Dnes je 27. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Václav Klaus ml. přirovnal přijímání zákona ve Sněmovně k rozhodování židovského výboru o tom, kdo jde do transportu

12. 3. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Za výroky poslance Václava Klause ml., kterými přirovnal Sněmovnu k Židovskému výboru, se musel omluvit jeho šéf, předseda ODS Petr Fiala. Klaus ml. Svá slova pronesl v úterý 12. března při rozpravě o zákonu o zpracování osobních údajů kvůli předpisům Evropské unie. „Mně to připomíná něco jako židovský výbor, jo, když nám řekli, že máme vypravit transport, a my jenom tak jako rozhodujeme, že ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem, ale jinak prostě děláme to, co nám řeknou,” řekl. Později svůj příměr označil za možná poněkud drsný, ale „v jádru sedí“. Poté, co straníci ČSSD, Pirátů, Starostů nebo KDU-ČSL vyzvali Klause k omluvě, Fiala prohlásil: „Jménem ODS se zde omlouvám za příměr, který zde nevhodně použil můj kolega Václav Klaus.“ Následoval potlesk části poslanců. Klaus nicméně trval na tom, že „57 % zákonů jsou z nařízení Evropské unie“ a „kdybychom hlasovali nezávisle, žádné GDPR by nebylo“.

Někteří poslanci ve Sněmovně pak vystoupili s tím, že by si Václav Klaus měl nejprve nastudovat, jak vlastně Evropská unie funguje. Argumentovali tím, že Česko má své zástupce v orgánech EU a tím tak Česká republika může do schvalování procesů na evropské půdě zasahovat. „Chtěl bych Václava Klause ml. vyzvat, aby si nastudoval, co tady schvalujeme a neschvalujeme,“ ozval se předseda STAN Petr Gazdík. „EU není něco samo o sobě, to je setkávání ministrů, komise, Evropský parlament atd. Vaše vyjádření mi přijde urážlivé a zbytečné. Vy se tady z těch lidí snažíte dělat štvance. Vaše vidění světa se s mým neslučuje a jsem rád, že jste menšina v této populaci,” uvedl poslanec ČSSD Petr Dolínek.

Židovská reakce

Samotné Klausovo přirovnání přijímání zákonů v poslanecké sněmovně s jednáním židovských výborů za nacistické okupace o tom, kdo půjde do transportu, se (soudě podle reakcí na sociálních sítích) dotklo řady členů z české židovské komunity. „Jak se relativizuje holocaust? Například vrcholně nevhodným prohlášením poslance Václava Klause ml. přirovnávajícího Sněmovnu k terezínské židovské radě a schvalování zákona k transportům, navíc pouhých pár dní po 75. výročí vyvraždění Terezínského rodinného tábora v Osvětimi. Poté měl Klaus prohlásit, že byl příměr ‘drsný, ale sedí’. Jako český Žid musím říct: Pane poslanče, opravdu nesedí! Tímto hloupým výrokem relativizujete masové vraždění!“ napsal na svůj Facebook rabínský student David Maxa, který v současnosti působí v obcích v Karlových Varech a Liberci.

Nedostatek citlivosti a empatie stojí za vyjádřením Klause mladšího podle Federace židovských obcí v ČR. „Jak jinak lze vnímat příměr Václava Klause ml. o židovském výboru, vypravujícím transporty. Je samozřejmě povzbudivé, že odmítavá reakce byla okamžitá, velmi silná a že přišla z různých částí společnosti, včetně Klausovy vlastní politické strany. Jenomže pohoršení nestačí. Měli bychom se zamyslet nad tím, proč k takovýmto excesům vůbec dochází. Podle nedávného průzkumu více jak polovina respondentů v ČR uvedla, že o Židech toho moc neví. To je alarmující a je to závazek i pro nás. Ve světle toho všeho se zdá, že Santayanův zdánlivě otřepaný bonmot Kdo zapomene svou minulost, je odsouzen ji znovu prožít, asi není jen prázdnou frází,” uvedla na svém Facebooku organizace zastřešující židovské komunity v zemi.