Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Napadení v metru: Kipa může být problém i v Praze

14. 12. 2016, -rjw- |  Z domova

PRAHA – V Praze na trase metra B došlo minulý týden k verbálnímu antisemitskému útoku. Člen pražské židovské komunity se ve vagóně metra stal terčem urážek muže v uniformě Dopravního podniku hl. města Prahy (DPP). Měla padnout i výhrůžka „až se potkáme příště Žide, uřežu ti hlavu”. Ostatní cestující se tvářili udiveně a nesouhlasně, proti útočníkovi však nijak nevystoupili. „Fyzicky si nic nedovolil, jsem dost velký,“ líčil situaci napadený. „Nevím ale, jak by to vypadalo, kdyby tam seděl někdo drobnější nebo třeba žena v šátku.“ Útočníka se mu podařilo zezadu vyfotografovat, incident nahlásil na pražském Dopravním podniku. Oslovená referentka mu dle jeho slov po telefonu doporučila, aby kipu nenosil, neboť „to vyvolává nacistické emoce“.

Dopravní podnik zaslal napadenému po pěti dnech omluvný e-mail, v němž mimo jiné stojí, že „pracovníci přepravní kontroly a (jméno referentky) byli upozorněni na vhodnost chování vůči cestujícím“.

Osvěta bude v DPP asi zapotřebí, neboť s nevhodnými poznámkami revizorů a dalších zaměstnanců se setkalo již více členů české židovské komunity. Další byli svědkem posměšků na adresu charedi turistů z USA a Izraele.

„DPP odsuzuje jakékoli projevy nenávisti či násilí vůči skupinám obyvatel jakékoli národnosti, původu či náboženského vyznání. MHD je určena všem osobám bez rozdílů v jejich barvě pleti, názorů či vyznání. Aktuálně incident prošetřujeme. Pokud se ukáže, že za popsaným chováním stojí zaměstnanec DPP, vyvodíme vůči němu patřičné důsledky jeho konání. S cestujícím, který byl bohužel vystaven nepříjemnému zážitku v MHD, jsme se spojili a jménem naší společnosti mu byla vyslovena naše omluva. Rezolutně ale vylučujeme, že by mu naší zaměstnankyní byl doporučován styl oblékání nebo jakékoli další návrhy týkající se jeho osobnosti či životního stylu,” vyjádřil se později během středečního dne dopravní podnik na svém facebookovém profilu.