Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Mezi oběťmi útoku na vánočních trzích v Berlíně byla i Češka a Izraelka

23. 12. 2016, -jg- |  Z domova

BERLÍN/PRAHA – Obětí teroristického útoku, který se stal v pondělí 19. prosince v Berlíně, se kromě šedesátileté Izraelky Dalii Eljakimové, která bude pohřbena v pátek na hřbitově v izraelské Herzeliji, stala i Češka. Pětatřicetiletá Naďa Čižmárová, která se svým manželem dlouhodobě v Německu pracovala a žila, se nacházela v době útoku na berlínských vánočních trzích. Stejně jako izraelská oběť útoku byla od pondělka pohřešována, její manžel se obrátil na českou konzulární službu v Berlíně a německé policii poskytl fotografie a vzorky DNA. Zprávu o její smrti předal rodině a pozůstalým ve čtvrtek 22. prosince večer velvyslanec ČR v Německu Tomáš Podivínský. Naďa Čižmárová pocházela z jihočeské Soběslavi. V roce 2014 se přestěhovala do Plzně, kde pracovala v nadnárodní logistické firmě, odkud se později dostala do její centrály do Berlína. Zde se před dvěma lety s manželem natrvalo usadili. Izraelka Dalia Eljakimová cestovala se svým manželem do Berlína z Herzlije, města severně od Tel Avivu. Její muž Rami Eljakim (60) byl při útoku vážně zraněn, nyní se nachází v kómatu v berlínské nemocnici.

V současnosti se nachází z pondělního útoku v Berlíně v nemocnicích 24 lidí, přičemž 14 z toho je zraněných kriticky. Čtyřicetitunový kamion najel do lidí na vánočním trhu poblíž Památečního kostela císaře Viléma v pondělí 19. prosince ve večerních hodinách. Podezřelý útočník, který byl za volantem nákladního vozu, je čtyřiadvacetiletý Anis Amri, neúspěšný žadatel o azyl z Tuniska, který však už byl dříve známý evropským úřadům pro svou kriminální činnost i jako potencionálně nebezpečný džihádista. Po podezřelém se rozeběhlo celoevropské pátrání, s tím, že podle posledních zpráv mohl být zabit v pátek 23. prosince při přestřelce u italského Milána.

Útok na náměstí Breidscheitplatz si celkem vyžádal životy 12 lidí, včetně polského řidiče kamionu Lukasze Urbana, kterého útočník o vůz okradl a přitom zastřelil.

Video: Němci si připomínají památku obětí útoku