Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

Příliv dobrovolníků pomáhá (nejen) na Hagiboru

6. 11. 2020, -rjw- |  Z domova

Dobrá zpráva v neutěšené covidové době přichází od ŽOP. Minulý týden vyslal DPS Hagibor naléhavou výzvu, aby se přihlásili lidé, ochotní pomoci s péčí o zdejší seniory. Odezva byla překvapivě silná. Přihlásily se desítky lidí, takže někteří z nich ani nemohli být zatím přijati. Text výzvy se navíc rozšířil na sociálních sítích, takže se hlásí i řada nežidovských zájemců. Kdo ale nebyl „nasazen“ hned, nemusí zoufat, protože zůstává v databázi a pomoc bude zřejmě potřeba dlouhodobě.

Prodělali jste (už) covid?
Většina nemocnic a domovů pro seniory se teď potýká s nedostatkem personálu, nebo aspoň reálně počítá s tím, že takový nedostatek může nastat. Citelně chybět nemusí jen specialisté, ale také sanitáři, pomocné síly v kuchyni, uklízečky… Na Hagiboru mělo 11 klientů pozitivní test na covid-19 a všichni museli být přemístěni do izolované části domu. Přitom část zaměstnanců odešla do karantény, někteří onemocněli. Ve výzvě se proto vedení Hagiboru obrátilo především na ty, kdo už onemocnění covid-19 prodělali. Znamená to nižší pravděpodobnost, že by zanedlouho onemocněli znovu. Ideálním kandidátem je člověk s negativním testem, který nemoc prodělal během uplynulých čtyř měsíců. Jak sami zaměstnanci říkají, „nečekali zázraky, natož tohle“. K pondělku bylo přihlášeno na 50 lidí, z toho 11 už se aktivně zapojilo. A v příštích dnech se ozývali další. „Každému zájemci se musím věnovat individuálně, probrat s ním, co je schopný a ochotný dělat,“ říká paní Zlatuše Rybářová. Pohovor s budoucím dobrovolníkem trvá včetně vyplnění nezbytných dotazníků trvá přibližně půl hodiny. „Když někomu něco vadí, nemůže to dělat, například hygienu, je třeba to rovnou říct,“ vysvětluje paní Rybářová. „Někdo zas nepřekoná odpor k těm ochranným oblekům, ale může být strašně užitečný jinde, třeba dělat úklid nebo chystat svačiny.“ Všichni dobrovolníci se musí povinně zúčastňovat plošného testování. Jestli se ale zájemce osvědčí, ukáže stejně nakonec praxe.

Nejen Hagibor
Dobrovolníci se v ŽOP uplatňují i jinde. Sociální oddělení zajišťuje i nadále rozvoz obědů pro starší členy, pomáhá zajišťovat léky – a nyní také nákupy. Pan Daniel (43), který dobrovolničí už několik let, si všímá, jak se mu proměnil repertoár činností i fungování dobrovolnictví. „Nejsou už hromadné dobrovolnické aktivity, i setkávání máme online. Zato přibyly činnosti zdravotnického a pečovatelského rázu. Hlásil jsem se i na Hagibor, ale kvůli nachlazení jsem nebyl přijat.“
Jenže z nachlazení se zotavil a teď zajišťuje roznášku po městě. „Můžu si vybrat. Když mám málo času, tak si vyberu někoho, kdo bydlí blízko. Když mám hodně času, tak si rád udělám výlet a druhý konec Prahy…“ Pan Daniel není členem obce, neví ani o tom, že by někdo z jeho předků měl židovský původ. Pomáhat v pražské kile mu ale dává smysl. Zájem o dobrovolnictví pro různé instituce vidí i ve svém okolí: „Myslím, že spousta lidí chce pomáhat, ale až díky covidu se dozvěděli, kde a jak.“

Běh na dlouhou trať
Už v pondělí Hagibor zveřejnil poděkování všem zájemcům: „Situace je mimořádná a Vaše reakce je neuvěřitelná. Pomoc je mimořádně potřebná. Každého, kdo se přihlásil, jenom prosíme o trpělivost a pochopení,“ stojí v něm. Lidé také začali posílat finanční příspěvky a další stále přicházejí.
Ve středu na svých stránkách ocenila tyto iniciativy také ŽOP: „Je až neuvěřitelné, že v průběhu několika dnů se nám ozvaly desítky ochotných dobrovolníků, kteří již denně pomáhají společně s dobrovolníky z řad Českého červeného kříže a Armády ČR zajistit péči o naše seniory. Za Vaši solidaritu jménem Židovské obce v Praze mnohokrát děkujeme.“ Zároveň upozorňuje že aktuálně upřednostňuje dobrovolníky se vzděláním anebo praxi ve zdravotnictví či sociálních službách, nicméně „stop-stav“ rozhodně nevyhlašuje. Je totiž pravděpodobné, že obtížná situace, kdy je potřeba ochotné lidi, může trvat ještě měsíce (i po opadnutí druhé covidové vlny). V nouzi není zdaleka jen Hagibor, o pomoc volají i další domovy seniorů, a hlavně nemocnice. Nadšení samo nevydrží dlouho, a část dobrovolníků nepochybně z různých důvodů „odpadne“. Na jejich místo přijdou (doufejme) ti, na které se nedostalo na začátku.

Dobrovolnický nával ze začátku listopadu je nicméně dobrá zpráva. Taková, z jaké můžeme v našich až příliš “zajímavých časech” čerpat sílu a naději.