Dnes je 7. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Nová česká iniciativa „Židé za spravedlivý mír“ kritizuje izraelskou politiku vůči Palestincům i zneužívání pojmu antisemitismus

5. 6. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Skupina českých židovských intelektuálů vydala v úterý 5. června otevřený dopis nově vzniklé iniciativy „Židé za spravedlivý mír“. Dopis je určen izraelské vládě, kterou signatáři upomínají, že nemluví jménem všech Židů, ale za cíl si klade i „otevřít kritičtější diskuzi mezi českými Židy“. Tvůrci dopisu připomínají, že blízkovýchodní konflikt trvá již několik desetiletí a kritizují izraelskou vládu, že zneužívá obav svých občanů z teroristických útoků k útlaku Palestinců – který je podle nich vhání do rukou extremistů. „Naším cílem není formulovat řešení blízkovýchodního konfliktu ani posuzovat míru viny za současný stav na té či oné straně,” píší a apelují na Izrael, aby „okamžitě zabránil masakrům na izraelsko-palestinských hranicích a zastavil výstavbu osad na palestinských územích a motivoval stávající osadníky k návratu na území Izraele“. Na konci upozorňují na devalvaci antisemitismu jako pojmu. „Obvinění z antisemitismu se stalo zbraní, s jejíž pomocí je veškerá oprávněná kritika izraelské politiky zašlapávána do země,“ stojí v prohlášení.

Pod dopisem jsou za iniciátory podepsány osobnosti jako například umělkyně Tamara Moyzes, novinářka a básnířka Markéta Hrbková, historikové Matěj Spurný a Vít Strobach, překladatelka Magdaléna Křížová nebo ředitelka Multikulturního centra Praha Zuzana Schreiberová. Ta k založení iniciativy na svém Facebooku uvedla: „Jsem strašně ráda, že jsem mohla stát u vzniku této iniciativy. Kritika současné izraelské vlády by měla zaznívat i z židovských kruhů. A za touto iniciativou stojí více než čtyřicet osobností z českého veřejného života.“ „Už minimálně půl roku, možná déle, jsem snila o české variantě Jewish Voice for Peace. A tady je, a není nás málo!“ dodala ještě.

Na dopis nově vzniklé iniciativy reagoval izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron. „Byl jsem překvapený tím, co napsali, a dokonce i zklamaný, když mluvili o mém státu a použili slovo masakr. Jsem trochu rozčílený, že tak mluví o Izraeli, o státu, který se hají před teroristickou organizací Hamás, tlačící lidi k odporu vůči Izraeli a k prolomení hranice,“ uvedl zpravodajský server Idnes.cz. Meronovi vadí, že zatímco Izrael se musí bránit před násilnými útoky, lidé jej za to odsuzují. „Co tedy ti lidé navrhují? Chtějí, abychom otevřeli hranice a požádali útočníky, aby k nám přišli a páchali násilí u nás? Nemáme tedy bránit svoje lidi? Nechápu, co navrhují,“ dodal Meron s tím, že se nejedná o prohlášení celé židovské komunity, ale pouze několika jedinců.

Od tvrzení, obsažených v prohlášení iniciativy „Židé za spravedlivý mír“, se distancuje i Federace židovských obcí v ČR. „Jednostranné obviňování Izraele a jeho vlády za násilí, které trvale provází existenci židovského státu a ohrožuje jeho obyvatele, je nepřijatelné. Není to ani třeba příliš rozvádět. Stačí si uvědomit, co by se dělo, kdyby vojenskou a technickou převahu, kterou má Izrael, měly „demokraticky zvolené“ vlády Hamásu v Gaze nebo Palestinské samosprávy na Západním břehu Jordánu. Útvary, které sveřepě popírají právo Izraele na existenci i právo Židů tam vůbec žít. Vlád měl Izrael od svého vzniku před 70 lety mnoho. A všem nakonec nezbylo nic jiného, než se se zbraní v ruce bránit. Není to dobrá situace. Ale tvrdit, že za ni může především ten, kdo se brání, spravedlivý mír přinést nemůže,” uvedl předseda federace Petr Papoušek.