Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Prezident Zeman obdrží ocenění židovského deníku Algemeiner za svou podporu Izraele

7. 9. 2017, -mk- |  Z domova

NEW YORK/PRAHA – Český prezident Miloš Zeman obdrží v New Yorku ocenění od amerického židovského fondu Gershon Jacobson Jewish Continuity Fund (GJCF), pojmenovaném po zakladateli známého židovského listu The Algemeiner. Ocenění bude uděleno v rámci galavečera, pořádaného listem 18. září, Miloši Zemanovi a dalším dvěma osobnostem – izraelskému malíři Jaakovu Agamovi a podnikatelům a filantropům Davidovi a Moně Sterlingovým. Ti všichni se podobně jako Miloš Zeman zasloužili o „neutuchající podporu Izraele a židovského lidu“. Již v roce 2015 přitom deník Algemeiner zařadil Miloše Zemana mezi stovku nejvlivnějších osobností židovského světa a letos údajně kvůli němu dokonce odsunul plánované datum konání galavečera, píší Lidové noviny. Miloš Zeman se totiž do USA chystá na Valné shromáždění OSN.

Již před dvěma lety, roce 2015, si na konferenci židovské organizace AIPAC český prezident vysloužil uznání amerických Židů výrokem „Jsem Žid“, kterým parafrázoval slavnou větu prezidenta Johna F. Kennedyho pronesenou v roce 1963 před Berlínskou zdí: Ich bin ein Berliner. „Znáte ten známý slogan: Ich bin ein Berliner. Nyní musíme všichni říci: Jsem Žid. Vaše diskriminace je naše diskriminace, vaše oběti jsou naše oběti,“ prohlásil tehdy Zeman. Právě Zemanův tehdejší výrok je nyní ústředním motivem propagačního videa, kterým zvou pořadatelé na galavečer.

Židovský list udělí své výroční ceny již počtvrté. Před dvěma lety byl mezi oceněnými také tehdejší realitní magnát a současný prezident USA Donald Trump. Český prezident Zeman doufá, že při blízké cestě do USA na Valné shromáždění OSN se mu podaří se s americkým prezidentem, k jehož obdivovatelům se sám řadí, osobně setkat.