Dnes je 16. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Tajemník Okamurovy SPD: „Homosexuálové, Židé a cikáni by se měli střílet hned po narození“

12. 11. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Tajemník krajně pravicové SPD Jaroslav Staník, někdejší člen ČSSD a v 80. letech příslušník SNB, vyvolal skandál, když na půdě sněmovny verbálně napadl odcházející ministryni práce Michaelu Marksovou-Tominovou. Tu prý nejprve oslovil jako „Marksovou-Engelsovou“ a zaútočil na ni, protože prý „podporuje homosexuály“, kteří by podle jeho slov měli jít „do plynu“. Stejný výraz použil podle svědků také o Romech a Židech. Incident, který se odehrál asi před dvěma týdny v jednom z restauračních klubů sněmovny, popsala Marksová serveru Aktuálně. Hádka mezi Staníkem a Marksovou měla mnoho svědků a ti potvrdili, že padaly i horší výroky: například to, že by se „homosexuálové, Židé a cikáni měli hned po narození střílet“.

Sám Staník, který byl údajně podle svědků v okamžiku incidentu opilý, později odmítl celou věc komentovat, jen řekl, že se jedná o „sprostou lež od zoufalé politické konkurence“.

Podobně reagoval také předseda SPD Tomio Okamura, který serveru na své facebookové stránce napsal: „Co na to všechno říct? Je to lež, kterou šíří zoufalá politická konkurence. Cílem je jen pošpinit naše hnutí SPD a snížit naší důvěryhodnost u veřejnosti. Kvůli velkému úspěchu hnutí SPD ve volbách se z nás opět snaží politici jiných stran a mainstreamová média udělat populisty, xenofoby, rasisty či nás jinak lživě pošpinit, aby snížili náš úspěch.“

Poslanec za SPD Jaroslav Holík, jemuž Staník dělá v poslanecké kanceláři asistenta, však později oznámil, že výroky o plynování jsou „hodně nešťastné“ a že bude po Staníkovi žádat vysvětlení a „vyvodí důsledky“.

Incident, který měl řadu svědků, odsoudil také tehdejší předseda sněmovny Jan Hamáček. „Očekávám, že pan Staník, popřípadě vedení klubu SPD, vyvodí z jeho naprosto nepřijatelného chování důsledky. Člověk, který hlásá takovéto názory, nemá ve sněmovně co dělat,“ napsal serveru Aktuálně. Podle poslance za ANO Jaroslava Bžocha je tento incident zase varováním, aby extremistická strana jako SPD nebyla zastoupena v určitých klíčových výborech.