Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Šest stovek lidí přišlo v centru Prahy protestovat kulturou proti antisemitismu

29. 4. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Už 15. ročník Pochodu dobré vůle, který se konal v sobotu 22. dubna, podpořilo svou účastí kolem šesti set lidí. Z Náměstí Franze Kafky průvod vyšel a pokračoval přes Josefov k Rudolfinu, aby byl zakončen ve Valdštejnské zahradě. Akce proti antisemitismu, která byla letos věnována 70. letům vzniku státu Izrael, se účastnili lidé všech věkových kategorií, včetně několika desítek zahraničních studentů z Dánska a Německa. Pořádá ji Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ). „Pochodu se účastnilo zhruba 400 lidí, v zahradě se k nim přidaly asi 200 dalších účastníků,“ řekl ČTK Mojmír Kallus, předseda ICEJ. Průvod se zastavil na Palachově náměstí, kde lidé shlédli baletní představení Igora Vejsady ztvárňující „tragédii i zázračné povstání židovského lidu z popela holocaustu“ a jeho finální zastávkou byla akce „Kulturou proti antisemitismu“ v prostorách Valdštejnské zahrady. Zde promluvil například místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) nebo izraelský velvyslanec Daniel Meron.

Kubera upozornil na spojitost antisemitismu a postojů proti Izraeli, který se někdy stává terčem antisemitských útoků jako kolektivní představitel Židů. „Budeme dnes opět mlčet a dívat se, jak se znovu zvedají prapory s hákovým křížem, oním symbolem holocaustu a vyhlazování evropských Židů? Budeme se dívat na demonstrace v evropských městech proti státu Izrael, když jen brání své hranice?“ Podle Mojmíra Kalluse je dokladem nového antisemitismu měření dvojím metrem a diskriminace Izraele na mezinárodních fórech. „Jedním z projevů tohoto postoje je také anomálie, kdy mezinárodní společenství upírá Izraeli jako jedinému státu na světě právo určit si své hlavní město,“ řekl

Izraelský velvyslanec Daniel Meron zmínil mimořádné česko-izraelské vztahy v historii i současnosti. „Nedávno jsem navštívil Žatec, kde jsem byl informován o podrobnostech vojenské pomoci, která byla mladému Státu Izrael v roce 1948 odeslána právě z tamního letiště. Za tuto pomoc vám budeme navždy vděčni.“

Pro-kremelské weby

Hlavní závěry zprávy o projevech antisemitismu v ČR v letech 2016 až 2017 přednesl tajemník FŽO Tomáš Kraus. „Úroveň antisemitismu ve společnosti se zdá být mnohem nižší než kdekoli jinde v regionu a vykazuje daleko nižší úroveň než ve většině západoevropských zemí. Existují však některé negativní jevy, které by mohly představovat hrozbu pro budoucnost,“ konstatoval Kraus.

Zpráva se věnuje zejména aktivitě na internetu a zdůrazňuje souvislost s proruskými weby. „Ze 112 antisemitských webových stránek v českém jazyce bylo asi dvě třetiny „pro-kremelských“. Zatímco ne všechny webové stránky „fake-news“ jsou nutně antisemitské, všechny antisemitské weby mají tendenci sdílet falešné zprávy, favorizující politiku Kremlu,“ uvádí profesor Západočeské univerzity v Plzni Zbyněk Tarant, jeden ze spoluautorů zprávy.

Lidé na místě rovněž podepisovali petici proti antisemitismu, kterou iniciovala senátorka Daniela Filipiová (ODS) nebo petici za přesunutí českého velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Dále si účastníci vyslechli svědectví přeživšího holocaustu a rodáka z Podkarpatské Rusi Alexandra Frieda. Hudební program obstaralo jazzové trio Jotama Silbersteina.

Projekt české pobočky ICEJ „Kulturou proti antisemitismu” se odehrává v prostorách pražské Valdštejnské zahrady každoročně už od roku 2004. Jde o veřejné setkání umělců, politiků a představitelů církví, jehož cílem je vyjádřit nesouhlas s projevy antisemitismu. Pochod dobré vůle, který vede centrem Prahy, mu předchází.