Dnes je 22. 1. 2019
Zpravodajství
O projektu

V Terezíně odhalen „Zákon nezvratnosti“, památník obětem šoa z dílny Aleše Veselého

8. 6. 2018, -rjw- |  Z domova

TEREZÍN – Monumentální sochu „Zákon nezvratnosti“ (2015) z dílny Aleše Veselého odhalili v pondělí 4. června během pietního aktu v Terezíně zástupci Evropského židovského kongresu (EJC) a Federace židovských obcí v ČR. Dílo je tvořeno masivním neopracovaným kamenem, spočívajícím na ocelové konstrukci trojúhelníkového půdorysu. Ta balvan udržuje ve výšce necelých dvou a půl metru, pokud by návštěvník vstoupil dovnitř památníku, ocitne se pod masou, která jako by jej měla v příští chvíli rozdrtit. „Tento památník symbolizuje židovskou zkušenost v průběhu věků,“ řekl o významu díla prezident EJC Moshe Kantor. „Jsou to dějiny násilných perzekucí, ale také vytrvalosti a odpovědnosti. Materiál kamene má zachytit věčnost smutku a jeho velikost značí ohromné břemeno židovského lidu.“ Toto břemeno je podle M. Kantora dvojí: na jedné straně je to kruté břemeno bezmoci, které pociťovaly oběti. Na druhé pak nevyhnutelné břemeno naší zodpovědnosti, za to, aby paměť šoa byla stále živá.

Aleš Veselý (1935-2015) se proslavil jako autor abstraktních soch, k jeho nejznámějším dílům patří „Brána nenávratna“ (2015, nádraží Praha-Bubny) s motivem kolejí ubíhajících do nebe.

Téma šoa bylo pro Veselého citlivé, protože jako „tatínkovec“ musel za protektorátu, nosit žlutou hvězdu. Pro školáka to znamenalo nejenom nechtěné „prázdniny“, ale i zákaz přístupu k těm skrovným radostem, které válečná doba dětem poskytovala: hřiště, parky, sáňkování… Jeho otec a starší sestra byli deportováni do Terezína, odkud se jim však podařilo před koncem války uprchnout. Osvobození prožili doma, potom však začali zjišťovat, že z širokého příbuzenstva nezbyl téměř nikdo – 47 členů rodiny lágry nepřežilo. Aleš Veselý je rovněž tvůrcem velké Davidovy hvězdy na Národním hřbitově v Terezíně, památníku obětem šoa v Kutné Hoře.

Pietnímu aktu byli přítomni také: Jan Roubínek, ředitel Památníku Terezín; Daniel Meron, velvyslanec Státu Izrael v České republice; Petr Papoušek, předseda FŽO a někdejší „terezínská pastýřka oveček“ paní Doris Grozdanovičová. Zúčastnili se rovněž delegáti z Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva kultury, diplomati řady zemí, členové EJC a WJC, včetně představitelů židovských komunit z celého světa.