Dnes je 24. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Konference v Praze, kde se sešli čeští i izraelští lídři, se zaměřila na vztahy Izraele s Evropou

8. 3. 2017, -jg- |  Z domova

PRAHA – Izraelští a čeští lídři se sešli na dvoudenní mezinárodní konferenci s názvem „Evropa a Izrael 2017: Výzvy, příležitosti a horizonty“, která se konala ve dnech 6. a 7. března v Praze. Na dvě stě zástupců vládních představitelů, zástupců občanské společnosti, studentů, aktivistů, členů židovské komunity i křesťanských podporovatelů se sešlo v Poslanecké sněmovně parlamentu ČR a hotelu Augustine, aby se zaměřilo na vztahy Izraele s Evropou, izraelsko-palestinský konflikt, hnutí BDS, antisemitismus, současnou zahraniční politiku Izraele a jak Izrael podpořit v EU. Mezinárodní konference, jíž pořádala Česká společnost přátel Izraele, měla podle jejího předsedy Zbyňka Passera vytvořit platformu pro „posílení silných a blízkých vztahů mezi Českou republikou a státem Izrael, stejně jako velmi vřelou podporu židovskému lidu a židovskému státu, obvzláště v tomto kritickém čase.“ „Vy, Češi, jste jedněmi z našich nejdražších, nejbližích přátel,“ prohlásil v pondělí jeden z hlavních řečníků a poslanec izraelského Knesetu za stranu Likud Amir Ohana.

Dalšími řečníky na konferenci byli například profesor politologie Gerald M. Steinberg, zakladatel nevládní organizace NGO Monitor, ředitel Palestine Media Watch Itamar Marcus, ředitel Izraelsko-židovského kongresu Arsen Ostrovsky, bývalá poslankyně Knesetu za izraelskou stranu Práce Einat Wilfová, český publicista Jefim Fištejn a bezpečnostní expert Mark Babot.

Záštitu nad konferencí převzalo Velvyslanectví Státu Izrael a poslanec Pavel Šrámek, místopředseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny ČR, člen Stálé delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění NATO, člen Meziparlamentní skupiny přátel Izraele.