Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Vzácná, 500 let stará kniha o hebrejštině, byla znovu nalezena a vrací se do Prahy

12. 1. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Vzácná kniha o hebrejské gramatice ze 16. století se v úterý 16. ledna navrátí do Prahy, do sbírek zdejšího Židovského muzea. Téměř 500 let starý svazek byl před válkou původně majetkem knihovny pražské židovské obce, z ní ale v minulosti nevyjasněně zmizel. Dalším majitelem byl Zeev Ben-Chajim, který roku 1933 imigroval z Haliče do tehdejší britské mandátní Palestiny a zde prožil kariéru profesora Hebrejské univerzity v Jeruzalémě a prezidenta Akademie hebrejského jazyka. „Není známo, zda profesor Ben-Chajim přivezl vzácný tisk s sebou do Palestiny, anebo jej zakoupil později,“ uvedlo Židovské muzeum. Když profesor Ben-Chajim ve věku 105 let zemřel, knihu roku 2013 zakoupil další izraelský badatel, který si přál zůstat anonymní. Knihu nabídl k prodeji aukční síni Kestenbaum, kde ji pražské Židovské muzeum loni objevilo. Na žádost ŽM ji aukční síň stáhla z nabídky a s vlastníkem dojednala restituci. Ve středu 10. ledna o tom informovala ČTK.

Pohřešovanou knihu předá v úterý 16. ledna v Praze řediteli Židovského muzea Leo Pavlátovi ředitel americké aukční síně Daniel Kestenbaum. Vzácný výtisk vydal v roce 1523 v hebrejštině a latině pod názvem Mikne Avram – Peculium Abrae slavný benátský tiskař Daniel Bomberg. Jde o dílo italského židovského lékaře Abrahama ben Meira de Balmese, v němž se pokusil o filozofický rozbor stavby hebrejského jazyka. Mikne Avram je také jedním z prvních děl, jež pojednává o skladbě věty jako o samostatném gramatickém odvětví.

Že jde o knihu z majetku pražské židovské obce si povšiml loni v březnu knihovník Židovského muzea, který ji před dražbou rutinně kontroloval. Na prázdných stránkách knihy je například k nalezení ex libris profesora Ben-Chajima a německojazyčné razítko pražské židovské obce. „Položka 60 byla následně identifikována jako chybějící tisk z původního fondu knihovny pražské židovské obce, nynějšího historického fondu Židovského muzea v Praze,“ řekla Kateřina Honskusová. Aukční síň potom začala jednat s izraelským majitelem o navrácení judaika do Prahy.

V období od skončení druhé světové války až do roku 1989 bylo mnoho předmětů ze sbírek pražského židovského muzea ilegálně vyvezeno z Československa. Za protektorátu v letech 1942 až 1945 byl totiž do Prahy svezen veškerý movitý i kulturní majetek Židů z území celého Protektorátu Čechy a Morava. Je proto pravděpodobné, že judaika českého původu, která se objevují v aukcích, jsou pohřešovanými předměty Židovského muzea v Praze. To proto nabízí všem, kdo takové předměty vlastní, nebo uvažuje o jejich koupi, bezplatnou konzultaci a ověření, zda se nejedná o předměty z pražské sbírky.