Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Lednicko-valtický hudební festival uvede ostravský klezmer prvně v břeclavské synagoze

14. 5. 2020, -tz- |  Z domova

LEDNICE – Ve dnech 3.–17. října 2020 se uskuteční 5. ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu, který opět propojí zajímavou hudební dramaturgii s architektonickými skvosty jižní Moravy. Společným tématem koncertů letošního ročníku jsou přesahy hudby lidové a její vlivy na skladby klasického repertoáru. „Přestože stojí lidová hudba ve zdánlivém kontrastu k vytříbené estetice hudby klasické, nacházejí v ní skladatelé již po několik staletí nedocenitelnou inspiraci,“ říká dramaturg a ředitel festivalu Jiří Partyka. Festival nabídne v osmi koncertech hudbu českou, slovenskou, maďarskou, rumunskou, španělskou, tureckou či východoevropský klezmer.

Témata jako láska, rodina, věčné putování a hledání svého osudu se zrcadlí v emotivních textech židovských písní, které zazní v rámci druhého koncertu Lednicko-valtického hudebního festivalu 4. října v břeclavské synagoze v podání Ostrava Klezmer Band. Ten smělým způsobem kombinuje taneční (freylekhs) a vokální židovskou hudbu střední a východní Evropy (klezmer) s prvky jazzové a latinskoamerické hudby. Sólistkou koncertu bude sopranistka Johana Černohorská.

Orient v Lednici

Program festivalu i tentokrát čerpá z bohatých inspiračních zdrojů kulturního odkazu jižní Moravy – folklórních motivů, bohaté židovské kulturní tradice či orientálních prvků Lednicko-valtického areálu. „V minulém roce jsme posluchačům připomněli hudební odkaz kapelníků, kteří po staletí působili ve službách Lichtenštejnů. Letos se vracíme ke kořenům se snahou objevit pro posluchače opět trochu jiné, leckdy opomíjené či zapomenuté souvislosti. Například lednický Minaret, jediný minaret na českém území a rovněž nejvyšší stavba tohoto druhu mimo islámské země, který byl postaven mezi léty 1797–1804, nás inspiroval dovézt na festival hudbu Orientu,“ komentuje vznik dramaturgie Jiří Partyka.

Židovští filantropové

„Jižní Morava je také úzce propojena s židovskou tradicí. V letošním roce bychom rádi posluchačům připomněli rodinu Kuffnerů, jež se hospodářsky, kulturně i filantropicky nesmazatelně zapsala do historie města Břeclavi. Členové této rodiny byli mimo jiné velkými hudebními mecenáši a stojí u zrodu institucí jako Musikverein nebo Konzerthaus ve Vídni,“ dodává. „Zaměření se na folklórní inspirace vychází z temperamentu obyvatel jižní Moravy, kteří folklór a lidovou kulturu milují. V rámci našeho malého jubilea tak vzdáváme hold této nádherné hudební tradici, ze které festival vzešel a ke které se bude vždy hrdě hlásit,“ uzavírá Jiří Partyka.

Spojení hudby a architektury

I letošní ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu propojí hudbu s unikátními lokacemi, které nabízí region jižní Moravy – Státním zámkem Lednice, Státním zámkem Valtice či zámkem Mikulov. Poprvé nabídne koncerty v břeclavské synagoze, na zámku Wilfersdorf v Rakousku a v nově zrekonstruovaném Rybničním zámečku – klasicistní jednopatrové dominantě Prostředního rybníka v blízkosti Lednice. „Jde o sál s menší kapacitou, ale naprosto ideální pro komorní hudbu. Jsem rád, že právě v těchto prostorách stylově přivítáme 11. října Lobkowicz Trio,“ komentuje Jiří Partyka.

Edukační a doprovodné programy

Lednicko-valtický hudební festival tradičně nezapomíná ani na nejmladší publikum a i letos nabídne 5. a 6. října ve Valticích, Mikulově, Lednici a Břeclavi čtyři edukační koncerty, tentokrát v režii Tria Českého rozhlasu. Koncerty jsou určeny školám v rámci výuky. Vstup pro děti i pedagogický doprovod je zdarma.

Doprovodné programy již tradičně tematicky korespondují s hudební náplní festivalu. Na 4. října je v Břeclavi připravena přednáška historičky Aleny Káňové o významné stopě břeclavské větve rodiny Kuffnerů; 7. října provede zahradní architekt Přemysl Krejčiřík všechny zájemce lednickým Minaretem a promluví k nim na téma „Orientální motivy v lednickém parku“. Na obě tyto akce je vstupné dobrovolné. Držitelé vstupenky na závěrečný koncert se mohou rovněž zúčastnit besedy s významným jihomoravským malířem a grafikem Antonínem Vojtkem 17. října od 18 hodin v jízdárně valtického zámku.