Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

V reportáži o obchodu s chudobou se severočeský podnikatel Němcům pochlubil stínítkem lampy z kůže vězňů z Dachau

24. 2. 2019, -jg- |  Z domova

MOST – Plechovku od cyklonu B, plakát z ledna 1940 na přednášku „Židozednářství metla světa“, lampu ve tvaru plachetnice, jenž byla údajně vyrobena v Dachau se stínítkem z lidské kůže – anebo zbraně, které u sebe měli neonacisté při pochodu proti Romům v roce 2008 na sídlišti Janov. Takovými sběratelskými poklady se na kameru pochlubil v dokumentu německé televizi MDR severočeský podnikatel Jiří Sieber. Kdo by si z minulých komunálních voleb nevzpomněl na heslo „vystavíme vesnice pro lůzu“, s nímž se ucházelo o voliče Sdružení Mostečané Mostu (dodnes je na prvním místě jejich volebního desatera). A právě místo pro jednu takovou budoucí vesnici, kam by se měli sestěhovat romští spoluobčané, německým reportérům v Chanově představil Sieber. Kromě prohlášení, že řešením pro Romy je „nabourat jejich genetický kód“ či „dostat víc bílé krve“, čímž Romové „dostávají světlejší barvu a víc inteligence“, Sieber na otázku, co ho napadá, když drží v ruce lampu se stínítkem, o níž naznačil, že je vyrobená z kůže vězňů z Dachau, odpovídá: „Nic. Že to stálo hodně peněz.“ O německé reportáži s názvem „Ubytovat, zkasírovat!“ informoval server Romea.

Jak původní německá reportáž, tak Romea přitom upozorňují na zajímavý fakt. Do Sieberem popisované vesnice by měli přesídlit nepřizpůsobiví ze stávajícího sídliště a litvínovského sídliště Janov, kde 30 % bytů vlastní družstvo Krušnohor, které je se sdružením Mostečané Mostu silně spjato. SBD Krušnohor německým reportérům rozhovor odmítlo s tím, že se s nimi sejde „obchodní partner Krušnohoru“ Jiří Sieber. Podle něj je vesnice pro lůzu v zájmu Romů, protože oni „sami si přejí žít v ghettu. Je jim tam dobře,“ říká. „Jeden byt v tomhle baráku, 3+1, samozřejmě čistý, bez cikánů, se prodá za tak půl milionu,“ představuje svůj podnikatelský záměr Sieber.

Postava severočeského podnikatele se nedostala do médií poprvé. Dne 16. května 2014 se stal hostem talk show Show Jana Krause, kde byl představen jako „herec, podnikatel v realitách a majitel největší sbírky klystýrů“. Ale už rok poté si jej povšiml proizraelský server Eretz.cz a týdeník Reflex, když tento „herec a sběratel vojenské historie a majitel Válečného muzea Sudety“ kandidoval do Senátu na Mostecku za hnutí Řád národa. Právě na webu svého muzea totiž zpochybňoval existenci plynových komor v nacistických vyhlazovacích táborech. Opakuje v nich tezi popíračů holocaustu, že plyn cyklon B se používal jen pro hubení vší z ošacení vězňů a samotný vznik komor přičetl spiknutí s tím, že komory „bylo nutné po válce nějak vyrobit“. Tím, že Sieber obohatil český internet o tuto „osvětimskou lež“, vzbudil značný zájem nejen médií, načež svůj článek poté z webu smazal.

Video: „Ubytovat, zkasírovat! Český problém se sociálním bydlením“ (německy/česky – české titulky)