Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Z Prahy přímo do rudomořského Eilatu nebo do Tel Avivu z Košic. Wizz Air expanduje na izraelský trh

10. 8. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA/TEL AVIV – Největší nízkonákladový letecký přepravce ve střední a východní Evropě, společnost Wizz Air, dále expanduje na poli izraelského turismu a od letošního podzimu nabízí nové linky z letiště Eilat-Ovda v jižním Izraeli. Je mezi nimi i přímá linka do Prahy, která začíná s pravidelnými lety od 2. listopadu a bude létat jednou týdně. Ceny jednosměrné letenky Praha – Eilat začínají na 1 079 Kč a zakoupit je je možné na stránkách společnosti už nyní. Kromě Prahy bude Wizz Air z mezinárodního letiště Eilat-Ovda zajišťovat lety i do polských Katowic, rumunské Bukurešti nebo lotyšské Rigy. Novinky pro zimní sezonu 2017 oznámila společnost Wizz Air ve své tiskové zprávě ve středu 9. srpna, zajedno s 18 dalšími dopravními spojeními z telavivského letiště Ben Gurion. Mezi tradiční lety z Tel Avivu patří samozřejmě i linka do Prahy, nebo spojení dvakrát týdně do slovenských Košic.

Původně vojenské letiště Eilat-Ovda se nachází v jihoizraelském regionu Uvda, přibližně 60 km severně od Eilatu, letoviska u Rudého moře. Z letiště Ovda je možné využít přímý shuttle do Eilatu či Jeruzaléma, nebo egyptské Taaby a jordánské Akaby. Z hlavního autobusového nádraží ve městě Eilat je pak možné pokračovat na libovolné místo v Izraeli, například autobusem společnosti Egged do Tel Avivu (79 šekelů). Mezi městským letištěm Eilat, které se nachází přímo v centru Eilatu, však existuje i vnitrostátní letecká doprava. Izraelské společnosti Arkia a Israir nabízejí několik letů denně jak na mezinárodní letiště Ben Gurion, tak na menší telavivské letiště Dov Hoz nebo na sever do Haify.

Nové letiště pojmenovali po astronautovi

Letiště Eilat-Ovda je v současnosti druhým největším izraelským mezinárodním letištěm. Jeho provoz pro civilní lety však má být ukončen ve chvíli, kdy se otevře větší a pohodlnější mezinárodní letiště v nedaleké Timně. Letiště s názvem Eilat-Ilan a Asaf Ramon se mělo původně otevírat už v dubnu 2017, ale pak bylo jeho uvedení do provozu odloženo na „během roku 2018“. Jakmile ale bude toto letiště otevřené, počítá se, že postupně nahradí jak letiště Ovda, tak městské eilatské letiště a stane se druhým mezinárodním izraelským letištěm, hned po Ben Gurionu. Pojmenováno je po prvním izraelském astronautovi Ilanu Ramonovi, který s celou posádkou zahynul roku 2003 při havárii amerického raketoplánu Columbia a jeho synovi Asafovi, který o šest let později nepřežil nehodu stíhačky F16, kterou pilotoval nad Judeou a Samařskem.