Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Roger Waters, Noam Chomsky a další světové osobnosti se přidali ke kritice festivalu Dni Jeruzaléma v Plzni

25. 5. 2015, -jg- |  Z domova

BRUSEL – Osobnosti evropské kulturní scény a propalestinské organizace v otevřeném dopise upozorňují Evropskou komisi na kontroverznost festivalu Dni Jeruzaléma, který se má letos konat v Plzni. Město Plzeň se pro rok 2015 pyšní titulem Evropské hlavní město kultury, které uděluje Evropská komise, a proto eurokomisaře pro kulturu v dopise upozorňují, že „titul Evropské město kultury napomáhá legitimizovat ilegální anexi Jeruzaléma“. Světové osobnosti jako bývalý hudebník Pink Floyd Roger Waters, lingvista Noam Chomsky, historik Ilan Pappé nebo režisér Ken Loach proto žádají, aby se program evropských kulturních dní v Plzni nesl v „souladu s evropskou zahraniční politikou, vyhnul se mylnému informování veřejnosti či manipulování veřejnosti ve prospěch třetího státu“.

Festival Dny Jeruzaléma, který proběhne ve dnech 18. a 19. června v Plzni a jehož ozvěny mají být od 20. do 22. července v Praze, se podle mnoha veřejně činných osobností z Evropy, USA, Palestiny a Izraele „pomocí zdánlivě apolitické dramaturgie zapojuje do jasně politické strategie státu Izrael, jejímž cílem je anexe Jeruzaléma.“ „Festival Dny Jeruzaléma představuje české i mezinárodní veřejnosti falešný obraz Jeruzaléma jako sjednoceného izraelského města. Prostřednictvím uhlazené kulturní strategie říkají Dny Jeruzaléma to samé, co říká i izraelská vláda: Jeruzalém je nedělitelné město a hlavní město státu Izrael. OSN přitom město Jeruzalém dvakrát prohlásilo za corpus separatum. Anexe Jeruzaléma státem Izrael v roce 1980 je tak nelegální. Evropská unie zastává v tomto směru stejnou politiku jako OSN a izraelskou anexi Jeruzaléma nikdy nepotvrdila,“ píše se v dopise dále.

Mezi několika desítkami osobností, kteří tento dopis podepsali, najdeme například zakladatelku hnutí Free Gaza Gretu Berlin, dva americké laureáty Pulitzerovy ceny Alici Walkerovou a Chrise Hedgese, izraelské historiky Illana Pappého a Šlomo Sanda nebo členku organizace Židovský hlas pro mír Hedy Epsteinovou. Své podpisy znovu připojily i české osobnosti, které si už v dřívějším otevřeném dopise, určeném primátorovi města Plzně, na festival stěžovali a žádali od upuštění jeho konání.