Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Kotlebův poslanec označil holocaust za „lži a báchorky o 6 milionech“. Stíhán za to nebude

12. 9. 2016, -jg- |  Z domova

BRATISLAVA – Slovenská policie nebude za popírání holocaustu stíhat Milana Mazurka, slovenského poslance z krajně pravicové strany LSNS (Lidová strana Naše Slovensko) za jeho výrok, v němž označil holocaust za „lži a báchorky“. „Neobhajujem žádný režim, ale o tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách zo Židov. O Hitlerovi sa učila samá klamstvá,“ napsal ve slovenštině na svůj veřejný facebookový profil v prosinci Mazurek, který je mimo jiné i členem parlamentní komise pro lidská práva a předseda krajského klubu LSNS v Prešově. Jeho výrok nejprve prošetřovala policie v Prešově s tím, že může jít o trestný čin popírání a schvalování holocaustu a zločinů politických režimů. Později ale i krajský prokurátor v Prešově, i slovenská generální prokuratura došli k závěru, že Mazurek stíhán nebude. Obdivovatel Adolfa Hitlera a poslanec slovenského parlamentu za Kotlebovu stranu LSNS Milan Mazurek se otevřeně hlásí k neonacismu a pořádá protimuslimské demonstrace.

Slovenská ministryně spravedlnosti a členka strany Híd-Most Lucia Žitňanská podle svých slov nerozumí tomu, proč se jak policie, tak státní prokuratura rozhodla zrušit Mazurkovo stíhání za možné popírání holocaustu. „Jsem přesvědčená, že skutkovou podstatu, která vyjadřuje toto konání, dnes v právní úpravě máme,” řekla ministryně. Podle ní se tak jedná o fázi, kdy už nejde o právní úpravu, ale o to, jak s legislativou umějí pracovat prokuratura, policie a soudy. Popírání holocaustu je na Slovensku trestným činem od roku 2001.

Vyjádření slovenské ministryně spravedlnosti označil Mazurek ve čtvrtek 8. září na svém Facebooku za „hanbu celé vlády“. „Náš právní stát údajně stojí na presumpci neviny. Ministryně spravedlnosti očividně tento princip neuznává,“ napsal poslanec.

VIDEO: „Slovensko Slovákům.“ Protiutečenecká a proticizinecká demonstrace LSNS