Dnes je 4. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

„Ne, nejsem antisemita,“ reagoval na otázku voliče Pavel Čižinský, budoucí starosta Prahy 1

10. 10. 2018, -jg- |  Z domova

PRAHA – Jen krátce po komunálních volbách v Česku se začal ohledně jejich vítěze na Praze 1 Pavla Čižinského šířit na sociálních sítích článek z komunistických Haló novin z roku 2012, kde se účastní po boku aktivistů z Iniciativy za spravedlivý mír na Blízkém východě protestu proti rozhodnutí tehdejší české diplomacie pod vedením Karla Schwarzenberga hlasovat proti povýšení Palestiny v OSN na pozorovatelský stát. „Zastávat se silnějšího není odvaha a Izrael s mírem nespěchá,“ cituje tehdy Pavla Čižinského, bratra slavnějšího starosty Prahy 7 a poslance Jana Čižinského, list. Článek se rozšířil na Facebooku spolu s detailem fotografie z demonstrace, kde muž držící transparent hlásající „Izrael popravuje mírové aktivisty, buldozeruje palestinské domy a krade vodu a půdu“ má údajně být Pavel Čižinský. V diskuzi na facebookovém účtu Praha číslo 1, kde se hojně diskutovalo například o tom, zda „kritika izraelské politiky“ souvisí s antisemitismem, pak jak sám Pavel Čižinský, tak jeho manželka popřeli, že by se jednalo o právníka a levicového aktivistu, který bude vládnout centru Prahy. Čižinský na dotaz ohledně antisemitismu, vznesený na stránce Prahy 1 jedním uživatelem, odpověděl.

„Rád bych odpověděl panu Hanákovi na jeho otázku. NE, NEJSEM ANTISEMITA. A to nikoli pouze proto, že Palestinci (jichž se zřejmě týkala ona demonstrace s fotografií) jsou také semité,“ (sic!) vstoupil do diskuze Čižinský a pokračoval:

„ .. ale zejména proto, že 15 let svého profesního života vystupuji proti jakékoli diskriminaci a za lidská práva všech bez rozdílu. Mezi mými klienty (jak v nevládních organizacích tak i v advokacii) bylo ostatně myslím více Židů (a to nikoli pouze na běžné věci, ale i třeba pán, který během ostřelování Haify Hizballáhem přišel do ČR hledat azyl) než Palestinců (z nichž zase někteří byli mými klienty dlouho, neboť nemohli nijak získat cestovní pas). Vaše otázka se mě dotýká!

A pokud jde o můj názor na to, že část české společnosti bezvýhradně kope za jednu stranu konfliktu o Svatou zemi, tak sice nevím, jak to souvisí s Prahou 1, ale pokud to některým občanům Prahy 1 přijde důležité, tak jsem připraven o tom diskutovat. Ale ne na Facebooku, který je pro tak komplikované a bolestivé téma jako je izraelsko-palestinský konflikt, zcela nevhodný. Zájemci nechť napíší (nebo zatelefonují na 602387061) a domluvíme nějaké posezení někde,“ dodal.

„Chtěl jsem se zeptat Pavel Čižinský zda je tato fotka skutečná a zda na svém názoru trváte? Ptám se i proto, že při pohledu na váš Facebook jsem našel řadu silně protiizraelských příspěvků…třeba že sdílíte články o tom že zboží z izraelských osad je kradené, že česká islamofobie je způsobena podporou izraelského útlaku Palestinců a pod. Jste antisemita? Váš Facebook je v tomto směru poměrně jednoznačný, ale třeba jde o nějakou chybu,“ zněl původní dotaz pana Radima Hanáka, který odkazoval na fotografii ze šest let starého článku z Haló novin.

V podpoře lidských práv Palestinců, kteří žijí v Izraeli nebo Západním břehu a Gaze, je právník Pavel Čižinský zřejmě konzistentní. V srpnu 2014, během operace Obranné ostří, kdy Hamás během padesáti dní odpálil na izraelské civilisty tisíce raket, načež izraelská armáda odpověděla jak vzdušnými nálety na ostřelovací rampy, tak vysláním jednotek do pásma, se účastnil pochodu Prahou, který rovněž organizovala Iniciativa pro spravedlivý mír na Blízkém východě a hnutí Ne naším jménem. Ze známějších politiků se akce účastnili Jan Kavan nebo Kateřina Konečná.

„Na závěr v klidné atmosféře vystoupil právník Pavel Čižinský, který označil vztah Palestinců a Izraele jako vztah vězněného a věznitele. Jednání Izraele podle něj nelze označit za nutnou obranu, ale za masakr. Dále se řečník zastavil u toho, odkud známe takový nepoměr mezi oběťmi, a nalezl paralelu v protipartyzánském boji nacistů a zabíjení desítek civilistů, ať už šlo o Čechy nebo Francouze, za jednoho Němce,” napsal autor Jan Letko na webu E-republika o vystoupení Čižinského. Během konfliktu mezi Hamásem a Izraelem zemřelo během léta 2014 podle údajů úřadů v Gaze 2070 Palestinců, většinou civilistů, a 66 izraelských vojáků a 6 civilistů.