Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Slovenský politik žaluje české sdružení za „propagaci sionismu“

8. 11. 2015, -jg- |  Z domova

BANSKÁ BYSTRICA – Banskobystrický župan a předseda Ľudové strany Naše Slovensko podal na konci října na Slovensku trestní oznámení proti českému občanskému sdružení Post Bellum, za „propagaci sionismu a potlačování svobod.“ Nelíbí se mu totiž výstava, kterou Post Bellum k 70. výročí ukončení druhé světové války v Banské Bystrici pořádá. Konkrétně jde o příběh Štefánie Lorandové, který je součástí této výstavy. Mladá slovenská sionistka v době druhé světové války tajně působila v Budapešti, odkud ilegálně pomáhala mnoha Židům dostat se do tehdejší mandátní Palestiny. Ľudová strana v žalobě argumentuje rezolucí OSN z roku 1975, která odsuzuje sionismus jako „formu rasismu a rasové diskriminace“.

Jde přitom o politicky motivovanou rezoluci, která byla v roce 1991 samotnou OSN zrušena. Původně ji navrhly arabské státy a v roce 1975 ji za pomoci socialistického bloku v čele se Sovětským svazem na půdě OSN schválily.

„Panu Kotlebovi se nelíbí příběh paní Štefánie Lorándové, která přežila Osvětim, zachránila stovky židovských uprchlíků, falšovala jim doklady a dostávala je do Palestiny, kde mnozí vstoupili do armády a bojovali proti takovým, jako je pan Kotleba. Ona sama pak za odboj málem zaplatila životem,“ říká předseda sdružení Post Bellum Mikuláš Kroupa. „Ti, kdo rozpoutali druhou světovou válku, začínali tím, že podněcovali a šířili nenávist proti menšinám, podobně jako pan Kotleba. Dějiny se prý někdy opakují. Poprvé je to tragédie, podruhé fraška,“ dodal.

Marián Kotleba, který je županem banskobystrického kraje od roku 2013, přitom čelil sám obžalobě kvůli hanobení rasy, národa nebo přesvědčení, a to za své výroky v předvolební kampani. Později však bylo stíhání pozastaveno.