Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

Židovské muzeum v Praze má otevřené dveře i online, zve na večerní přednášky a besedy

13. 10. 2020, -tz- |  Z domova

PRAHA – Stávající situace nebrání muzeu v realizaci plánovaného programu, návštěvníci jsou srdečně vítáni! Odbor pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze (OVK ŽMP) zve veřejnost na online podobu svých pořadů. Zájemci tak mohou z pohodlí svého domova sledovat vybrané přednášky a besedy. „Jsme přesvědčeni, že právě nyní, více než kdy jindy, mají lidé potřebu být s kulturními institucemi v kontaktu. Těšíme se na vás při našich online přenosech, výhodou je, že nás díky nim mohou sledovat zájemci z celé republiky,“ říká Zuzana Pavlovská, vedoucí odboru pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.

Nedílnou součástí aktivit Oddělení pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze jsou večerní pořady pro veřejnost. Během těchto pořadů muzeum zve do svých prostor odborníky z akademického světa, publicisty, autory nových knih nebo umělce, aby prezentovali veřejnosti témata z oblasti svého zaměření.

Ani stávající situace nebrání muzeu v realizaci plánovaného programu. S ohledem na vládní opatření budou pro zájemce pořady přenášeny živě. Návštěvníci tak mohou sledovat pořad z pohodlí svého domova, ale přesto být skrze online chat ve spojení s přednášejícím pro případné otázky. Zájemci jsou vždy informováni o podrobnostech k rezervaci a online přenosu s časovým předstihem na webových stránkách muzea.

Večerní program muzea v online režimu si budou moci zájemci vyzkoušet už tuto středu 14. 10., kdy se bude konat přednáška amerikanistky Hany Ulmanové. Ta v ní seznámí posluchače s životem a dílem amerického židovského spisovatele Philipa Rotha (1933–2018) s důrazem na tituly, které byly přeloženy do češtiny po roce 2000. Představí přitom nejen židovskou, ale i americkou dimenzi jeho textů a jejich význam v evropském kulturním kontextu. Více informací a postup, jak se zaregistrovat na online sledování, naleznete zde.

Židovské muzeum v Praze je přesvědčeno, že touto cestou nabídne široké veřejnosti další možnosti vzdělávání a kulturního vyžití i ve stávající situaci, a doufá, že díky těmto aktivitám nebude přerušena tradice večerních pořadů. Tým OVK ŽMP věří, že online přenosy rozšíří jeho nabídku i v době, kdy setkání budou probíhat opět bez omezení.

Významnou část práce Židovského muzea v Praze představuje osvětová a vzdělávací činnost, kterou odbor pro vzdělávání a kulturu rozvíjí nejen v Praze, ale od roku 2006 i v Brně. Spolupracuje při tom s předními univerzitními pracovišti a vzdělávacími institucemi – jako Památník Terezín, Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Univerzita Karlova, Hebrejská univerzita v Jeruzalémě či památník Yad Vashem – a dále s nezávislými historiky, judaisty, literárními vědci, politology a pedagogy.