Dnes je 3. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Při vyhlašování výsledků Mezinárodní chemické olympiády v Praze se saudský vítěz odmítl postavit vedle Izraelce

30. 7. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Saudskoarabský vítěz jedné z disciplín 50. ročníku Mezinárodní chemické olympiády, která se konala ve dnech 19. až 29. července v Česku a na Slovensku, odmítl na pódiu vítězů stát vedle Izraelce. Proto se raději přesunul na opačnou stranu jeviště a postavil se vedle Íránce. S odkazy na íránské prorežimní Press TV a Tasnim News o tom informovala Idnes.cz. Na videu ze sobotního vyhlašování výsledků v Praze se vedle sebe řadí vítězové olympiády, každý se svou národní vlajkou. Když ale na pódium s vlajkou Izraele vkročil středoškolák Raz Lotan, saudskoarabský student Badr Salman al-Mulhim se přesunul co nejdál od něj a skončil tak vedle Íránce. Tento krok se stal předmětem diskuzí na sociálních sítích. Idnes.cz uvádí, po vzoru Press TV, příspěvky arabských uživatelů Twitteru, kteří mladíkovo rozhodnutí podporují, případně se zamýšlejí nad jeho „těžkou pozicí“. Jaká by byla reakce někoho z pražských organizátorů chemické olympiády však nevíme.

„Obdivuji tu pěknou práci, svobodné lidi je možné najít všude,“ stálo v jednom příspěvku podle Press TV, která jinak informuje o „zajímavém rozhodnutí odmítnout stát vedle reprezentanta izraelského režimu“. Zajímavá diskuze se však rozvinula pod samotným článkem sdíleném na facebookovém účtu Idnes.cz. „Vyvolal diskuzi o tom, zda byla jeho volba správná? To jako vážně? To jako když já se odmítnu postavit vedle černocha, také to vyvolá diskuzi, jestli byla moje volba správná?“ reagoval na znění perexu článku jeden z uživatelů Facebooku.

Našlo se i dost příspěvků, které vyjadřovaly protiarabský či islamofobní postoj. „To byla odměna pro Žida, já bych zas nestál vedle smradlavýho Arabáče,“ stálo v jednom příspěvku. „Stejně by se zachoval zřejmě také nacista. Ne nadarmo si islám a nacismus byly vždy blízcí,“ komentoval další. Došlo však i na jiné postoje: „Dřív se Hebrejců štítili i naše babičky a dědečkové a taky by vedle nich nestáli, svět byl v pořádku. Dnes se jim každý klaní a svět je v rozkladu,“ napsal jiný uživatel.

„Pokud mu vadí jiné národy, proč jezdí na mezinárodní soutěž? Nechápu,“ přispěla svým komentářem Hana Laštovková. „Věda má odbourávat hranice a být jedním ze společných jazyků celého světa. Smutná situace, a možná ještě smutnější jsou zde některé z komentů,“ sdělil uživatel Facebooku Lukáš Valocký.

Mezinárodní chemická olympiáda (iChO) je každoročně konanou mezinárodní soutěží pro největší chemické talenty na úrovni studentů středních škol. Státy celého světa na ni posílají čtyřčlenný tým, který se v různých dnech podrobí pětihodinové praktické zkoušce v laboratoři a pětihodinovému teoretickému testu. Nápad organizovat mezinárodní olympiádu pro mladé chemiky přišel roku 1968 z bývalého Československa. Právě v červnu před 50 lety se její první ročník konal v Praze. Letošek byl pro Českou republiku mimořádně úspěšný. Mladí čeští chemici si odnesli 3 zlaté medaile a jednu stříbrnou. Celkově pak čeští středoškoláci obsadili 4. příčku z více jak 80 zemí.

VIDEO: Saudskoarabský soutěžící odmítne stát vedle Izraelce