Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Washingtonské židovské muzeum projevilo zájem o historické náhrobky z Prostějova

29. 7. 2017, -mk- |  Z domova

PROSTĚJOV/WASHINGTON – Náhrobky či jejich úlomky ze vzácného, již neexistujícího židovského hřbitova v moravském Prostějově jsou od druhé světové války rozptýleny po celém regionu – mnohé usedlosti je nakoupily jako stavební materiál a například si s nimi vydláždily dvůr, zatímco sám prostor bývalého hřbitova je dnes parčík, kam místní lidé chodí venčit pejsky. Americká dobročinná organizace Kolel Damesek Eliezer zahájila před dvěma lety projekt záchrany těchto vzácných historických náhrobků, vypátrala je a snaží se je od současných majitelů vykupovat. V současnosti projevilo o tyto náhrobky zájem jedno z nejvýznamnějších židovských muzeí světa v hlavním městě USA Washingtonu. Tamní muzeum má již ve svých sbírkách pozůstatky z nacisty zničených hřbitovů například z Minsku, Bukurešti či Soluně. Zájem o prostějovský hřbitov je dokladem jeho historického významu, píše olomoucká regionální verze internetového deníku iDNES.cz.

„Nedávno jsme se seznámili s článkem BBC News, který detailně popisuje objevy zneuctěných náhrobků v Prostějově. Máme zájem získat jeden nebo dva náhrobky,“ napsal podle iDNES.cz před pár dny ředitel mezinárodní archivní divize Muzea holocaustu Radu Ioanid rabínovi Louisi Kestenbaumovi, zakladateli nadace Kolel Damesek Eliezer.

„Plně uznáváme citlivou povahu naší žádosti. Předpokládáme, že jakmile je náhrobek odstraněn z místa, kde byl původně instalován, náboženské překážky z hlediska jeho dalšího přemístění možná už neexistují. Doufáme, že získáme vaše požehnání a svolení k získání náhrobků,“ pokračoval dopis.

Americká nadace již nalezla při svém pátrání na dvě stě fragmentů starých náhrobků a v hledání pokračuje. S náhrobními kameny, které byly za nacistické okupace rozprodány na dláždění, chtějí někteří dnešní majitelé spekulovat a požadují za ně od americké nadace vysoké částky. Kauza spekulací s pozůstatky starých židovských náhrobků, po nichž se šlape na hospodářském dvorku, stejně jako problém znesvěcení místa někdejšího hřbitova, vyvolaly v minulosti pohoršení a psalo se o nich i v zahraničním tisku.