Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Strůjce masakru izraelských olympioniků v Mnichově žil nezřízeným životem v komunistické Praze

10. 9. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Nově odhalené složky někdejší československé rozvědky ukázaly detaily z nezřízeného života, plného alkoholu a prostitutek, hlavního strůjce masakru na mnichovské olympiádě roku 1972, kde bylo zavražděno 11 izraelských atletů. Pražské eskapády Palestince Abu Daouda jsou popsány ve složkách, které se týkají i jednoho z nejhledanějších teroristů světa, Venezuelce Carlose Šakala. V sedmdesátých a na začátku osmdesátých let se stal pražský hotel Intercontinental jejich druhým domovem. Daoud navštívil během doby kolem mnichovského masakru Prahu asi desetkrát, podle všeho bez větších obav o své bezpečí. Na dovádění obou teroristů dohlížely orgány československé tajné policie, pořizovaly záznamy a fotografie, načež se jim nakonec podařilo se hostí ze spřátelených zemí zbavit. Po vlně atentátů v západní Evropě zatkla Abu Daouda roku 1982 StB a nařídila mu zemi opustit. Zprávy o jeho sexuálním životě potom rozeslala spřáteleným rozvědkám ve východním bloku.

„Do Československa se už nikdy nevrátím,“ stěžoval si podle deníku Guardian po čtyřhodinovém vyslýchání, které provedla StB. „A řeknu všem svým spojencům a přátelům, aby se poohlédli po jiné zemi, z níž se dá operovat. Jsem slušný člověk a takové zacházení jsem nezažil nikde na světě,“ dodal rodák z východního Jeruzaléma. Mohammad Daoud Oudeh alias Abu Daoud nebo také Rak, jej ve svých materiálech nazývala StB, zemřel roku 2010 v Sýrii na selhání ledvin.

Československým orgánům se podařilo zbavit se i ve Venezuele narozeného Carlose Šakala, vlastním jménem Iliche Ramíreze Sáncheze. Ve svých zprávách jej StB vedla pod krycím jménem Bak. Roku 1986 mu StB sdělila, že Francouzi vyslali komando, aby jej zabili. Byla to sice naprostá lež, ale zafungovala a Šakal tak Prahu opustil a nikdy se nevrátil. O osm let později byl dopaden v Súdánu. V Paříži byl několikrát odsouzen na doživotí, naposledy roku 2014 za vraždu dvou policistů, svého kumpána a bombový atentát v pařížském obchodě z roku 1974. „Nikdo nezabil v hnutí palestinského odporu více lidí, než já,“ řekl letos v březnu před francouzským soudem.

45. výročí masakru

V uplynulém týdnu proběhlo 45. výročí od mnichovského masakru izraelských sportovců na olympijských hrách. Dva z nich byli palestinskou teroristickou skupinou zavražděni v olympijské vesničce a devět zbylých bylo popraveno na letišti. V přestřelce přišel o život i německý policista. Při letošním odhalení památníku jedenácti atletům izraelský prezident Reuven Rivlin obvinil vládnoucí palestinskou stranu Fatah z pokračující glorifikace tohoto činu. „Někteří ještě stále vidí ve vraždě sportovců hrdinský čin. Ještě před rokem Fatah označil masakr sportovců za čin hrdinství,“ řekl Rivlin o straně palestinského prezidenta Mahmuda Abbáse.

Daniela Richterová, slovenská badatelka z univerzity v britském Warwicku, která na nové dokumenty v pražských archivech přišla, řekla deníku Guardian, že složky ukazují ambivalentní postoj československého komunistického režimu k oběma teroristům. „Očekávali bychom, že československý režim tyto dva jednoznačně podpoří. Ale je to komplikovanější. Zdánlivě všemohoucí StB se tito dva nestátní aktéři nelíbili a nevěděla, jak s nimi naložit. Tito nezřízení chlapi přišli do uspořádaných států východního bloku a to nedělalo dobrotu,“ řekla Richterová.