Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Zlínské divadlo dostalo kvůli hře o židovském hřbitově v Prostějově anonym plný antisemitských urážek

20. 3. 2018, -jg- |  Z domova

ZLÍN – Anonymní dopis plný hrubých antisemitských urážek, který před týdnem v pondělí došel do Městského divadla ve Zlíně, bude nyní řešit policie. „Vaše hra o židáckým hřbitově v Prostějově je židoteror, který tady nebudeme trpět, židáci tady nebudou poroučet a nařizovat, židáci jsou nežádoucí imigranti, kteří mají právo a povinnost okamžitě zmizet, a to pryč nebo do plynu,“ dočteme se v dopise, který ředitel divadla Petr Michálek zveřejnil na Facebooku. Pisatel anonymu naráží na komicky laděný titul Furianti, který divadlo uvedlo v únoru. Hra Hynka Skotáka totiž vychází ze skutečné kauzy kolem židovského hřbitova v Prostějově, kde je pohřbeno na 2 tisíce židovských obyvatel. Hřbitov byl za války srovnán se zemí, náhrobky rozebrány a řada místních si s nimi vydláždila dvorky. Nyní se v místě nachází park, kde se venčí psi, a malé parkoviště. O rehabilitaci místa tak, aby mělo pietnější charakter, se teď snaží nadace Kolel Damesek Eliezer a Federace židovských obcí v ČR. To však vyvolalo u části místních odpor a sepsali petici.

„V srpnovém horku jsem slyšel reportáž o lidech, kteří souhlasili, že odprodají židovské náhrobky, po kterých na dvorku léta šlapali. Zasáhlo mě to jako blesk. A pak jsem ty lidi viděl na fotkách. Za ty ukradené stély chtěli víc. A ještě víc. Ten příběh je pravdivější, než bych si přál,“ řekl pro Rádio Impuls Hynek Skoták o své hře.

Podle ředitele divadla Petra Michálka se umělci s nesouhlasnými reakcemi na některá svá představení setkávají. Tato se však vymykala. „Není to poprvé. Už po satirách Ovčáček čtveráček a Ovčáček miláček jsme dostávali různé maily, ale tento dopis je skutečně otřesný,“ řekl.

Případ už nyní řeší policie. „Zabýváme se spácháním trestného činu s rasovým podtextem. Případ je teprve v začátku vyšetřování, nemůžeme sdělit žádné další informace,“ uvedla pro Impuls zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.