podíváte na fotografii té rodiny, vidíte tam devět lidí. Moje maminka byla jediná, kdo přežil holocaust,“ řekl. I jeho osm zavražděných příbuzných dnes připomínají destičky na „kamenech zmizelých“ na chodníku před jejich domem.

Nutnost připomínat si tragické události zdůraznil teplický primátor Jaroslav Kubera (ODS). „Pokud si to nebudeme připomínat, tak se možná staneme svědky něčeho podobného,“ pronesl. „Jsem rád, že se teplická obec snaží takto připomínat tyto události,“ dodal Lederer, který nyní žije v Krupce na Teplicku a o svých osudech dál vypráví školákům a studentům středních škol doma i v Německu. Dnes připomíná zmizelé židovské občany Teplic celkem 24 stolpersteinů. Podle předsedy teplické židovské obce Oldřicha Látala jich brzy přibude dalších 20.