Dnes je 20. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Protižidovské pokřiky fanoušků Sparty nepředstavují pro představitele českého fotbalu problém

16. 4. 2015, -jg- |  Z domova

PRAHA – Pokřiky jako „Jude Slavie“ nebo „Slavie zasraný Židi“, kterými se projevují fanouškové Sparty vůči konkurenčnímu fotbalovému mužstvu, představitelé klubu nijak neřeší. Když naposledy minulou sobotu řval sparťanský kotel antisemitské nadávky, nestalo se podle serveru Aktuálně.cz nic. Mluvčí klubu Sparta Ondřej Kasík se k reportérově několikrát zopakované výtce, že se během derby ozývaly protižidovské výkřiky, nijak nevyjádřil. Nad antisemitismem na fotbalových stadionech klidně mávla rukou i fotbalová asociace i samotní fanoušci Slavie. Jejich neformální předák Lukáš Vala v to spíš spatřuje hloupost příznivců Sparty a zároveň podotýká, že ani nelze najít žádnou souvislost mezi Slávií a Židy, která by tento pokřik blíže objasňovala.

Když se minulou sobotu během fotbalového utkání Sparty se Slávií ozývalo v deseti blocích mohutné skandování „Jude Slavie“, až se – slovy reportéra Aktuálně.cz – aréna otřásala, nestálo to nikomu z fotbalové reprezentace ani za zmínku. Mluvčí Sparty Ondřej Kasík se k opakované zmínce o protižidovských výkřicích vyjádřil, že „co se týká atmosféry, dají se vyzdvihnout jiné věci“, a fotbalová asociace tvrdí, že proti urážkám na stadionech bojuje. Zatímco kvůli nadávkách namířených proti šéfovi fotbalové asociace Peltovy v minulosti došlo k přerušení západu, kvůli pokřiku „Jude“ se toto nikdy nestalo. Podle Kasíka však fanoušky při všech zápasech, i při tom sobotním, usměrňuje hlasatel. Reportér Akutálně.cz však zaznamenal, že během dvouhodinového zápasu se tak stalo přesně jednou. Když před dvěma lety sparťanský brankář Marek Štěch na Twitter napsal „Slavie Jude“ a „Slavie zasraný Židi“, vyšel z toho bez trestu.

Současný tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus i jeho předchůdci již Spartě několikrát protižidovská hesla jejích fanoušků i jejich zlehčování představiteli klubu vytkli. Nikdy ale nepřišla žádná adekvátní reakce. „Svědčí to o naprosté negramotnosti a neznalosti vlastních dějin,“ řekl Kraus. „Užití německého označení pro Židy Jude při skandování nenechává nikoho na pochybách, že je míněno hanlivě, jako nadávka, jako tomu bylo v období masové perzekuce Židů v období druhé světové války. Část příznivců vašeho klubu se tak otevřeně hlásí k nacistickému antisemitismu, aniž by proti tomu váš klub rozhodně vystoupil,“ napsal před časem členovi vedení Sparty Danielu Křetínskému.