Dnes je 25. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Na židovském hřbitově v Hradci Králové se vzpomínalo na oběti holocaustu, připomněla se i arménská genocida

29. 1. 2019, -tz-  |  Z domova

HRADEC KRÁLOVÉ – Tradiční pietní akt k uctění památky židovských obětí šoa z Královéhradecka i obětí holocaustu a genocidy obecně, uspořádalo v pondělí 28. ledna Centrum Sion. Pietní akt se uskutečnil na Židovském hřbitově v Hradci Králové, který se tak zcela výjimečně při této příležitosti otevírá veřejnosti. Programem provázel ředitel Centra Sion Denis Doksanský, který mj. zmínil skutečnost, že holocaust týkající se 6 milionů Židů, měl svůj předobraz v genocidě 1,5 milionu Arménů ze strany Turků, která v mnohém vůdce nacistického Německa inspirovala, zvláště pak v nulové reakci tehdejších velmocí. Mezi hosty byla mj. poslankyně Eva Matyášová (ANO). Pietní akt byl obohacen vystoupeními žáků ZŠ Sion J. A. Komenského a studentky SŠ Sion High School.

Zahájila jej žákyně ZŠ Sion Denisa Dachovská, jež zahrála na klávesy píseň Když víru máš, její spolužák Jan Musil recitoval básně Zděňka Ornesta „Jen trochu tepla“ a Petra Ginze „Blázen“. Další žák ZŠ Sion Karel Vaňura přečetl část vzpomínek Anniky Tetzner na pobyt v terezínském ghettu z knihy „Červená stuha“.

Doksanský při svém proslovu rovněž připomněl, že zatímco 27. ledna si připomínáme osvobození koncentračního tábora Osvětim, který se stal pro svou hrůznost symbolem holocaustu, jeho hrůzy byly ve skutečnosti zahájeny velmi nenápadně na zcela úřednickém setkání 20. ledna 1942 ve Wannsee, kde bylo konečné řešení židovské otázky odsouhlaseno a naplánováno.

Ředitel Doksanský tak vyjádřil myšlenku, že zlo mnohdy nastupuje velmi nenápadně a svědčí mu prostředí lhostejnosti těch, kteří by ho mohli zadržet. Připomínání si hrůz holocaustu je tak zároveň i připomínkou faktu, že zlu je třeba se stavět, dokud je to ještě možné. To tím spíše, že dnes tisíce Židů utíkají z Evropy před narůstajícím antisemitismem a každý 20 občan Velké Británie nevěří, že holocaust se skutečně stal. Kořeny holocaustu žel nejsou mrtvé, ale v Evropě velmi aktuální i dnes a tak pietním aktem jen nevzpomínáme, ale vyjadřujeme, že je třeba, abychom tentokrát nemlčeli.

Na závěr pietního aktu zazněla hymny České republiky a Izraele v podání studentky SŠ Sion High School a nadějné pěvkyně Anežky Bičišťové. Po té jménem všech přítomných položil květinu k památníku obětem holocaustu ředitel Sionu Denis Doksanský a následně všichni přítomní na jejich památku položili k památníku zapálené svíčky.