Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Židovské muzeum v Praze otvírá své brány. Nyní ho můžete navštívit s výraznou slevou

7. 5. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Od pondělí 11. května 2020 se znovu otvírají expozice Židovského muzea v Praze. Po několikatýdenní přestávce vynucené pandemií COVID-19 tak mohou zájemci opět navštívit světově ojedinělé expozice v pražském Josefově. Muzeum zároveň nabízí významně snížené vstupné pro individuální návštěvníky. „Pandemie negativně zasáhla do činnosti muzea,“ uvedl jeho ředitel Leo Pavlát. „Nyní, po svém opětovném otevření, se jako všechny památkové instituce u nás obracíme především k domácí veřejnosti. Její zájem nám může pomoci překonat současnou krizi.“

Od pondělí tak budou moci návštěvníci opět zavítat na světově proslulý Starý židovský hřbitov z 15. století, zhlédnout stálé expozice v historicky ojedinělé Maiselově a Klausové synagoze a Obřadní síni, věnované židovským dějinám a tradicím, stejně jako Památník obětem šoa v Pinkasově synagoze nebo výstavu věnovanou předválečnému pražskému naivnímu malíři Robertu Guttmannovi ve stejnojmenné muzejní galerii.

Muzeum současně nabízí komentované prohlídky v češtině. Ty se budou konat každý den kromě soboty, kdy jsou expozice zavřeny, v 10:00, 13:00 a 15:30 za zvýhodněné ceny v rozsahu 2 – 2,5 hodin. Vstupné do objektů je již zahrnuto v ceně.

Židovské muzeum v Praze také od 11. května opět otevře svou knihovnu s multimediálním centrem a pro veřejnost budou též přístupny badatelny archivu na Smíchově a Úseku dokumentace šoa.

Židovské muzeum v Praze bylo založeno v roce 1906 jako třetí evropské židovské muzeum. Základem sbírky se staly předměty ze synagog a modliteben, jež zanikly v důsledku asanace pražského židovského ghetta. Za druhé světové války se muzeum stalo skladištěm nacisty konfiskovaných židovských rituálních předmětů a knih, které dodnes zůstávají živou připomínkou tragédie šoa.

Objekt muzea původně tvořila jediná budova. Přesto do muzea již brzy po první světové válce mířily desetitisíce návštěvníků ročně. Muzeum překonalo hospodářskou krizi ve 30. letech 20. století, nucené uzavření nacisty, postátnění komunistickým režimem i povodně v roce 2002 a stalo se jedním z nejvýznamnějších pražských turistických cílů.

Od 25. května bude otevřena i Staronová synagoga ve správě pražské židovské obce.