Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Židé si způsobili holocaust sami, teď hrozí i Romům, kázal slovenský farář

5. 9. 2014, -jg- |  Z domova

BRATISLAVA – Židé byli odváženi do táborů smrti kvůli nenávisti, za kterou si mohli sami. A totéž by se mohlo stát i Romům. Slovenský stát za druhé světové války pak prohlásil obdobím svobody. Takovým kázáním pohoršil slovenský katolický kněz jak Židy, tak i velkou část české i slovenské veřejnosti. Svá slova pronesl před stovkami lidí při kázání, když vedl v Čadci mši pod širým nebem. V těchto dnech si Slovensko připomíná 70. výročí Slovenského národního povstání.

Židy podle katolického duchovního Emila Floriše odváželi transporty z celé Evropy proto, že si nenávist vůči sobě i sami způsobili. „Teď hrozí, že se ve stejné situaci ocitnou i Romové. A víte proč? Protože zneužívají sociální systém a dobrotu lidí,“ kázal kněz na mši při oslavách výročí Slovenského národního povstání. Slovenský stát, který byl spojencem nacistického Německa pak označil za období svobody. Tisova vláda přitom Němcům platila 500 říšských marek za každého transportovaného Žida za to, že se už na Slovensko nevrátí.

Vyjádření tohoto kněze jsou však v naprostém rozporu se slovy, která pronesl předseda Konference biskupů Slovenska, Stanislav Zvolenský, na Dni uctění památky holocaustu a rasového násilí přibližně před rokem. Podle mluvčího žilinské diecéze se však farář Floriš na mši v Čadci věnoval hlavně dějinám farnosti za druhé světové války a akcentoval dobré vztahy Slováků a Židů, které nesmyslně vyústili v holocaust. V diskuzích pod články o události a na sociální síti Facebook se česká a slovenská veřejnost od Florišových výroků distancovala, byli ale i tací, kteří je ocenili.