Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Teplice: Plakát k akci na výročí Sametové revoluce počmárán Davidovými hvězdami

22. 11. 2019, -rjw- |  Z domova

TEPLICE – Nedaleko památníku zničené teplické synagogy se na plakátě zvoucím na akce v rámci cyklu „Sametové Teplice“ objevily dvě Davidovy hvězdy. Ke každé je „připoutané“ kolečko se zkratkou, napravo ČR a nalevo TP. „Sametové Teplice“ je série kulturních akcí věnovaných výročí 30 let od listopadu 1989 i 30 let od první ekologické demonstrace v Teplicích. Fotografii plakátu zaslala pravidelná čtenářka Ztis.cz, paní Rosa B. „Myslím, že je to znázornění představy, že za revoluci roku 1989 ‚mohou‘ Židé, kteří mají v područí Teplice i celou Českou republiku,“ komentuje nápis. „Navíc je to tak deset kroků od synagogy a sto metrů od sídla židovské obce.“ Konspirační teorie o Sametové revoluci jako údajném komplotu a podílu Židů na tomto „podvodu“ se v nejúplnější podobě objevila v říjnu 1990.

Šlo o stať „Analýza událostí 17. listopadu 1989“ z pera Miroslava Dolejšího (1931-2001). Bývalý politický vězeň, novinář a oddaný člen krajně pravicové SPR-RSČ Miroslava Sládka v ní tvrdil, že šlo o předání moci, dohodnuté předem mezi nejvyššími mocenskými kruhy Západu a komunistů. Mělo proběhnout za financování „židovskými kruhy“, státu Izrael – a samozřejmě svobodnými zednáři.

Teorie, vydaná (podobně jako „Seznam Židů v české kultuře“) v krajně pravicovém „Týdeníku Politika“ začala kolovat v řadě verzí. Některé jasně označují viníky (někdy zednáře nahrazují např. ilumináti a Židy zase „bohatí Němci“ nebo „Američané“), nejlidovější zůstávají u nespecifikovaného konstatování, že „to bylo stejně všecko domluvený“ mezi „těma nahoře“. A tak neznámý autor malůvky na plakátu možná jen spojil zjednodušenou představu, že „listopad byl podvod“ s klasickým bludem, že „Židé ovládají všecko“ – tedy i město Teplice.