Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Skupina BIZ se ohradila proti článku o rekonstrukci hradecké synagogy

18. 5. 2017, -rjw- |  Z domova

HRADEC KRÁLOVÉ – Skupina BIZ holding s.r.o. se ohradila proti článku o plánované rekonstrukci synagogy a soukromé „Demoliční párty“. Ta se v synagoze bude konat během následujícího šabatu. Jak Ztis.cz jménem skupiny BIZ sdělila Aneta Šaršonová, cílem úvodních bouracích prací v interiéru, které proběhnou již v příštích dnech „nebude ničení, ale naopak očištění od nánosů minulého režimu, resp. provozu vědecké knihovny a oslava nových začátků“. Vědecká knihovna v objektu působila do roku 2007, kdy byla synagoga navrácena Židovské obci v Praze (ŽOP). Ve východních Čechách není dostatek Židů, kteří by mohli synagogu využívat, vhodný pronájem však Židovská obec sháněla těžko. Podle místního tisku se nabízely varianty jako kasino nebo městský archiv, nakonec zvítězilo multifunkční řešení, využívající část na administrativní prostory, druhou pak na modelářskou autodráhu a kavárnu. Nyní je v plánu opět multifunkční řešení kombinující kavárnu, konferenční sál a kanceláře.

Nájemce plánuje umístit ve spolupráci s ŽOP „v rotundě v přízemí budovy infopanely s historickými dokumenty a fotografiemi o historii budovy a židovské obce v Hradci Králové“ a doufá, že přeměna v multifunkční centrum s kavárnou, konferenčním centrem a kancelářemi vrátí synagoze zpět její komunitní a vzdělávací význam.

Skupina BIZ je připravena navázat spolupráci také s hradeckou židovskou obcí: „Velmi rádi vstoupíme do diskuze se zástupci židovské obce v Hradci Králové, představíme jim náš záměr osobně a navážeme spolupráci,“ stojí v dopise. Skupině BIZ vadil především způsob, jímž Ztis.cz informoval o plánované sobotní akci, jelikož jde o soukromou událost, vytvořenou pro úzkou skupinku lidí. Zdůrazňujeme tedy, že akce „Demoliční párty“ je striktně soukromého rázu.