Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Na židovském hřbitově v Teplicích bude odhalen památník 21 zde pohřbeným sovětským vojákům

29. 9. 2018, -jg- |  Z domova

TEPLICE – Na novém židovském hřbitově v Teplicích bude ve čtvrtek 4. října slavnostně odhalen památník 21 sovětským vojákům, válečným zajatcům, jejichž hroby tu vznikly mezi lety 1942 a 1943. Jedná se o do té doby neznámou kapitolu z historie 2. světové války. Hroby sovětských zajatců na teplickém židovském hřbitově nalezla v únoru 2017 Židovská obec Teplice, která o tom informovala občanské sdružení ruských krajanů „Kovčeg – Archa“. Díky obrovskému nasazení obou subjektů se pak podařilo zjistit i totožnost vojáků a přesné místo jejich pohřbení. Památník, který bude ve čtvrtek 4. října v poledne na místě hrobů odhalen, se podařilo zrekonstruovat díky představitelům památkové péče Ministerstva obrany při Velvyslanectví Ruské federace v České republice. Za teplickou židovskou obec bude na pietním aktu přítomen její předseda Michael Lichtenstein a za sdružení Kovčeg – Archa, které se aktivně zabývá restaurací pomníků ruských vojáků, se zúčastní jeho předseda Anatolij Orlov.

„Bylo to pro nás velké překvapení, že na židovském hřbitově v Teplicích, který byl založen v roce 1862, jsou hroby sovětských válečných zajatců pohřbených v roce 1942. Je jich tam 21. Není to ale hromadný hrob, každý voják leží ve svém hrobu,“ řekl při pietním aktu, který se na židovském hřbitově konal už loni v září, Anatolij Orlov české verzi proruského webu Sputnik.

Podle jeho informací jsou na teplickém městském hřbitově, který se nachází za severní stěnou toho židovského, hroby a památník 146 sovětských vojáků, kteří zemřeli na české půdě na jaře 1945. Sem každoročně 9. května přicházejí jejich památku uctít Rusové. O dalších 21 sovětských vojácích, kteří leží na židovském hřbitově, se sdružení, které Orlov vede, dozvědělo až v březnu 2017, kdy jim seznam hrobů předal tehdejší předseda Židovské obce Teplice Oldřich Látal. „Je to neuvěřitelné, ale v židovských archivech byly uchovány některé údaje o pochovaných vojácích,“ řekl tehdy Orlov. Ruští diplomaté v České republice pak velmi rychle přijali rozhodnutí, že i tyto hroby je třeba zrekonstruovat.

Sdružení Kovčeg – Archa pak podle Orlova odeslalo do Petrohradu, kde se uchovaly nacistické archivy s informacemi téměř o všech sovětských válečných zajatcích, seznam 21 vojáků s žádostí o upřesnění jejich životopisu. „Informace o vojácích jsme obdrželi a zveřejnili na různých internetových stránkách. Velmi doufáme, že příbuzní budou reagovat,“ dodal loni Orlov.