Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

„Wintonovy děti“ odhalily na pražském hlavním nádraží památník svým rodičům

5. 6. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Na pražském hlavním vlakovém nádraží, v průchodu z odjezdové haly k nástupištím a pod kupolí Fantovy kavárny, byl v sobotu 27. května odhalen památník „Rozloučení“, který věnovaly svým rodičům dvě z tzv. Wintonových dětí. S nápadem na jeho vytvoření přišel před lety Hugo Marom, kterého, coby židovské dítě, Nicolas Winton transportem z okupovaného Československa do Velké Británie rovněž zachránil. Do konce jej však dotáhly Milena Grenfell-Bainesová a Zuzana Marešová, které se realizace projektu zhostily předloni. Peníze na něj vybraly ve veřejné sbírce, kterou zahájily loni v létě. „Památník je vyjádření vděčnosti našim rodičům za podruhé darovaný život a je i trvalou vzpomínkou na ně, kteří nejvíc trpěli a byli největšími hrdiny v příběhu nás, Wintonových dětí. Není nic horšího, než se vzdát svého dítěte v naději, že mu tím zachráníte život,“ řekla pro Idnes.cz Zuzana Marešová. Podle obou žen má ale pomník připomínat také ostatní zachránce, kteří nechávali odcestovat židovské děti z území okupovaných nacisty.

Památník tvoří replika dobových vlakových dveří z roku 1939, na jejichž okenním skle jsou umístěny skleněné odlitky rukou: Z vnitřní strany rukou dětských a z venkovní dospělých. Doplňuje jej vedle něho na zdi umístěná pamětní tabule s textem v češtině a angličtině. „Když jsme s Milenou začaly psát lidem o příspěvky na památník, byl červenec 2016. A 27. května 2017 už odhalujeme hotové dílo. Že to zvládneme tak brzy, by mně ani ve snu nenapadlo. Asi to bylo tím, že lidé měli pro náš záměr velké pochopení a podpořili nás,“ dodala pro deník Metro Zuzana Marešová.

Změna plánu

Sir Nicholas Winton, sám pokřtěný syn židovských rodičů, zachránil z nacistického Protektorátu Čechy a Morava 669 dětí židovského původu tím, že je vypravil a umístil v náhradních rodinách v Anglii. Tehdy devětadvacetiletý bankéř přijel do Prahy v prosinci 1938, když se vydal do švýcarských Alp lyžovat. Tehdy ale na místě změnil své plány a během následujících měsíců vypravil z pražského hlavního nádraží několik záchranných dětských transportů do Británie. Poslední takový vlak odjel z Prahy v květnu 1939, rodiče dětí většinou válku nepřežili.

Řád bílého lva

Wintonova záchranná mise byla objevena až během 80. let, kdy jeho žena našla na půdě jejich domu důkazy o manželově někdejším projektu. To pak vedlo ke shledání s některými ze zachráněných dětí a natočení dokumentárního filmu. Sir Winton získal množství ocenění, včetně povýšení do šlechtického stavu. Naposledy přijal v říjnu 2014 v Praze z rukou českého prezidenta Miloše Zemana Řád bílého lva. „Děkuji všem za velký výraz vděku za něco, co jsem udělal už snad před sto lety,“ reagoval tehdy Winton. Zemřel roku 2015 ve věku 106 let.