Dnes je 5. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Náhrobek rabína Löwa na Starém židovském hřbitově v Praze byl zvandalizován

10. 5. 2019, -jg- |  Z domova

PRAHA – Šmuel Elimelech Gomel, údajně turista, navštívil Starý židovský hřbitov v pražském Josefově, kde zanechal svůj údajný podpis – a rovnou na náhrobku Maharala, slavného rabiho Löwa. Vandalský čin byl zjištěn ve čtvrtek 9. května večer a během pátku se zpráva s fotografiemi rozběhla na sociálních sítích. „Jedná se o hebrejské jméno nezjištěného návštěvníka. K obdobnému poškození mělo dojít i na židovském hřbitově v Krakově. Během dnešního dne bude odstraněn nápis na zdi. Vandalský nápis na macevě bude třeba odstranit s přihlédnutím k památkové ochraně celého hřbitova i náhrobku,” uvedl v pátek pro Ztis.cz Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze s tím, že uvedenou prací bude pověřen restaurátor v nejbližším možném termínu. Černě načmáraný nápis se nacházel na hřbitově na dvou místech: Na zdi u cedulky s informací o náhrobku rabiho Löwa a ještě z boku „macevy“, židovského náhrobku.

O skandál mezinárodních rozměrů se na konci dubna postarala izraelská turistka, která se pokoušela vyrýt název své taneční skupiny do sloupu římského Kolosea. Jenže devětatřicetiletá Olga Segalová byla přitom zatčena a následně krom policie dotazována i italskými, izraelskými i dalšími médii. „Bylo to celkem nevinné. Najednou se ukázal policista a zatkl mne. Lituji, že jsem to udělala, byl to hloupý čin, ale nikoliv zlomyslný. Nedopustila jsem se toho v noci, kdy tam nikdo nebyl, ale během dne, v obklopení mnoha turisty,“ popisovala, jak se událost stala, když procházela kolem jednoho z vnitřních sloupů římského amfiteátru postaveného v letech 70 až 80 občanského letopočtu a jednoho ze „sedmi divů světa“.

Dodala, že se jednalo o sloup, který měl na sobě vyškrábáno „mnoho jmen lidí ze všech koutů světa“ a tak prostě vzala do ruky kousek kamene a začala do něj vyrývat iniciály své taneční skupiny EIAAP. Jak později ukázaly fotografie italské policie, podařilo se jí vyrýt jen dvě první písmena. Na snímcích jsou rovněž patrny i „rytiny“ jejích předchůdců, o nichž mluvila. Olga Segalová byla zatčena, vyslechnuta a za dvě hodiny propuštěna s tím, že jí bylo umožněno vrátit se do Izraele, kde měla čekat na soudní slyšení, jenž se konalo 2. května.

„Na stanici nám policisté řekli, že nebyla jediná,“ řekl izraelským novinám Jediot Acharonot manžel pachatelky Jigal. „Díkybohu nezpůsobila žádnou škodu, ale reakce doma v Izraeli byly děsivé a ukazují, jak moc sami sebe nenávidíme. Bylo to urážlivé, lidé jí psali: zabij se; ať tě oběsí; odporná Izraelko. Lituje toho, co udělala, nebylo to naplánované a nedomyslela, že by se mohlo stát něco takového,“ dodal. „Lidé, kteří vandalizují, by neměli navštěvovat muzea a kulturní památky,” nechala se slyšet pro italská média Alfonsina Russoová, ředitelka archeologického parku Kolosea.