Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Nakladatelství Naše vojsko prodává „Kalendář osobností třetí říše“. Předseda NFOH Michal Klíma podal trestní oznámení

26. 5. 2020, -rjw- |  Z domova

PRAHA – Po hrncích a tričkách s portréty Adolfa Hitlera, Reinharda Heydricha a dalších nacistických zločinců rozšířilo nakladatelství „Naše vojsko“ (NV) sortiment a prodává tematický kalendář s portréty nacistických zločinců. NV necenzuruje osobnosti podle rasy, pohlaví, sexuální orientace – ani ideologické příslušnosti. A zdá se, že právě nabídka portrétů nacistických pohlavárů se rozšiřuje… Předseda Nadačního fondu obětem holocaustu (NFOH) Michal Klíma proto na NV podal trestní oznámení. Zároveň vyzval politiky ke změně legislativy. Současná úprava totiž prodej předmětů za propagaci nepovažuje.

HRNKY S HITLEREM JSOU V NABÍDCEROKY

Federace židovských obcí v ČR už v roce 2017 proti distribuci tohoto zboží protestovala. Ve svém tehdejším prohlášení upozornila, že NV v minulosti vydalo české překlady děl soudně usvědčeného popírače holocaustu Davida Irvinga.

V roce 2019 NV rozšířilo sortiment o další „sběratelské předměty“ – na hrncích se objevily portréty Himmlera, Eichmanna, Göringa nebo Goebbelse. Protiargumentem vůči obvinění z propagace nacismu může být skutečnost, že NV nabízí trika a hrnky se širokou škálou osobností: Vedle nacistický zločinců jsou tu i jiné postavy světových dějin: J. V. Stalin, Mao Ce-tung, Donald Trump, umělci jako John Lennon, Charlie Chaplin. České prostředí je bohatě zastoupeno osobnostmi historickými – Karel IV., Jan Ámos Komenský, Edvard Beneš, Jan Palach, i význačnými postavami nedávné minulosti a současnosti. Najdeme zde Karla Gotta, omilostněného vraha Jiřího Kajínka, prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka, poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, moderátora TV Barrandov Jaromíra Soukupa či předsedu Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky.

NAKLADATELSTVÍ: “DĚLÁME TO PRO ZISK.”

V e-shopu se u nabídky uvádí: “Nakladatelství Naše vojsko ve spojitosti s obálkami svého časopisu “Fakta a svědectví” nabízí sběratelské předměty (trička s potiskem, hrnky s potiskem, portréty na plátně), které jsou opatřeny vyobrazeními postav z oblasti našich i světových dějin, vědy a dále politického, společenského a kulturního života minulosti i současnosti. V případě konkrétních osob se nejedná o propagaci žádné ideologie ani o porušování zákonů České republiky. Nakladatelství Naše vojsko si váží všech obětí druhé světové války i těch, kteří bojovali proti nacismu a jakékoliv další zhoubné ideologii, ať už na válečných frontách, či v domácím odboji.”

Majitel NV Emerich Drtina opakovaně uvádí, že se jedná o nabídku na základě poptávky zákazníků, a nikoli propagaci. Zároveň uvádí, že jeho motivací je zisk: o Hitlera je prostě zájem a on má právo zákazníkům takové zboží prodávat. Spekulace o odpovědnosti nakladatele a prodejce na utváření celospolečenského klimatu zde nepadají na úrodnou půdu. Pan Drtina je přesvědčen, že nic protizákonného nedělá.

VYŠETŘOVÁNÍ PROPAGACI JAKO MOTIV NEPROKÁZALO

V roce 2017 se státní zástupce Jan Petrásek vyjádřil, že při posuzování, zda jde o trestný čin, je stěžejní, záleží na důvodech, respektive motivu prodeje. – To pak bylo zásadní pro další průběh vyšetřování. Je pro mě nepochopitelné, že Naše vojsko něco takového dělá. Nepřekvapovalo by mě to třeba u některých kapel, které by to šířily na svých koncertech,” řekl tehdy pan Petrásek. Vyšetřování se pak vydalo směrem prokazování motivu, takže NV svoji pozici uhájilo. Samotné zobrazování nacistických zločinců bez prokazatelného vyjádření sympatií podle současného výkladu zákona propagací není.

M. KLÍMA: “POKUD NĚKDO PROPAGUJE NACISTY ZADARMO, JE TO TRESTNÉ, ALE POKUD NA TOM VYDĚLÁVÁ, TAK NENÍ?”

Předseda Nadačního fondu pro oběti holocaustu (NFOH) Michal Klíma se nyní rozhodl opět podat trestní oznámení, a to kvůli „Kalendáři osobností třetí říše“ na rok 2021, který se nedávno objevil v nabídce. ŽTIS se pana Klímy zeptal, zda čeká, že výsledek šetření bude tentokrát jiný.

MICHAL KLÍMA:
Není možné se smířit se šířením nacistické propagandy. Je třeba proti tomu vystupovat všemi možnými prostředky dokud nedosáhneme úspěchu. Jsem přesvědčen, že není možné, aby se v civilizované zemi uprostřed Evropy toto beztrestně dělo, a to bez ohledu na to, že někdy v minulosti soudy nějak rozhodly – ostatně v jiných, byť podobných případech. V případě, že současná legislativa nestačí, bude třeba ji změnit. V té věci jsem napsal všem předsedům poslaneckých klubů Sněmovny PČR.

ZTIS.cz:
Zpráva o rozšíření tohoto sortimentu budí rozhořčení, zvláště u potomků obětí šoa. Co byste doporučil udělat jednotlivcům, kterým vadí, jak Naše vojsko jedná (ale nedělají si naději, že jejich hlas něco zmůže)?

MICHAL KLÍMA:
Každý má určité možnosti. Napsat o tom do médií, na sociální sítě, svému poslanci apod. Také každý člověk může podat trestní oznámení. Starší lidé mohou požádat o pomoc své dospělé děti nebo přátele.

ZTIS.cz:
Domníváte se, že postup nakladatelství má celospolečenskou důležitost? Jedná se tu o něco zobecnitelného, nebo spíše o zájem několika obchodníků?

MICHAL KLÍMA:
Nevěřím argumentaci nakladatele, že jde o obchod. Jde o úmysl šířit nacistickou propagandu, ať už je jeho motiv pro to jakýkoliv. Samozřejmě, jednotlivý kalendář neznamená velké společenské nebezpečí. Ale jde o vymezování prostoru. Kde je hranice? Kalendář nevadí, příště bude třeba pravidelný časopis? Nebo přednášky obhajující nacismus, nebo třeba Hitlerovo muzeum? Pokud přijmeme argumentaci, že jde-li o zisk, zákon není porušen, pak to může být klidně i toto. Celé je to zcela absurdní. Pokud někdo propaguje nacisty zadarmo, je to trestné ale pokud na tom vydělává, tak není? Soudy chybně zkoumají důvod výroby těchto věcí, přitom mají posuzovat, jestli jde o propagaci nebo ne. A tou je určitá činnost nebo předmět bez ohledu na motiv s jakým byl vyroben. Pokud někdo bude chodit ve svetru s hákovým křížem, propaguje nacismus, i když bude argumentovat, že má svetr, protože ho hřeje.

Někteří politici (M. Kalousek TOP09) přislíbili, že se o změnu zasadí. – Vzhledem k tomu, že legislativní změna musí projít schvalovacím procesem, budou v té době už kalendáře s nacistickými “osobnostmi” již zřejmě vyprodány…