Dnes je 16. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

„Ať slunce v synagoze svítí pro všechny“. Zemřel předseda děčínské židovské obce Vladimír Poskočil

13. 8. 2017, Židovská obec Děčín, -red- |  Z domova

DĚČÍN – Po dlouhé nemoci zemřel 8. srpna ve věku 85 let předseda židovské obce v Děčín Vladimír Poskočil. Poskočil, který patřil mezi nejvýznamnější osobnosti nejen židovské komunity, ale i celého města Děčína, se v polovině 90. let se zasloužil o záchranu děčínské synagogy a rozvoj zdejší židovské komunity v Děčíně. Byl také trojnásobným veteránským mistrem světa v hodu oštěpem. Mottem Vladimíra Poskočila bylo: „Ať slunce v synagoze svítí pro všechny.“ A to se mu podařilo naplňovat doslovně. „Kdykoli člověk za Vladimírova působení přišel do děčínské synagogy, cítil se jako očekávaný a vítaný host. Vlastně ještě spíš – cítil se jako doma,“ řekla o něm spisovatelka Irena Dousková.

Velkou vášní Vladimíra Poskočila byla atletika, které se věnoval dlouhé desítky let. Československo reprezentoval v letech 1953 až 1963 na mezinárodních soutěžích. Svého nejlepšího výkonu dosáhl hodem 75,25 metru. Největších úspěchů ale dosáhl až jako veterán. Mezi lety 1992 a 2002 vybojoval tři tituly mistra světa a dvakrát byl mistrem Evropy. Kromě toho si přivezl z šampionátů další čtyři medaile.

Vladimír Poskočil, který se narodil v roce 1932 na Slovensku a během války se musel s rodinou ukrývat, získal za svůj život řadu ocenění, mimo jiné také Cenu statutárního města Děčína, cenu za účast v boji za národní osvobození v letech 1939–1945.

„Vladimír Poskočil byl významným člověkem, který se většinu svého života intenzivně věnoval rozvoji kultury a sportu. Jeho působení jako předsedy židovské obce se pozitivně podepsalo na obnově jedinečné kulturní památky, děčínské synagogy a rozvoji židovské obce,“ řekla o něm děčínská primátorka Marie Blažková.

Vzpomínal na něj také politik, sociolog a publicista Fedor Gál: „Vladimír Poskočil zanechal po sobě hlubokou stopu. Obnovil v Děčíně synagogu a naplnil ji životem… Byl pro místní židovskou komunitu charizmatickou osobností mnoho let a umožnil aby život této komunity splynul s kulturou města. Osobně cítím k Vladimírovi Poskočilovi vděk za jeho otevřenost k lidem, liberální přístup k věcem víry a schopnost navazovat přátelskou komunikaci i tam, kde by leckdo jiný prásknul dveřmi. Není náhodou, že se děčínská synagoga stala také kulturním stánkem regionálního významu. Není náhodou, že Josef Císařovský daroval do depozitu této synagogy vzácnou kolekci svých obrazů židovských hřbitovů. Není náhodou, že se zde konalo množství akcí, které překračovali hranici jedné náboženské obce. A není také náhodou, že zde našli přístřeší lidé, jejichž liberální postoje by, například v Praze, narazili na meze náboženské ortodoxie. Na Vladimíra Poskočila zcela jistě nezapomeneme. Čest jeho památce“, uzavřel Fedor Gál.

A formou dopisu zesnulému vzpomínala na Vladimíra Poskočila také izraelská spisovatelka českého původu Eva Erbenová. „Milý Vladimíre,“ napsala mu z Aškelonu, „už nebudeme slavit společné narozeniny, těch Tvých nedožitých 86 let. Posílám vzpomínku, éterický dárek na dlouhou cestu, na věčnost, kam také můj manžel Petr před čtyřmi měsíci odešel.

Kéž byste se tam někde sešli, měl Tě rád, kéž by tomu tak bylo. Ale tak či onak zůstává děčínská synagoga, které jsi vrátil život svou vynalézavou pílí, milou a laskavou povahou, otevřeným přístupem k nebeskému i pozemskému. Díky Tobě se vrátilo do děčínské synagogy něco ze ztraceného času, něco ze vzpomínek mého dětství znovu ožilo. Synagoga ve třicátých letech byla vznešený dům boží. Ještě dnes vidím tatínka, jak jde s Tórou a s praporkem na Simchat Tóra. V devadesátých letech jsme našli zpustošenou budovu. Dalo hodně práce, vynalézavosti, houževnatosti a lásky dát všemu zase dávno zašlou podobu, důstojnou a vlídnou tvář. Mnoho díků za to patří Tobě. Synagoga bude ve Tvém duchu nadále sdílet a přibližovat historii, kulturu židovského ducha dalším generacím, snad také dávat útěchu v těžkých chvílích… Budeme na Tebe vzpomínat s úctou a láskou.“

Smuteční rozloučení s Vladimírem Poskočilem se uskuteční v synagoze ve středu 16. srpna ve 12 hodin.