Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Společnost Agpi odprodá vepřín v Letech, kde byl romský koncentrační tábor

2. 8. 2017, -mk- |  Z domova

PRAHA – Po desetiletích diskusí dojde pravděpodobně ještě za Sobotkovy vlády k odkoupení vepřína, která se rozkládá na pozemku někdejšího koncentračního tábora pro Romy. Firma Agpi, která jej vlastní, údajně předběžně odhlasovala odprodej české vládě, nabízenou cenu pravděpodobně ve výši až stovek milionů korun však odmítla komentovat. Kromě samotného nedůstojného uctění památky místa, kde fungoval nacistický tábor s českými dozorci a kde umíraly stovky Romů, byl problémem i nedostatečný archeologický průzkum, na který chtěla upozornit i demonstrace konaná v neděli (31.7.) před Pražským hradem. Asi desítka demonstrantů s transparenty chtěla v horkém počasí upozornit na to, že dosud neprozkoumané území pod dnešním prasečákem může obsahovat masové hroby se stovkami, možná i tisícovkami mrtvých. Na současnou vládu, aby se zasadila o změnu nedůstojné podoby pietního místa bývalého romského koncentračního tábora, apelovala ve svém prohlášení i Federace židovských obcí v ČR.

„Doposud jsme o událostech v táboře Lety slýchávali ‚oficiální‘ verzi. Tedy, že šlo o malý tábor, kde zemřelo 326 Romů a Romek, z toho 241 dětí. Tato verze však byla postavena na záznamech vrahů. Tuto ‚oficiální‘ verzi vždy odmítali přeživší tábora, ve svých svědectvích mluvili o řádově větších číslech obětí. Nedávný archeologický výzkum v Letech lokalizoval další, nikdy neotevřené masové hroby. Nevíme ještě, kolik dalších obětí tábora Lety v nich leží. Jisté ale je, že ‚oficiální‘ verze se hroutí,“ řekl Lidovým novinám Miroslav Brož ze sdružení Konexe, které nedělní demonstraci svolalo.

VIDEODEMONSTRACE

Jednání vlády s firmou Agpi probíhá nyní za zavřenými dveřmi, zdá se ale, že odcházející premiér Bohuslav Sobotka je odhodlaný tentokrát problém vepřína v Letech vyřešit. Až dosud se jednalo o politicky nepříliš populární krok – sám Sobotka už dříve uvedl, že peníze na výkup vepřína by mohly být využity pro romskou komunitu účelněji; prezident Zeman, který se v devadesátých letech přimlouval za vykoupení vepřína, před měsícem prohlásil, že má být na svém místě zachován, a předseda aktuálně nejsilnější strany ANO Andrej Babiš prohlašuje, že se jednalo o tábor „pracovní“ určený těm, kdo pracovat odmítali.