Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Židovská obec v Ostravě podpořila konverzi osmi adeptů z regionu

10. 1. 2018, -tz- |  Z domova

OSTRAVA/KRAKOV – Židovská obec v Ostravě podpořila úspěšnou konverzi několika zájemců o židovství z Moravskoslezského kraje. Téměř čtyřletý proces výuky pod vedením izraelské rabínky Tanyi Segal působící v Polsku, byl završen 11. prosince 2017 rozhodnutím rabínského soudu (bejt din) v Krakově, jenž byl zřízen pod záštitou Centra progresivního judaismu v Krakově a progresivní židovskou komunitou Beit Krakow. Rabínský soud se skládal z rabínů, kteří působí nebo působili v Polsku nebo jejichž rodinné kořeny jsou s Polskem silně propojeny.

Zájem osmi lidí různého věku a profesního zaměření, včetně tří dětí, vyplynul z dlouhodobého působení v občanském sdružení Krnovská synagoga (nyní Krnovská synagoga z.s.). Život jeho předsedy Petra Aharona Tesaře a jeho rodiny je již téměř dvě desítky let spojen s jedinou dochovanou synagogou v Moravskoslezském kraji.

Součástí mnoha aktivit spolku Krnovská synagoga byly a jsou společné akce s Židovskou obcí Ostrava a polskou progresivní komunitou Beit Krakow, která je členem Světové unie progresivního judaismu (WUPJ). Mezi ně patří zejména vzájemné návštěvy, připomínky židovských svátků, organizování a účast na pietních shromážděních apod.

Cílem podpory nových adeptů židovství bylo rozšíření členské základny ŽO Ostrava. „Jsme nesmírně šťastní, že u beit dinu uspěli všichni zájemci. Jsou jako naše děti, na které jsme tak dlouho čekali, abychom je co nejdříve mohli přijmout mezi sebe oficiálně jako Židy,“ uvedla předsedkyně Židovské obce Ostrava Milena Slaninová, která celou skupinu přijela do Krakova podpořit osobně.