Dnes je 18. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

„Nemravné a protiústavní.“ Federace židovských obcí se připojila k prohlášení ke zdanění náhrad církvím

24. 4. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Federace židovských obcí v České republice vydala spolu s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví prohlášení ke zdanění peněžitých náhrad církvím, které dne 23. dubna odhlasovali poslanci. Sněmovna ten den schválila novelu zákona předloženou KSČM, což znamená, že finanční náhrady, které církve obdrží od státu náhradou za majetek, který nedostaly v restitucích, budou nejspíše od příštího roku zdaněny. Pravici v čele s TOP 09 se nepodařilo prosadit návrh na zamítnutí předlohy a ta nyní poputuje do Senátu. Pro novelu hlasovalo 106 ze 172 přítomných poslanců. Proti byli zákonodárci ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Piráti, podpořili ji naopak ANO, ČSSD, SPD a KSČM. Zdanění náhrad patří k podmínkám komunistů pro tolerování menšinové vlády ANO a ČSSD. Jako „nemravnou a ve své podstatě protiústavní“ novelu označili představitelé tří výše zmíněných institucí ve svém prohlášení, které přinášíme v plném znění.

Poslanecká sněmovna 23. dubna 2019 schválila zdanění peněžitých náhrad, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích i přes předchozí zamítnutí této novely Senátem. Změna zákona nejen že způsobí církvím vážné finanční obtíže, ale pro některé menší církve může být dokonce likvidační. Tato novela se nám jeví jako nemravná a je ve své podstatě protiústavní.

Skupiny poslanců i senátorů jsou již připraveny obrátit se na Ústavní soud, protože považují takové zdanění náhrad za protiústavní i s ohledem na smlouvy, které stát uzavřel s církvemi v souvislosti s majetkovým vypořádáním. 

Tímto krokem se relativizují jistoty právního státu a na Ústavní soud se spoléhá nikoli jako na pojistku demokracie, ale jako na prostředek řešení důsledků nezodpovědných politických rozhodnutí. Bohužel se jedná o vítězství populismu nad zdravým rozumem a principy právního státu. Hovořit v tomto kontextu o „poptávce společnosti“ je cynické.

Ani tento krok politické reprezentace však nemůže zabránit připravenosti církví a náboženských společností naplňovat své poslání ve prospěch člověka a společnosti, a v úctě k Bohu.
 
Praha, 24. dubna 2019

Kardinál Dominik Duka, předseda České biskupské konference
Daniel Ženatý, předseda Ekumenické rady církví
Petr Papoušek, předseda Federace židovských obcí