Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Zbrojní průmysl i amerického prezidenta ovládají Židé, myslí si radní pro rozhlasové a televizní vysílání

31. 3. 2015, -jg- |  Z domova

PRAHA – „Zbrojní výroba je přece už dávno v rukou Izraelitů. Z holocaustu se dobře poučili a teď ovládají svět oni. Obamové jsou jen maňásci v jejich rukou,“ pronesl v jedné facebookové diskuzi státní úředník Dalibor Matulka, který zastává několik významných funkcí. Je členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která má dohled nad českými veřejnoprávními médii, dělá asistenta místopředsedovi Nejvyššího soudu Romanu Fialovi a v letech 1993 až 2002 byl poslancem za KSČM. Předtím pracoval jako kontrolor na Městském úřadu národního zdraví v Brně, kde měl na starosti stížnosti občanů. Na svém smýšlení o Židech či „Izraelitech“ mu nepřijde nic nepatřičného.

Ve facebookové diskuzi Matulka takto reagoval na příspěvek svého kolegy Jiřího Dolejše (KSČM), který napsal, že důležitější než americký konvoj je, zda se teď neobnoví závody ve zbrojení. Diskuze proběhla minulý pátek na facebookovém profilu Štěpána Kotrby, bývalého člena Rady Českého rozhlasu.

Za svými názory si jednašedesátiletý Dalibor Matulka stojí. Na otázku, zda je v pořádku, že se takto prezentuje někdo, kdo by měl dohlížet na nezávislost a objektivitu médií, reagoval podle serveru iHned.cz udiveně: „To budeme cenzurovat názory? Jakou má souvislost to, že jsem v radě? Jako člen rady bych měl mít jen ty nejsprávnější nebo oficiální názory?“ Jeho nadřízený, soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala, se spokojil s opatrnou reakcí: „Jeho názory nesdílím. Ale kladu si otázku nakolik to, že někde prezentoval svůj osobní názor, je špatné.“

Tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus v reakci na Matulkova slova podle serveru Aktuálně.cz sdělil: „Může nám být akorát líto, že člověk v takových funkcích má takový názor. Tam to může být nebezpečné.“ RRTV má totiž dohled nad veřejnoprávními médii a podílí se na formování veřejného mínění. „Je ale nutno vnímat, že to řekl v internetové diskuzi, ne v oficiálním prohlášení. V tom případě už bychom museli reagovat,“ dodal Kraus s tím, že Federaci židovských obcí Matulka za vydání prohlášení nestojí.

Předsedu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivana Krejčího tento Matulkův názor nezaskočil. Doktor Matulka prý byl známý svými „výraznými názory“. Nicméně v radě už zanedlouho končí a nemůže ani opakovat svůj mandát, proto se tím podle Krejčího nemá cenu zabývat.