Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

V Praze bude koncertovat „hvězda chasidského reggae“, zpěvák Matisyahu

2. 6. 2017, -red- |  Z domova

PRAHA – Letos na podzim do České republiky po dvou letech zavítá zpěvák Matisyahu, newyorský hudebník, který originálním způsobem spojuje alternativní pop s židovskými tématy. Koncert, na kterém s kapelou představí svou nejnovější desku Undercurrent, se bude konat v pražském klubu Lucerna Music Bar 18. září. Osmatřicetiletý zpěvák, který se na hudební scéně objevil v roce 2004 a okamžitě upoutal chasidským zjevem, plnovousem a pejzy v kombinaci s  reggae hudbou, změnil později během své kariéry vizáž na civilnější, zůstává však praktikujícím Židem a vždy se hlásí ke své identitě. V minulosti se stal terčem hnutí BDS za ekonomický a kulturní bojkot Izraele proto, že odmítl zatahovat do své hudby politiku. V roce 2015 vystoupil v Jeruzalémě na koncertě, který se konal uprostřed vrcholící vlny teroristických útoků noži a střelnými zbraněmi. Později absolvoval menší turné po amerických univerzitních kampusech, střediscích protiizraelského aktivismu, po boku s palestinsko-židovským umělcem Nadimem Azzamem.

Matisyahu se narodil pod občanským jménem Matthew Paul Miller židovským rodičům rekonstrukcionistického proudu judaismu, kteří ho vedli k pravidelným návštěvám synagogy. Jako šestnáctiletý mladík nechal školy, začal experimentovat s drogami a věnovat se hudbě, zpočátku zejména alternativnímu rocku a beatboxu. Brzy poté našel Boha a vstoupil do chasidského hnutí Chabad Lubavič. Právě vnější znaky příslušnosti k této ortodoxní větvi židovství, jako je plnovous, pejzy a klobouk, v kontrastní kombinaci s osvobozenou reggae hudbou zaujala jeho první fanoušky. Po roce 2010 ho však spirituální vývoj dovedl k odklonu od ortodoxní podoby židovství, takže nejprve shodil plnovous, později začal vystupovat také bez kipy a nebrání se koncertům o šabatu. Matisyahu v posledních letech žije jako vegan a podporuje židovskou veganskou organizaci Shamayim V’Aretz Institute. Své tři děti z prvního manželství posílá do školních zařízení hnutí Chabad.

Jeruzaléme ze zlata

O zpěvákovi Matisyahuovi jsme na těchto stránkách už informovali vícekrát – zejména v souvislosti s jeho vystoupením na španělském festivalu Rototom Sunsplash v srpnu 2015. Pořadatelé akce nejprve na nátlak protiizraelského hnutí BDS jeho vystoupení odvolali, po dvou dnech kritických ohlasů pak opět odvolání stáhli. Matisyahu vystoupil před publikem, v němž vlálo několik palestinských vlajek, a zazpíval mimo jiné slavnou hebrejskou píseň „Jeruzaléme ze zlata“, vyjadřující lásku ke starobylému centru židovství.

O dva měsíce později vystoupil Matisyahu v Jeruzalémě na místě zvaném Sultánovy rybníky nedaleko hradeb Starého Města. Publiku řekl, že „pro americké Židy, jako jsem já, je důležité do Izraele jezdit, ať se tu děje cokoli“. Jeho vystoupení uprostřed vlny protižidovského násilí ve městě ocenil tehdy jeruzalémský starosta Nir Barakat, který koncert na pódiu uvedl.

Duchovní inspirace

Matisyahu se jinak politickým vyjádřením k izraelsko-palestinskému konfliktu vyhýbá. Izrael je pro něj především místem, k němuž se upírá jeho duchovní hledání a směřování. V minulosti také opakovaně vystupoval se spřízněnými muslimskými hudebníky, vedle zmiňovaného Nadima Azzama například s beatboxerem Kennym Muhammadem či s rapperem Akonem. Vedle toho vystupuje i s nejrůznějšími hudebníky židovskými.

Jeho hudba představuje originální mix reggae, rapu, beatboxu a hiphopu s inspirací ve zpěvu synagogálních kantorů. Usiluje o umělecké vyjádření hlubších, často duchovních témat. „Všechny mé písně jsou ovlivněny učením, které mě inspiruje. Chci, aby hudba měla smysl, aby se lidí dotýkala a vedla je k přemýšlení,“ řekl v roce 2016.

VIDEO: Matisyahu – Back to the Old