Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Terezín si opět připomene oběti válečných událostí, na tryzně zazní židovská i křesťanská modlitba

7. 5. 2016, -red, jg- |  Z domova

TEREZÍN – Na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně se uskuteční v neděli 15. května tradiční Terezínská tryzna. Bude zahájena v 10 hodin nástupem Čestné stráže a kladením věnců a kytic. K účasti na akci jsou kromě bývalých vězňů každoročně zváni ústavní a vládní činitelé České republiky a členové zákonodárných institucí, reprezentanti zastupitelských sborů akreditovaných v ČR ze zemí, jejichž příslušníci prošli represivními zařízeními v Terezíně a Litoměřicích, a zástupci tuzemských i zahraničních martyrologických institucí. Ve stejný den, kdy se koná Terezínská tryzna, proběhne v 9 hodin kladení věnců na bývalém popravišti v Malé pevnosti u příležitosti výročí poslední a zároveň největší popravy, která se zde konala na samém sklonku války 2. května 1945. Až do skončení tryzny (do 11 hod.) je pro veřejnost uzavřena Malá pevnost; otevírací doba v ostatních návštěvnických objektech Památníku Terezín zůstává nezměněna. Po celý tento den se v žádném objektu Památníku Terezín nevybírá vstupné.

Po zaznění státní hymny na začátku tryzny přivítá zúčastněné ředitel Památníku Terezín Jan Munk a pietní akci zahájí předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Hlavní projev přednese předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch, následovat bude křesťanská a židovská modlitba. Na konci zazní i známá hudební melodie sboru z 3. dějství opery Nabucco od Giuseppe Verdiho v podání Děčínského pěveckého sboru.

Tryzna v Terezíně se každoročně koná vždy třetí neděli v květnu na závěr Mezinárodních pamětních dní odboje jako odkaz tzv. Buchenwaldské přísahy. Jejím obsahem bylo prohlášení osvobozených vězňů koncentračního tábora Buchenwald v roce 1945, že neustanou v připomínání válečných událostí, dokud nebudou vymýceny všechny kořeny nacismu.

Akci organizuje Památník Terezín ve spolupráci s Ústředním výborem Českého svazu bojovníků za svobodu, Terezínskou iniciativou, Ústeckým krajem, městem Terezín a Federací židovských obcí v ČR. Záštitu nad konáním Terezínské tryzny 2016 převzal ministr kultury ČR Daniel Herman.