Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Ve věku 99 let zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší koncentračního tábora Sachsenhausen

22. 8. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – V pátek 23. srpna ve 12 hodin proběhne v Nové obřadní síni na pražských Olšanech poslední rozloučení s Vojmírem Srdečným. Rodák z Albrechtic nad Orlicí zemřel ve středu 14. srpna ve věku 99 let a byl posledním přeživším nacistického koncentračního tábora Sachsenhausen – Oranienburg, kam byl spolu s dalšími stovkami studentů odvlečen dne 17. listopadu 1939 při nacistické persekuci vysokoškoláků. V Praze v té době bydlel na Švehlově koleji a studoval Ústav pro vzdělávání profesorů tělesné výchovy, kam byl přijat teprve pět týdnů. Vojmír Srdečný se celý život zabýval prací s tělesně postiženými, v rehabilitačním ústavu v Kladrubech pro ně založil hry, po svém odchodu roku 1949 pracoval ve Velkých Losinách s pacienty po dětské obrny, působil na pedagogické fakultě v Hradci Králové.

Byl předsedou svazu tělesně postižených sportovců i předsedou historické skupiny „17. listopad 1939“ nebo Českého svazu bojovníků za svobodu. V roce 2010 se stal členem Mezinárodního výboru Sachsenhausen.

Vojmír Srdečný strávil v Sachsenhausenu rok, měsíc a den. Poté byl se dvěma stovkami studentů propuštěn a navrátil se do Albrechtic, kde od roku 1940 pracoval v pojiěťovně a po dvou letech byl nuceně nasazen v Holicích. Právě svou činností ve skupině 17. listopad 1939 se podílel na poválečné evidenci deportovaných studentů.