Dnes je 18. 8. 2019
Zpravodajství
O projektu

Ministr zahraničí Petříček odsoudil ostřelování Izraele

6. 5. 2019, -rjw- |  Z domova

PRAHA – „Střílení raket je to nejhorší řešení. Ostře odsuzuji současné útoky z Gazy na civilní obyvatelstvo jižního Izraele. Jsou neakceptovatelné a musí být ihned zastaveny.“ To je prohlášení českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), zveřejněné v neděli dopoledne na jeho Twitteru. Šéf české diplomacie se tím připojil k řadě politiků, kteří odsuzují jednání Hamásu a Islámského džihádu a volají po okamžitém zastavení této agrese. Mluvčí EU pro zahraničních věci a bezpečnost, Maja Kocijančičová k tomu řekla: „Odpalování raket z Gazy na Izrael musí okamžitě přestat. Pro ochranu životů civilistů je nezbytně nutné, aby skončila eskalace této nebezpečné situace. Izraelci i Palestinci mají právo na život v míru, bezpečí a důstojnosti. Násilí může ukončit jen politické řešení. Snahy Egypta a OSN o zprostředkování řešení mají plnou podporu EU.“

Stejně se vyjádřila šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová: „Bezhlavé útoky palestinských militantních skupin z Gazy musí okamžitě přestat. EU opakuje své zásadní závazky vůči bezpečnosti Izraele. … Tyto útoky působí Izraelcům nevýslovné utrpení a slouží jen k vyvolávání nekonečného násilí a nekonečného konfliktu.“ – Za EU vyslovila podporu snahám Egypta a OSN o zprostředkování příměří.

Projev ministra Petříčka je silným proizraelským gestem poté, co v březnu 2019 odsoudil Izrael za obsazení Golanských výšin a označil je za okupované území.

V neděli 5. května večer vydalo české ministerstvo zahraničí na svých stránkách následující prohlášení: „MZV důrazně odsuzuje pokračující a neomluvitelné raketové útoky z Gazy, které cílí na civilní oblasti napříč Izraelem a které si doposud vyžádaly životy čtyř izraelských občanů. Vyzýváme všechny zainteresované palestinské strany, aby s útoky s okamžitou platností přestaly. Bezpečnost Izraele a jeho občanů je nezpochybnitelná a stěžejní, Izrael má plné právo k sebeobraně.

Podporujeme mediační úsilí OSN a Egypta a doufáme, že v brzké době ukončí násilí, jež vede k obětem na obou stranách konfliktu. Rodinám zesnulých vyjadřujeme upřímnou soustrast, zraněným přejeme rychlé zotavení.“